Басейн Убсу-Нур

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Басейн озера Убсу-Нур
Uvs Nuur Basin [1]
Світова спадщина
50°20′17″ пн. ш. 92°45′27″ сх. д. / 50.33806° пн. ш. 92.75750° сх. д. / 50.33806; 92.75750
Країна Монголія Монголія
Росія Росія
Тип Природний
Критерії ix, x
Об'єкт № 769
Регіон Європа і Північна Америка
Зареєстровано: 2003 (27 сесія)
Басейн Убсу-Нур (Росія)
Басейн Убсу-Нур
Басейн озера Убсу-Нур на карті Росії

Мапа
CMNS: Басейн Убсу-Нур у Вікісховищі
Басейн Убсу-Нур

Басейн Убсу-Нурбасейн озера Убсу-Нур, найпівнічніший замкнутий стічний басейн в Центральній Азії. Територія басейну входить до складу Росії (заповідник Убсунурська улоговина) і Монголії (район озера Убсу-Нур). Є природоохоронною зоною в обох країнах. Загальна площа 1 068 853 га.

Улоговина Великих Озер є великою міжгірною западиною, відокремленою горами Монгольського Алтаю і Гобійського Алтаю на півдні і заході (на півдні улоговина доходить до пустельної западини Шаргай Гобі), відрогами Хангаю на сході, хребтом Танну-Ула на півночі і площею понад 100 000 км². Улоговина розташована на кордоні Республіки Тува і Монголії. Довжина її зі півночі на південь 160 км, а з заходу на схід 600 км.

У найнижчій частині улоговини лежать озера, вздовж берегів яких розташовані тераси і вали, які свідчать про колишній високий рівень води. Долини стікаючих річок, при виході в улоговину розширюються, створюючи широкі дельти. В західній частині улоговини лежить солоне озеро Убсу-Нур, найбільше в Монголії.

Провідними формами рельєфу в Улоговині Великих Озер є скелясті гори, похилі рівнини, озерні рівнини, а також піщані скупчення різноманітних типів. Унікальною особливістю улоговини є наявність майже всіх природних зон на обмеженому просторі. На дні улоговини — піщані і глинясті пустелі, на підгірських рівнинах — сухі степи. Вище схилами гір розташовані високотравні степи, перехідні в лісостепи. Ще вище в горах зростають змішані листяні і хвойні ліси. Нарешті, на вершинах лежать тундри і гольці. Таким чином в Улоговині Великих Озер розташовані найпівнічніші у світі пустелі, а в її гірському оточенні найпівденніші тундри.

Територією улоговин прямує давній центральноазійський шлях міграції водоплавних Західного і Середнього Сибіру. Кілька тисяч років нескінченні покоління лебедів, гусок і качок прямують через улоговину Великих озер до узбережжя Жовтого моря і далі до місць зимівель в Південно-Східної Азії.

У 2003, прийняте рішення про внесення басейну Убсу-Нур до каталогу Світової спадщини ЮНЕСКО. Об'єкт Світової спадщини включає 12 ділянок — 7 кластерних ділянок державного заповідника «Убсунурська улоговина» (Росія), 4 ділянки природного заповідника «Убсу-Нур» і заказник «Тес-Хем» (Монголія). Внесення його в Список ґрунтується на критеріях II і IV (міжнародне наукове значення і збереження високого біологічної та ландшафтного розмаїття).

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. * Назва в офіційному англомовному списку