Переяслав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Переяслав-Хмельницький)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Переяслав
Pereyaslav-Khmelnytsky coat of arms.svg Flag of Pereyaslav-Khmelnytsky.svg
Герб Переяслава Прапор Переяслава
Площа Богдана Хмельницького
Вознесенський монастирОкольний град літописного міста Переяслав
Залишки Воскресенської церквиПам'ятник давньоруському співцю Бояну
За годинниковою стрілкою зверху:
Центральна площа міста — майдан Богдана Хмельницького, жовтень 2010 року,
Памятник на честь першої літописної згадки про Україну,
Пам'ятник давньоруському співцю Бояну,
Окольний град літописного міста Переяслав,
Пам'ятний знак на честь автора поеми Слово о полку Ігоревім,
Залишки Воскресенської церкви,
Вознесенський монастир
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон Київська область
Район Переяславська міська рада
Рада Міська рада
Код КОАТУУ 3211000000
Перша згадка 907
Магдебурзьке право 1585
Статус міста з до 907 року
Населення 26 994 (01.05.2019)[1]
Площа 32 км²
Поштові індекси 08400 — 08409
Телефонний код +380-4567
Координати 50°03′58″ пн. ш. 31°26′32″ сх. д. / 50.06611° пн. ш. 31.44222° сх. д. / 50.06611; 31.44222Координати: 50°03′58″ пн. ш. 31°26′32″ сх. д. / 50.06611° пн. ш. 31.44222° сх. д. / 50.06611; 31.44222
Водойма Дніпро, Трубіж, Карань й Альта
Міста-побратими Flag of Georgia.svg Мцхета, Flag of Estonia.svg Пайде Flag of North Macedonia.svg Кочани, Україна Маріуполь
День міста Третя неділя вересня
Відстань
Найближча залізнична станція Переяславська
До станції 30 км
До обл./респ. центру
 - залізницею 90 км
 - автошляхами 78 км
До Києва
 - залізницею 90 км
 - автошляхами 78 км
Міська влада
Адреса 08400, м. Переяслав, вул. Богдана Хмельницького, 27/25
Веб-сторінка phm.gov.ua
Міський голова Костін Тарас Вікторович

Commons-logo.svg Переяслав у Вікісховищі

Карта
Переяслав. Карта розташування: Україна
Переяслав
Переяслав
Переяслав. Карта розташування: Київська область
Переяслав
Переяслав
Пам'ятник на честь першої літописної згадки про Україну

Перея́слав (у 1943—2019 роках — Переяслав-Хмельницький; раніше також Переяславль, Переславль Руський) — місто обласного значення на сході Київської області України, районний центр над річкою Трубіж, лівою притокою Дніпра. Одне з найдавніших міст Русі — вперше згадується у 907, було столицею Переяславського князівства. Відстань до Києва — 85 кілометрів.

Через місто протікають річки Трубіж, Карань і Альта. Південна частина передмістя лежить поруч із Канівським водосховищем. Населення — 27 тис. мешканців (1,6 % населення області).

Назва[ред. | ред. код]

Немає єдиної версії щодо походження назви міста. За однією з версій назва походить від події: воїн князя Володимира переміг печенізького богатиря і «перейняв у них славу»[2][3]. За іншою — від чоловічого імені Преслав. Назва вживалася як Переяславль, тобто вказувала на те, що місто належало Переяславу або було засноване ним.

Щодо Переяслава традиційними є багато епітетів. Поширеною є назва «Місто-музей»[джерело?].

26 жовтня 2017 року, в сесійній залі Переяслав-Хмельницької міської ради відбулось перше пленарне засідання 44 чергової сесії 7 скликання. Депутати міської ради результативно проголосували за повернення історичної назви місту Переяслав. Попередню назву місто отримало 1943 року після звільнення від німецьких військ. Зміну назви тоді пояснили метою «вшанування пам'яті великого сина українського народу, державного діяча і полководця України Богдана Хмельницького». Ще 2000 року місцева влада спробувала ініціювати повернення місту назви Переяслав. Планували провести місцевий референдум разом з усеукраїнським, але його заблокували комуністи.[4] Ця зміна назви формально не підпадає під закони щодо «декомунізації», проте є важливим кроком загальної дерусифікації України.[5]

14 грудня 2017 року Київська обласна рада підтримала перейменування.[6] Також розглядається демонтаж пам'ятника на честь 300-річчя Переяславської ради.

