Африканський Національний Конгрес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Африкáнський Націонáльний Конґрéс (АНК) — найстаріша політична оргарізація африканського населення ПАР, головною ціллю якої була ліквідація режиму апартеїду та боротьба за демократичний переустрій суспільства. До організації могли входити всі охочі не залежно від походження та кольору шкіри. Основний метод боротьби полягав у ненасильницих методах - мирних демонстраціях та масових акціях. Одним з перших став протест проти підвищення цін на проїзд в автобусі.

Організація була заснована 8 січня 1912 року в місті Блумфонтейн (ПАР). З 1960 р. до січня 1990 р. АНК була забороненою урядом ПАР.

Орґанізація довгий час знаходилась під ідейним впливом КПРС, маоіської КПК і троцкиського «четвертого інтернаціоналу». В АНК було інфільтровано багато активістів із забороненої Комуністичної партії ПАР. Вони мали підтримку та проходили різноманітну підготовку та інструктаж спочатку з боку Комінтерну, а потім із КДБ СРСР.

Оскільки ненасильницькі методи більше не працювали, на території Мозамбіку на чолі з Манделою було сформоване військове крило (Umkhonto we Sizwe) (Спис Нації). Головна мета насильницького протистояння полягала у спланованих підривах державних та військових об'єктів, проте у разі неефектвності обговорювався можливий перехід до партизанської війни.

5 серпня 1962 року Нельсон Мандела був затриманий. Після довгого судового процесу 5 грудня 1964 його та 150 соратників було засуджено судом в Преторії до довічного ув'язнення.

З серпня 1994 р. після перших демократичних виборів Африканський Національний Конгрес прийшов до влади, на чолі з президентом Нельсоном Манделою (з 1994 по 1999).

Посилання[ред.ред. код]