Перейти до вмісту

Битва біля річки Супій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Битва біля річки Супій
Дата8 серпня 1135 року
Місцерічка Супій поблизу міста Переяслава
Причина підтримка Ольговичами претензій Мстиславичів
Результат Перемога Ольговичів та їх союзників
Сторони
Київське князівство
Турівське князівство
Переяславське князівство
Волинське князівство
Чернігово-Сіверське князівство
Половці
Командувачі
Ярополк Володимирович
В'ячеслав Володимирович
Юрій Долгорукий
Андрій Володимирович Добрий
Всеволод Ольгович
Сили
невідомо невідомо
Втрати
невідомо невідомо

Битва біля річки Супій — битва 8 серпня 1135 року, в якому київський князь та його союзники були розбиті Ольговичами й половцями.

Передісторія

[ред. | ред. код]

У 1132 році стався розрив молодших Мономаховичів з племінниками, Мстиславичами, коли Ізяслав Мстиславич був двічі вигнаний з княжих столів В'ячеславом Володимировичем, а Всеволод Мстиславич — Юрієм Володимировичем.

Причиною розриву між київським Ярополком і Всеволодом Ольговичем літопис називає те, що Ярополк віддав Переяславль Юрію Долгорукому, після того, як В'ячеслав пішов з нього до Турова.

Ярополк, Юрій та Андрій вторглися в околиці Чернігова, попалили села і обложили місто. Відомо про вилазки, розпочатої Всеволодом. Після декількох днів облоги союзники покинули Чернігівське князівство і розпустили війська, не закріпивши успіх якою-небудь мирною угодою. Між тим на допомогу Всеволоду прийшли половці, змінивши співвідношення сил, і Всеволод перейшов у наступ. Розоривши частину переяславських земель, він 30 листопада спалив Городець-Остерський. Простоявши три дні на протилежному Києву боці Дніпра, Всеволод повернувся до Чернігова, звідки надіслав вимогу, що наш батько тримав при вашому батьку, того ж і ми хочемо (йшлося про Курськ, відданій Всеволодом Мстиславу Великому в 1127 році за невтручання у боротьбу за владу в Чернігові[1]). Також Ольговичі звинувачували Мономаховичів у будь-якому наступному кровопролитті і нагадували, що ви першими почали нас губити[2].

Взимку відбувся новий збір київських і переяславських військ та похід новгородців з Мстиславичами у поволзькі володіння Юрія Долгорукого. Ярополк і Всеволод уклали мир, за яким Волинське князівство отримав Ізяслав Мстиславич (Андрій Добрий був переведений до Переяславля), але вже влітку того ж 1135 року Всеволод обложив Переяслав.

Хід подій

[ред. | ред. код]

Ярополк з братами вивів війська у верхів'я річки Супій. За даними літопису, Володимировичі переоцінили свої сили і воювали з ворогом ще до повного зосередження і оснащення своїх військ. Вдалося досягти певного успіху: старша дружина перекинула половців і почала їх переслідувати. Тим часом інші війська не змогли протистояти Ольговичам і відступили, стяг був захоплений Ольговичами.

Бояри, що повернулися з переслідування стали збиратися під піднятий противником стяг Ярополка і у великій кількості потрапили до полону, включаючи тисяцького. Серед загиблих був Василько, син Леона і дочки Володимира Мономаха.

Підсумки

[ред. | ред. код]

Після перемоги Всеволод став навпроти Вишгорода в межиріччі Дніпра і Десни і стояв сім днів. Ярополк збирав у Києві нове військо і не поступався вимогам Всеволода. Тоді той перейшов Дніпро і став спустошувати околиці Трипілля, Красна, Василькова, Білгорода-Київського. Ярополк вивів проти нього військо, але не зважився атакувати і 12 січня 1136 року віддав Ольговичам Курськ.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Пресняков А. Е. Княжое право в Древней Руси. Лекции по русской истории. Киевская Русь — М.: Наука, 1993. ISBN 5-02-009526-5
  2. Отнести данное обвинение к конкретному событию затруднительно. Истоки конфликта уходили в 1070-е годы, см. Битва на Нежатиной Ниве и Рюриковичи

Посилання

[ред. | ред. код]