19 квітня 2018 року до Верховної Ради України внесено проект постанови № 8307. У пояснювальній записці до документа йдеться, що зміна назви міста була ініційована його жителями, які таким чином мають намір повернути історичну назву населеному пункту. Відзначається, що засноване в 907 році місто до середини минулого століття мало більш лаконічне ім'я Переяслав. Приставку Хмельницький місту додали 12 жовтня 1943 року після звільнення від німецько-фашистських загарбників.[7]

18 вересня 2019 року на засіданні Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування депутати одноголосно підтримали рішення про перейменування Переяслава-Хмельницького на Переяслав.[8] Проект постанови 20 разів потрапляв до порядку денного, проте жодного разу депутати так і не дійшли до розгляду проекту по суті. У Верховну Раду IX скликання знову був внесений проект постанови про перейменування.

30 жовтня 2019 року Верховна Рада України перейменувала місто Переяслав-Хмельницький на Переяслав.[9]

Географія[ред. | ред. код]

Розташування і фізична географія[ред. | ред. код]

Переяслав розташований на південному сході Київської області в зоні лісостепу. Через місто протікають 2 річки: Трубіж, протяжність по місту — 3,5 км, Альта — 2,5 км. Місто межує з Канівським водосховищем, площа якого — 51 кв. км, на околиці міста є озеро — 0,52 кв. км.

Кордони[ред. | ред. код]

Клімат[ред. | ред. код]

Лівобережжя, зокрема Середня Наддніпрянщина, відзначається помірним кліматом. Зима досить довга, але порівняно тепла, середня температура становить 6—7°С морозу. Середня температура липня — 19,2°С вище нульової позначки.

Історія[ред. | ред. код]

Доісторичні часи[ред. | ред. код]

Знайдені сучасними археологами залишки людського житла пори пізнього палеоліту свідчать про те, що земля ця була заселена з давніх часів. Зокрема, 1952 року біля села Добраничівка Яготинського району було відкрито так звану Добраничівську стоянку. Поселення прадавніх мисливців на мамонтів має досить солідний вік — приблизно 15 тисяч років. Найдавніше в Європі людське житло перенесене в Переяславський музей народної архітектури й побуту.

Кожний наступний етап розвитку цивілізації залишав на цих землях свій слід. Предмети бронзової доби й часів трипільської й черняхівської культури, скіфської пори й часів виникнення етносу ранніх слов'ян, періоду розквіту Київської Русі й козацької держави.

Х-XV ст.[ред. | ред. код]

Уперше Переяслав згадується 907 року в договорі князя Олега з Візантією.

На той час були часті напади степових кочовиків. З битви супроти печенігів легенда про заснування міста пов'язує і саму його назву:

Налетіли якось на поселення вороги. Серед кочовиків був один непереможний витязь. Став той витязь викликати собі ворога з русинів, але ніхто з князівської дружини не наважувався прийняти виклик. Засумував ясний князь - стало йому соромно й прикро. Аж тут вийшов юнак із простолюдинів, що й погодився стати на герць із поганином. Жорстокий був двобій. І здолав хлопець печеніжина, чим й "перея славу" собі. На честь цієї перемоги місто почали називати Переяславлем.

Володимир Великий заклав тут велику фортецю для захисту південних меж Русі від кочовиків.

Залишки городища Х-ХІІІ ст.ст. збереглися в районі злиття річок Альта і Трубіж. Тут містився дитинець — (центральна частина міста), де жили представники влади — як князівської, так і релігійної. Ще за часів Володимира Великого дитинець зміцнили захисними стінами й вартовими вежами. Ремісники й незаможні міщани заселяли посад і передмістя.

У цей час місто мало назву Переяславль Руський — на відміну від Переяславля Залєського у Владимиро-Суздальському князівстві (тепер Ярославська область Росії), заснованого вихідцями з Переяславля Руського (там навіть є річка Трубіж).

