Бик гаур

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бик гаур
Bos gaurus.jpeg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Клас: Ссавці
Інфраклас: Плацентарні
Ряд: Парнокопитні
Підряд: Жуйні
Родина: Бикові
Підродина: Бики
Рід: Бик (Bos)
Вид: Бик гаур
Біноміальна назва
Bos frontalis
Lambert, 1804
Gaur map.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Bos frontalis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Bos frontalis
ITIS logo.svg ITIS: 183842
IUCN logo.svg МСОП: 2891
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 30520
Fossilworks: 149694

Бик гаур або Індійський бізон (лат. Bos frontalis) — ссавець ряду оленеподібних, вид роду бик (Bos), найбільший представник родини бикових (Bovidae). Одомашнений людиною.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Довжина тіла гаура сягає більше трьох метрів. Висота в плечах доходить до 2,2 м, а його вага може досягати 1200 кг, в окремих випадках до 1500 кг. Нормальний дорослий самець важить близько 1000 кг. Вовна бура, з відтінками від червонуватого до чорного кольорів. Роги в середньому 90 см в довжину і вигнуті вгору у формі півмісяця.

Поширення[ред.ред. код]

Ареал Гаура охоплює Індію, Бангладеш, М'янму, Таїланд, Камбоджу, південний В'єтнам та Малайзію, де гаур живе в густих лісах. Іноді він у пошуках їжі виходить на узлісся лісів або галявини, але в більшості випадків уникає відкритої місцевості.

Гаури від природи активні вдень, але поблизу людських поселень найчастіше перебудовуються на нічний спосіб життя. Вони харчуються травами, проте можуть їсти і листя. Стадо гаурів складаються з десяти-дванадцяти тварин, в деяких випадках може сягати навіть 40 особин. У них знаходяться, в основному самки з молодими телятами, супроводжувані одним самцем. Самці нерідко змінюють стадо, право бути ватажком стада виграється в поєдинках, які, однак, не призводять до каліцтв. Молоді самці, ще не здатні викликати на поєдинок зрілого суперника, утворюють окремі стада. Літні самці живуть поодинці.

Гаури вважаються тваринами, що знаходяться під загрозою. Через полювання і зараження коров'ячими епідеміями популяція гаурів сильно скоротилася. Сьогодні у дикій природі живуть близько 20 тисяч гаурів, розпорошені по різних обмежених територіях. Зміна чисельності гаурів в різних країнах дуже відрізняється: в Індії популяції з 1990-х змогли трохи збільшитися і становлять сьогодні 90% всіх гаурів. У країнах ж Південно-Східної Азії ситуація критична, всі популяції знаходяться під загрозою вимирання.

Одомашнення[ред.ред. код]

Гаял

Гаури відносяться до п'яти видів биків, які були одомашнених людиною. Домашня форма гаура називається гаял або мита. Гаял значно менший за свого дикого предка і вважається мирнішим. Він використовується як робоча тварина і як джерело м'яса. Гаял тримають у прикордонних регіонах Мьянмара, Маніпурі і Нагаланд тобто в інших частинах ареалу гаури ніколи не були приручені. У деяких місцях гаял успішно схрестили з коровами. Гібриди гаяла і корови використовуються в багатьох частинах Індії і володіють типовими характеристиками одомашненої тварини.

Іноді щодо гаура застосовується латинська назва Bos gaurus. Раніше так називали дикого гаура, в той час як гаял називався Bos frontalis. Однак, оскільки обидва є одним і тим же видом, з 1993 до обох застосовується назва Bos frontalis. Слова гаур і гаял походять з гінді. У Південно-Східній Азії їх іноді називають також Малайським словом «селаданг».

Посилання[ред.ред. код]