Ізяслав Мстиславич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ізяслав Мстиславич
Iziaslav II.jpg
Великий князь київський
Правління 11461149, 11511154
Попередник Ігор Ольгович
Наступник Юрій Довгорукий
Інші титули Князь переяславський
Князь володимирський
Біографічні дані
Імена Пантелеймон
Народження бл.1097
Білгород
Смерть 13 листопада 1154(1154-11-13)
Поховання Федорівський монастир, Київ, Україна
Дружина Аґнеса фон Штауфен, Русудан
Діти Мстислав, Ярослав, Ярополк, Євдокія
Династія Рюриковичі
Батько Мстислав Великий
Матір Христина Шведська
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Ізясла́в Мстисла́вич, у західній традиції Ізясла́в II (бл.1097 — 13 листопада 1154) — руський князь із династії Рюриковичів. Великий князь київський (11461149, 11511154). Старший син київського князя Мстислава Великого, онук Володимира Мономаха. Хрещене ім'я — Пантелеймон;

Біографія[ред.ред. код]

Народився близько 1090 року і майже все життя присвятив боротьбі за великокняжий київський стіл і об'єднання України-Русі в єдину могутню державу. Як свідчить історик Михайло Грушевський: «після смерті Мстислава боротьба йде з надзвичайною силою й завзяттям, особливо загострюючись у середині XII століття (1146-1162). Сили і запал були ще свіжі: Мстиславовичі, молодші Мономаховичі і дві старші лінії Святославовичів… порушували в цій боротьбі небо і землю, бо й було задля чого — Київ ще був дійсно центром не тільки цілої України, а й цілої східної Європи…».

З 1135 по 1141 рік княжив у Володимирі-Волинському, а в 1142-1146 роках — у Переяславі. В результаті Київського повстання 1146 року став Великим князем. У 1149 році Юрій Довгорукий, князь володимиро-суздальський, вигнав Ізяслава Мстиславича з Києва, але 1151 року той знову став Великим князем і князював зі своїм дядьком В'ячеславом Володимировичем до кінця свого життя.

У боротьбі за Київ князь Ізяслав Мстиславич використовував, в тому числі і флот, вірніше, створену ним Дніпровську флотилію. Для цього він модернізував, як записано літописцем, «исхитриль лодьи дивно».

Нові лодії Мстислава ходили як під вітрилами, так і під веслами, гребці були повністю закриті бортами судна, а воїни (дружина) стояли на «помості», тобто на верхній палубі і могли вільно вести бойові дії. Така лодія мала два керма — попереду і ззаду — й могла ходити як вперед, так і назад, чи повертатися на місці. Лодії ці були, за сучасною кваліфікацією, типу ріка — море і, по-суті, представляли собою новий етап у вітчизняному суднобудуванні.

У ставленні Ізяслава Мстиславича до Церкви найкраще виявилася його національна та державницька свідомість. В той час попередній Митрополит Київський — грек Михайло, покинувши Київ, заборонив без себе правити в св. Софії. В 1147 році Ізяслав вивів давньоукраїнську церкву з прямого підпорядкування Константинополю. Він наказав зібрати всіх єпископів для обрання нового митрополита. Після довгої дискусії — правосильні єпископи робили це без благословення візантійського патріарха — більшістю голосів обрано на митрополита Климента Смолятича, ченця Зарубського монастиря. Про нього описано у літописі, складеному боярином Петром Бориславичем, що частково зберігся в Іпатіївському списку. Таким чином Ізяслав, прагнучи поновити велич Київської держави, поновлював церковну незалежність від Візантії.

Вперше Ізяслав випробував свою флотилію в бою, наприкінці квітня 1151 року при обороні переправ під Києвом під час наступу війська князя Юрія Довгорукого. «Билися, свідчить літописець, наїздили в насадах, брали в полон ці тих, а ті тих — Ізяслав не дозволяв їм перебрести».

Невдовзі князь Ізяслав помер у віці трохи більше 50-ти років 13 листопада 1154 року. Був похований на Пилипів день зранку в церкві св. Федора, «в отни ему монастыри»[1].

Київський літопис дуже жалкує за ним, титулуючи його «вірним, христолюбивим, славним і великим князем». Літописець записав, що за ним плакала вся «руська земля».

Після смерті Ізяслава Мстиславича починається новий етап княжих міжусобиць, який призвів до занепаду політичного значення Києва.

Сім'я і діти[ред.ред. код]

За М. Баумгартеном дружиною Ізяслава була невідома на ім'я родичка Німецького імператора Фрідріха Барбаросси. Від неї він мав таких дітей:

Генеалогія[ред.ред. код]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Всеволод I (1030 - 13 квітня 1093)
 
 
 
 
 
 
 
Володимир Мономах
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Анастазія Мономах
 
 
 
 
 
 
 
Мстислав Великий (1 червня 1076 - 14 квітня 1132)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гарольд II Ґодвінсон
 
 
 
 
 
 
 
Ґіта Вессекська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Едита Лебедина Шия[en]
 
 
 
 
 
 
 
Ізяслав II (1097 - 13 листопада 1154)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Стенкіль I
 
 
 
 
 
 
 
Інге I Старший (? - 1100)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Інгему[en]
 
 
 
 
 
 
 
Христина Шведська (1078 — 18 січня 1122)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{{{14}}}
 
 
 
 
 
 
 
Олена[en]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{{{15}}}
 
 
 
 
 
 

Примітки[ред.ред. код]

  1. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей. — К. : типографія Е. Я. Федорова, 1874. — С. 23.
  2. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей… — С. 25.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Попередник
Юрій Довгорукий
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Князь переяславський
1133
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Наступник
В'ячеслав Володимирович
Попередник
Андрій Добрий
Alex Volhynia.svg Князь володимирський
1135-1141
Alex Volhynia.svg Наступник
Святослав Всеволодович
Попередник
Андрій Добрий
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Князь переяславський
1142-1146
вдруге
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Наступник
Мстислав Ізяславич
Попередник
Ігор Ольгович
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1146-1149
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Юрій Довгорукий
Попередник
Святополк Мстиславич
Alex Volhynia.svg Князь володимирський
1149-1151
вдруге
Alex Volhynia.svg Наступник
Святополк Мстиславич
Попередник
Юрій Довгорукий
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1151-1154
вдруге
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Ростислав Мстиславич