Князь Володимир Святославич 992 року збудував дитинець на підвищенні біля злиття річки Альти з Трубежем - притокою Дніпра. На тому місці була головна брама, зорієнтована на Київ. На берегах обох річок виросли могутні земляні вали й рови, обкладені цеглою-сирцем. Вінчали вали товсті дубові стіни з бійницями та вежами. Північну частину дитинця займав княжий двір, південну - церква та єпископські палати. З давніх часів збереглися підвалини тринавного шестистовпного Спаського храму (XI ст.). Великі київські князі розбудовували місто, зміцнювали його укріплення, оскільки Переяслав не раз ставав ареною жорстоких битв як з кочовиками, так і під час князівських міжусобиць. Починаючи з другої половини XI ст., Переяслав став столицею удільного Переяславського князівства, що займало велику територію між Дніпром і Волгою. В Переяславі князювали Володимир Мономах та Юрій Долгорукий. Місто було відоме ще й як великий духовний та культурний центр давньої Русі, з монастирів і церков якого поширювалася освіта, в ньому створювалися літописи і переписувалися церковні книжки. У ХІ-ХІІ ст. в місті вже було багато кам’яних мурованих споруд. У межах колишньої фортеці виявлено залишки дев’яти великих будівель, сім з яких були на дитинці. Головна споруда - п’ятинавний Михайлівський собор (1098 р.), який мало чим поступався перед Софією Київською. На його місці тепер стоїть сучасна Михайлівська церква, яка значно менша первісної споруди. До Михайлівського храму прилягали кілька прибудов, у яких були усипальниці переяславських князів. Усередині собор, як свідчать літописці й розкопки археологів, прикрашали фрески і мозаїки, підлога була вкрита шиферними керамічними різнокольоровими плитами. Інтер’єр прикрашено золотими та срібними культовими речами, іконами. Храм був кафедрою переяславських єпископів і також частиною палацового комплексу, де стояли розкішні палати для урочистих прийомів і трапез. Посад та частину території перед укріпленнями, так зване передмістя, замешкували ремісники, дружинники, торгівці. На посаді розташовувалися також монастирі, яких було кілька, та двори знаті.

Після розподілу київським князем Ярославом Мудрим спадщини між синами Переяславський престол дістався Всеволоду Ярославичу. Так було засновано Переяславське князівство.

Деякий час в Переяславі містилася резиденція руських митрополитів, поки в Києві не був збудований Софійський собор.

1239 р. Переяслав зайнятий монголами. Дитинець зруйновано. Переяслав та Переяславщина увійшли в татарський улус Манкерман (Київ — по-татарськи).

До 1269 року — резиденція єпископа (потім переведено до Сарая). У XIV ст. згадуються Переяславські князі. Приблизно 1400 року згадується у «Списках городов руських…»

У складі Речі Посполитої, початки козаччини[ред. | ред. код]

Згадки про Переяслав можна знайти в листуванні османського султана Сулеймана ІІ Пишного і короля Сигізмунда І Старого. У листі султан скаржиться, що восени 1545 р. прийшли козаки з Переяслава (Яцько й Мануйло), Черкас, Брацлава, Києва та інших замків під Очаків і поробили великі шкоди. Іншим листом під 1570 р., той же Сулейман ІІ вимагав від короля Сигізмунда ІІ Августа кари для козаків, які чинять шкоди татарам, а в українських містах, серед яких згадується й Переяслав, є більше тисячі татарських бранців.

Наступний документ — грамота короля Стефана Баторія князю Василю-Костянтину Острозькому — дозволяла збудувати замок на Переяславському городищі та займатися колонізацією і захистом краю за 1580 рік.

У 1585 р. стало власністю князя Василя Костянтина Острозького, який, з огляду на значення міста як центру видобутку поташу та виробництва селітри, сприяв реконструкції Переяславської фортеці[10].

У XVI столітті місту надано Магдебурзьке право. Староста Лукаш Жолкевський (помер 1636 р.) дав кошти для фундації колегіуму єзуїтів у Переяславі, для його функціонування передав свій маєток — містечко Бубнів з приналежними околицями.[11]

У складі держави Богдана Хмельницького[ред. | ред. код]

Переяслав на карті XVIII століття

Після створення Богданом Хмельницьким у повсталій проти поляків Україні полкового устрою влітку 1648 року Переяслав став центром округи — однойменного полку (втім, як окрема одиниця Переяславський козацький полк існував ще з часів гетьмана Марка Жмайла).

Переяславський полк був одним з найбільших в Україні (1649 року налічував 18 сотень). Переяслав залишався полковим містом до 1782 р.

Під час козацької війни Переяслав був важливим центром постачання зброї і харчів для війська. У цей час він відіграє роль дипломатичного центру держави. Сюди приїздили польські, московські, угорські, татарські, османські посли.

Війна з Річчю Посполитою обіцяла бути довгою й кровопролитною, татари й османи не були надійними союзниками, тому гетьман неодноразово звертався до московського уряду із пропозицією про військовий союз України з Московським царством. У жовтні 1653 р. Земський собор у Москві нарешті ухвалив рішення про альянс. До Переяслава 31 грудня 1653 року прибуло посольство від московського царя Алєксєя Міхайловіча на чолі з боярином Васілієм Бутурліним.

