Ізяслав Мстиславич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ізяслав II Мстиславич
Заслання князем Ізяславом Мстиславовичем Ігоря Ольговича до Видубицького монастиря. Посольство половецьких князів до Ізяслава Мстиславовича. Мініатюра з Радзивилівського літопису. Кін. XV ст.
Великий князь київський
Правління 1146-1149, 1151-1154
Попередник Ігор Ольгович
Наступник Юрій Довгорукий
Інші титули Князь переяславський
Князь володимирський
Біографічні дані
Імена Пантелеймон
Дата народження бл.1097
Білгород
Дата смерті 13 листопада 1154(1154-11-13)
Місце поховання Федорівський монастир, Київ, Україна
Дружина Аґнеса фон Штауфен, Русудан
Діти Мстислав, Ярослав, Ярополк, Євдокія
Династія Рюриковичі
Батько Мстислав Великий
Мати Христина Шведська

Ізясла́в II Мстисла́вич (у хрещенні Пантелеймон; бл.1097 — 13 листопада 1154) — Великий князь Київський (1146-1154). Старший син князя київського та новгородського Мстислава Великого, онук Володимира Мономаха.

Біографія[ред.ред. код]

Народився близько 1090 року і майже все життя присвятив боротьбі за великокняжий київський стіл і об'єднання України-Русі в єдину могутню державу. Як свідчить історик Михайло Грушевський: «після смерті Мстислава боротьба йде з надзвичайною силою й завзяттям, особливо загострюючись у середині XII століття (1146-1162). Сили і запал були ще свіжі: Мстиславовичі, молодші Мономаховичі і дві старші лінії Святославовичів… порушували в цій боротьбі небо і землю, бо й було задля чого — Київ ще був дійсно центром не тільки цілої України, а й цілої східної Європи…».

З 1135 по 1141 рік княжив у Володимирі-Волинському, а в 1142-1146 роках — у Переяславі. В результаті Київського повстання 1146 року став Великим князем. У 1149 році Юрій Довгорукий, князь володимиро-суздальський, вигнав Ізяслава Мстиславича з Києва, але 1151 року той знову став Великим князем і князював зі своїм дядьком В'ячеславом Володимировичем до кінця свого життя.

У боротьбі за Київ князь Ізяслав Мстиславич використовував, в тому числі і флот, вірніше, створену ним Дніпровську флотилію. Для цього він модернізував, як записано літописцем, «исхитриль лодьи дивно».

Нові лодії Мстислава ходили як під вітрилами, так і під веслами, гребці були повністю закриті бортами судна, а воїни (дружина) стояли на «помості», тобто на верхній палубі і могли вільно вести бойові дії. Така лодія мала два керма — попереду і ззаду — й могла ходити як вперед, так і назад, чи повертатися на місці. Лодії ці були, за сучасною кваліфікацією, типу ріка — море і, по-суті, представляли собою новий етап у вітчизняному суднобудуванні.

У ставленні Ізяслава Мстиславича до Церкви найкраще виявилася його національна та державницька свідомість. В той час попередній Митрополит Київський — грек Михайло, покинувши Київ, заборонив без себе правити в св. Софії. В 1147 році Ізяслав вивів давньоукраїнську церкву з прямого підпорядкування Константинополю. Він наказав зібрати всіх єпископів для обрання нового митрополита. Після довгої дискусії — правосильні єпископи робили це без благословення візантійського патріарха — більшістю голосів обрано на митрополита Климента Смолятича, ченця Зарубського монастиря. Про нього описано у літописі, складеному боярином Петром Бориславичем, що частково зберігся в Іпатіївському списку. Таким чином Ізяслав, прагнучи поновити велич Київської держави, поновлював церковну незалежність від Візантії.

Вперше Ізяслав випробував свою флотилію в бою, наприкінці квітня 1151 року при обороні переправ під Києвом під час наступу війська князя Юрія Довгорукого. «Билися, свідчить літописець, наїздили в насадах, брали в полон ці тих, а ті тих — Ізяслав не дозволяв їм перебрести».

Невдовзі князь Ізяслав помер у віці трохи більше 50-ти років 14 листопада 1154 року. Був похований на Пилипів день зранку в церкві св. Федора, «в отни ему монастыри»[1].

Київський літопис дуже жалкує за ним, титулуючи його «вірним, христолюбивим, славним і великим князем». Літописець записав, що за ним плакала вся «руська земля».

Після смерті Ізяслава Мстиславича починається новий етап княжих міжусобиць, який призвів до занепаду політичного значення Києва.

Син Ярополк — князь буський помер 7 березня 1170 року, був похований в церкві св. Федора, де й батько[2].

Ahnentafel[ред.ред. код]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Всеволод I (1030 - 13 квітня 1093)
 
 
 
 
 
 
 
Володимир Мономах
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Анастазія Мономах
 
 
 
 
 
 
 
Мстислав Великий (1 червня 1076 - 14 квітня 1132)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гарольд II Ґодвінсон
 
 
 
 
 
 
 
Ґіта Вессекська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Едита Лебедина Шия
 
 
 
 
 
 
 
Ізяслав II (1097 - 13 листопада 1154)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Стенкіль I
 
 
 
 
 
 
 
Інге I Старший (? - 1100)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Інгему
 
 
 
 
 
 
 
Христина Шведська (1078 — 18 січня 1122)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{{{14}}}
 
 
 
 
 
 
 
Олена
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{{{15}}}
 
 
 
 
 
 

Примітки[ред.ред. код]

  1. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей.— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 23
  2. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей.— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 25

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Войтович Л.В. Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.) — Львів: Інститут українознавства, 2000. — ISBN 966-02-1683-1.

Попередник
Юрій Довгорукий
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Князь переяславський
1133
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Наступник
В'ячеслав Володимирович
Попередник
Андрій Добрий
Alex Volhynia.svg Князь володимирський
1135-1141
Alex Volhynia.svg Наступник
Святослав Всеволодович
Попередник
Андрій Добрий
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Князь переяславський
1142-1146
вдруге
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Наступник
Мстислав Ізяславич
Попередник
Ігор Ольгович
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1146-1149
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Юрій Довгорукий
Попередник
Святополк Мстиславич
Alex Volhynia.svg Князь володимирський
1149-1151
вдруге
Alex Volhynia.svg Наступник
Святополк Мстиславич
Попередник
Юрій Довгорукий
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1151-1154
вдруге
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Ростислав Мстиславич