Ізяслав Мстиславич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ізяслав II Мстиславич
Ізяслав Мстиславович.jpg
Заслання кн. Ізяславом Мстиславовичем Ігоря Ольговича до Видубицького монастиря. Посольство половецьких князів до Ізяслава Мстиславовича. Мініатюра з Радзивилівського літопису. Кін. XV ст.
Великий князь Київський
Початок правління: 1146
Кінець правління: 1154
Попередник: Ігор II
Наступник: Юрій I Довгорукий
Дата народження: бл.1097
Дата смерті: 13 листопада 1154(1154-11-13)
Дружина: Аґнеса фон Штауфен
Діти: Мстислав, Ярослав, Ярополк, Євдокія
Династія: Рюриковичі
Батько: Мстислав I Великий
Мати: Христина Шведська

Ізясла́в ІІ Мстисла́вич (у хрещенні Пантелеймон, *бл. 1097 — † 13 листопада 1154) — Великий князь Київський (1146–1154). Старший[Джерело?] син новгородського князя Мстислава I Великого, онук Володимира II Мономаха.

Біографія[ред.ред. код]

Народився близько 1090 року і майже все життя присвятив боротьбі за великокняжий київський стіл і об'єднання України-Русі в єдину могутню державу. Як свідчить історик Михайло Грушевський: «після смерті Мстислава боротьба йде з надзвичайною силою й завзяттям, особливо загострюючись у середині XII ст. (1146–1162). Сили і запал були ще свіжі: Мстиславовичі, молодші Мономаховичі і дві старші лінії Святославовичів… порушували в цій боротьбі небо і землю, бо й було задля чого — Київ ще був дійсно центром не тільки цілої України, а й цілої східної Європи…».

З 1134 по 1143 рік княжив у Володимирі-Волинському, а в 1143—46 роках — у Переяславі. В результаті Київського повстання 1146 року став Великим князем. У 1149 році Юрій I Довгорукий, князь володимиро-суздальський, вигнав Ізяслава Мстиславича з Києва, але 1151 року той знову став Великим князем і князював зі своїм дядьком В'ячеславом I до кінця свого життя.

У боротьбі за Київ князь Ізяслав II використовував, в тому числі і флот, вірніше, створену ним Дніпровську флотилію. Для цього він модернізував, як записано літописцем, «исхитриль лодьи дивно».

Нові лодії Мстислава ходили як під вітрилами, так і під веслами, гребці були повністю закриті бортами судна, а воїни (дружина) стояли на «помості», тобто на верхній палубі і могли вільно вести бойові дії. Така лодія мала два керма — попереду і ззаду — й могла ходити як вперед, так і назад, чи повертатися на місці. Лодії ці були, за сучасною кваліфікацією, типу ріка — море і, по-суті, представляли собою новий етап у вітчизняному суднобудуванні.

У ставленні Ізяслава II до Церкви найкраще виявилася його національна та державницька свідомість. В той час попередній Митрополит Київський — грек Михайло, покинувши Київ, заборонив без себе правити в св. Софії. В 1147 році Ізяслав вивів давньоукраїнську церкву з прямого підпорядкування Константинополю. Він наказав зібрати всіх єпископів для обрання нового митрополита. Після довгої дискусії — правосильні єпископи робили це без благословення візантійського патріарха — більшістю голосів обрано на митрополита Климента Смолятича, ченця Зарубського монастиря. Про нього описано у літописі, складеному боярином Петром Бориславичем, що частково зберігся в Іпатіївському списку. Таким чином Ізяслав II, прагнучи поновити велич Київської держави, поновлював церковну незалежність від Візантії.

Вперше Ізяслав випробував свою флотилію в бою, наприкінці квітня 1151 року при обороні переправ під Києвом під час наступу війська князя Юрія I Довгорукого. «Билися, свідчить літописець, наїздили в насадах, брали в полон ці тих, а ті тих — Ізяслав не дозволяв їм перебрести».

Невдовзі князь Ізяслав помер у віці трохи більше 50-ти років 14 листопада 1154 року. Був похований на Пилипів день зранку в церкві св. Федора, «в отни ему монастыри».[1]

Київський літопис дуже жалкує за ним, титулуючи його «вірним, христолюбивим, славним і великим князем». Літописець записав, що за ним плакала вся «руська земля».

Після смерті Ізяслава починається новий етап княжих міжусобиць, який призвів до занепаду політичного значення Києва.

Син Ярополк — князь буський — помер 7 березня 1170, був похований в церкві св. Федора, де й батько.[2]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей.— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 23
  2. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей.— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 25

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Андрій I Добрий
Alex Volhynia.svg Князь володимирський
1135-1141
Alex Volhynia.svg Наступник
Святослав II
Попередник
Ігор II
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1146-1149
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Юрій I Долгорукий
Попередник
Святополк Мстиславич
Alex Volhynia.svg Князь володимирський
1149-1151
вдруге
Alex Volhynia.svg Наступник
Святополк Мстиславич
Попередник
Юрій I Довгорукий
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1151-1154
вдруге
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Ростислав I