7 січня гетьман зустрівся з царськими послами для уточнення умов союзу й процедури складання присяги. Згоди домоглися після бурхливої дискусії й взаємних компромісів. Основним змістом угоди, оформленої у вигляді чолобитної на ім'я царя, було те, що Україна прийняла протекторат московського самодержця, зберігаючи повну (як у внутрішніх, так і в зовнішніх справах) автономію, свій республіканський лад і особливий козацький устрій. Україна мала право підтримувати дипломатичні відносини з іншими державами, за винятком Речі Посполитої й Османською імперії.

Зранку 8 січня старшинська рада прийняла уточнення умов угоди. У другій половині дня скликали загальну раду на центральній площі. Зібралася майже вся козацька старшина, керівники полків, по 5-7 козаків з кожного полку, духівництво, міщани тощо. Переяславський полк був у повному складі.

По закінченні ради гетьман, полковники та старшина вирушили до Успенської церкви, де в присутності послів і московських священиків склали присягу московському царю.

До всіх міст і полків України вирушили московські посланці для складання присяги на місцях, але не скрізь їх радо зустрічали. Наприклад, київське духовенство не склало присяги і взагалі неприязно сприйняло це єднання. Також не склали присяги полковники Іван Богун і Мартин Пушкар.

Внаслідок цієї угоди Лівобережна Україна поступово підпала під владу Московії (потім — Росії).

Після смерті Богдана Хмельницького між представниками старшини почались чвари та боротьба за владу. Значну територію України охопили народні повстання. В липні 1666 року повстання спалахнуло в Переяславському полку.

Проте місто розвивалося. В Переяславі функціонувало 2 школи — при Успенській та Покровській церквах. Великого розмаху набуло будівництво, здебільшого дерев'яне. Було відбудовано Михайлівську церкву, зруйновану татарами. Коштом гетьмана Івана Мазепи звели головний собор Вознесенського монастиря.

Від козацтва до незалежної України[ред. | ред. код]

1100 років Переяслав-Хмельницькому. Українська поштова марка, 2007

Після ліквідації на Лівобережній Україні полкового устрою 1782 року Переяслав став повітовим містом Київського намісництва, а від початку XIX ст. — Полтавської губернії (Переяславський повіт обіймав 16 волостей).

Місто зростало. Так, 1816 року кількість населення становила 6720 жителів, 1865 року — вже 10 835 осіб.

У поміщицьких господарствах Переяславщини розвивалися цукроваріння, винокуріння, виробництво зернових. У самому Переяславі промисловість була розвинена мало. Крім землеробства, люди займалися кустарними промислами: ткацтвом, чинбарством, шевством.

Життя міста пожвавлювали щорічні ярмарки.

Наприкінці XIX ст. у місті діяли 14 церков, 1 монастир, духовне училище, міське училище, жіноча прогімназія, громадська бібліотека, дві книгарні та церковно-парафіяльна школа.

Значна частина культурних пам'яток Переяслава була знищена під час атеїстичної боротьби 1930-х рр. та в роки Другої світової війни: Покровський собор, Вознесенський монастир та інші. Під час Голодомору 19321933 в місті й районі загинуло 26 878 осіб. Ще 8800 життів переяславців забрала війна.

Незважаючи на тисячолітню історію, 12 жовтня 1943 року, відразу після повернення радянської влади, указом Президії Верховної Ради СРСР був перейменований у Переяслав-Хмельницький. Науковці міста протягом довгого часу дискутували про доцільність повернення історичної назви. Нарешті, 26 жовтня 2017 року, депутати міської ради Переяслав-Хмельницького підтримали рішення про поверненню місту історичної назви. За Переяслав проголосували 22 депутати (з 35), 2 — були проти, 2 — утрималися, 2 не голосували, 7 відсутніх. Цю ідею міська влада мала намір реалізувати шляхом референдуму ще у 2000 році, однак тоді проект заблокували представники комуністів[12].

З 1975 року Переяслав-Хмельницький — місто обласного значення. За тодішнім звичаєм, «за успіхи в соціально-економічному та культурному розвитку» 1979 року уряд СРСР нагородив місто Орденом Дружби народів.

1999 — Переяслав-Хмельницький третім в Україні зареєстрував статут територіальної громади. Того ж року відродили давній герб Переяслава і затвердили його прапор.

