Аш Шалом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аш Шалом

Аш Шалом (Asz) (1880-1957) — єврейський письменник

Один з десяти дітей Моше Аша - торговця худобою і власника готелю і Фрейди Малки Видавської. Він на все життя запам'ятав оповіді і історичні постаті Старого Завіту. Відомості про сучасний світ, що знаходиться десь за кордоном їх маленького містечка, молодий Шолом черпав із книжок Льва Толстого, Гоголя, Діккенса, Гете. Шолом Аш в 18 років іде з дому і починає заробляти собі на життя у Влоцлавек приватними уроками: адже він досконало володіє трьома мовами - івритом, ідишем та польським. Першу новелу в 1899 році Аш написав на івриті і показав відомому єврейському письменнику Іцхока Лейбуш Перецу. Той оцінив її позитивно, але порадив писати на сучасному розмовному мовою - ідиш.

Друкуватися почав у 1900 (в тижневику «Юд» новелою «Мойшеле» на ідиш) Успіх у літературних колах принесла йому друга п'єса - «Мошіахс цайтн» («Пори Месії»), оскільки перший драматичний твір - «За течією» - залишилося непоміченим. Потім була революція 1905 року, і письменника бачили в рядах демонстрантів. Під час реакції він заглибився в історичні матеріали і написав повість «Руйнування храму». Дія творів автора відбувається в Польщі та в Бессарабії, Америці і в Україні (як, наприклад, в романі «Мері», виданому російською мовою в Берліні в 1925 році в тому ж видавництві Ладижнікова).

У повістях «Містечко» (1905), «Багач Шлойме» (1909) Аш малює патріархально-релігійні засади єврейського містечка. У 1909 Аш виїхав до США, де створив соціальні романи з життя пролетарів: «Мотки-злодій» (1917), «Дядя Мозес» (1917), «Мати», «Електричний стілець», «Повернення Хаїма Ледерера» та ін Аш воскрешав древні перекази в романах «Во славу божу» (1920), «Кастильська чаклунка» (1921), «Псалмопівець» (1937), «Людина з Назарету» (1943) і ін Біблійні мотиви лежать в основі романів «Марія» ( 1949), «Мойсей» (1951); Шолом Аш був автором таких творів, як «Вугілля» (1928), «Іст-рівер» (1947), «Гроссман і його син» (1954).

Твори[ред.ред. код]

  • Містечко
  • Америка
  • Мати
  • Чоловік з Назарета
  • За віру батьків (про знищення євреїв в Україні в часи Хмельницького)

Джерела[ред.ред. код]