Бертрандит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бертрандит
Bertrandite Hydrous Berylium Silicate Governour Valadares Minas Gerais Brazil 1961.jpg
Загальні відомості
Хімічна формула Be4(OH)2[Si2O7].
Ідентифікація
Колір Безбарвний, білий, рідше рожевий, жовтий; прозорий
Сингонія ромбічна
Твердість за шкалою Мооса 6—6,5
Питома вага 2,59—2,6

Бертранди́т (рос. бертрандит, англ. bertrandite, нім. Bertrandit) — мінерал, Діортосилікат берилію острівної будови.

Загальний опис[ред.ред. код]

Формула: Be4(OH)2[Si2O7]. Вміст ВеО 34,5-41,6 %; SiO2 — 50,3. Сингонія ромбічна. Структура представлена пов'язаними один з одним шарами здвоєних тетраедрів.

Утворює дрібні пластинчасті кристали, радіально-променисті і снопоподібні агрегати, зерна. Характерні двійники. Безбарвний, білий, рідше рожевий, жовтий; прозорий. Спайність довершена. Крихкий. Твердість 6—6,5. Густина 2,59—2,6.

Поширений в гідротермальних берилієвих родовищах (в асоціації з флюоритом, фенакітом, кварцом, польовим шпатом та інш.) і берилійвмісних гранітних пегматитах як продукт зміни берилу. Зустрічається в кварц-вольфраміт-молібденітових жилах, ґрейзенах і пегматитах нефелінових сієнітів. Зустрічається також у пегматитових жилах разом з берилом, турмаліном, гердеритом та інш., іноді в порожнинах у вигляді псевдоморфоз по берилу.

Бертрандит — один з головних берилієвих мінералів.

Основний метод збагачення — флотація при pH 8,3, а також комбінована переробка, що передбачає отримання з бідних руд флотоконцентрату, змішування його з багатою рудою, содою, фтористим натрієм та вилуговування берилію з отриманням гідроокису та інш. сполук Be. Від берилу бертрандіт відділяється магнітною сепарацією.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]