Створений у 1986 році — спершу як Переяслав-Хмельницький філіал Київського державного педагогічного інституту — ПХДПУ продовжив стародавні переяславські освітні традиції. Постановою Кабінету Міністрів України № 949 від 24 листопада 1993 року на базі Переяслав-Хмельницького філіалу Українського державного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова був створений Переяслав-Хмельницький державний педагогічний інститут, якому в 1994 році присвоєно ім'я Г. С. Сковороди та у 2000 році рішенням ДАК визнано акредитованим за III рівнем акредитації.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України у 2002 році на базі інституту створено Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди.

8 грудня 2018 року Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет освятив новозбудований храм у Переяславі[13].

Економіка[ред. | ред. код]

ЗМІ[ред. | ред. код]

Переяслав.City — міське інтернет-видання, запущене у серпні 2019 року колективом газети "Вісник Переяславщини" та Агенцією розвитку локальних медіа "Або".[14]

Національний історико-етнографічний заповідник[ред. | ред. код]

Національний історико-етнографічний заповідник містить у собі 25 музеїв, де зібрано 166 тисяч експонатів, які репрезентують різні аспекти історії Переяславщини:

Пам'ятки історії та архітектури[ред. | ред. код]

Музеї міста[ред. | ред. код]

Пам'ятки архітектури[ред. | ред. код]

Докладніше: Церкви Переяслава
 • Успенська церква. Дарохранительницю для неї виконав український золотар Антін Садовський.

Пам'ятники[ред. | ред. код]

Особистості[ред. | ред. код]

З Переяславом пов'язано багато уславлених імен — серед них політичні діячі, письменники, композитори, історики, художники, педагоги.

Уродженці[ред. | ред. код]

Проживали та працювали[ред. | ред. код]

Переяславські старости[ред. | ред. код]


Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Головне управління статистики у Київській області
 2. За Нестором, назву Переяславль дано тоді, коли юнак переміг печеніжина, а
  « «Володимеръ же радь бывъ, заложи городъ на бродѣ

  томь, и нарече и Переяславль, зане перея славу отроко отъ»

  »
  Москаленко А. А. Нарис історії української лексикографії. — Київ: Рад. школа, 1961. — С. 5.
 3. Повесть временных лет, изд. АН СССР. — М., 1950, Ч. І, — С. 85.(рос.)
 4. Міськрада Переяслава-Хмельницького проголосувала за перейменування міста. http://tyzhden.ua/. Український тиждень. 2017-10-26. Процитовано 27 жовтня 2017. 
 5. "Декомунізація" Переяслава: Чи дасть стародавнє місто старт дерусифікації України. https://www.depo.ua/. Depo.ua. 2017-10-27. Процитовано 29 жовтня 2017. 
 6. Київська облрада підтримала перейменування Переяслава-Хмельницького. https://ukr.lb.ua/. Лівий берег. 2017-12-14. Процитовано 14 грудня 2017. 
 7. Населеному пункту хочуть повернути історичну назву // UBR, 2018-04-20
 8. Без Хмельницького: місту Переяслав повернули історичну назву. https://espreso.tv/. Еспресо TV. 2019-09-18. Процитовано 18 вересня 2019. 
 9. Рада перейменувала місто Переяслав-Хмельницький на Київщині. https://www.radiosvoboda.org/. Радіо «Свобода». 2019-10-30. Процитовано 30 жовтня 2019. 
 10. Набок Л. І. Трубізький форпост (Перевірено 26 серпня 2012)
 11. Niesiecki Kasper. Korona Polska przy Złotey Wolnosci Starożytnemi Wszystkich Kathedr, Prowincyi y Rycerstwa Kleynotami Heroicznym Męstwem y odwagą, Naywyższemi Honorami a naypierwey Cnotą, Pobożnością y Swiątobliwością Ozdobiona … — T. 4. — Lwów: w drukarni Collegium Lwowskiego Societatis Jesu, 1743.— 888 s. (пол.) S. 754
 12. Переяслав-Хмельницькому повернули історичну назву. 26.10.2017, 20:42
 13. Патріарх Філарет освятив новозбудований храм у м. Переяслав
 14. Переяслав.City: хто ми і навіщо створили сайт нашого міста. Переяслав.City (uk). Процитовано 2020-01-16. 
 15. Тинченко Я. Офіцерський корпус Армії Української Народної Республіки (1917—1921): Наукове видання. — К.: Темпора, 2007. — 236 с. ISBN 966-8201-26-4
 16. Книга пам'яті
 17. Помер професор Іван Петрович Стогній. phdpu.edu.ua. Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди. 25 травня 2019. Процитовано 5 жовтня 2019. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]