Броварський радіопередавальний центр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Броварськи́й радіопередава́льний центр — радіопередавальний центр в Броварах, що складався з двох веж-антен і десяти малих радіо-експериментальних веж, найвища з них Антена Броварського радіопередавального центру її висота 260 метрів. Всі об'єкти були демонтовані до 2014 року.

Історія радіозв'язку Броварів[ред.ред. код]

Радіозв'язок з'явився в Броварах в грудні 1926 року, але історія Радіопередавального центру міста Бровари бере початок з 1930-х років.

У зв'язку з перенесенням столиці УРСР із Харкова до Києва з'явилася потреба у новій потужній радіомовній станції, яка б забезпечувала покриття всієї території України. Будівництво розпочалося в 1931 році (одночасно з будівництвом Радіодому на Хрещатику, 26).

Вже в червні 1936 року розпочалися перші випробувальні радіопередачі. Тоді це був передавач із сітковою модуляцією потужністю 150 кВт.

В грудні 1936 року державна приймальна комісія дала дозвіл на експлуатацію радіостанції.

В січні 1937 року розпочалося регулярне мовлення.

Протягом 19361937 років радіостанція мала назву «Радіостанція РВ-87 імені Станіслава Косіора», а з 1938 по 1941 рік називалася «Українська Радіомовна станція РВ-87» Київського обласного управління зв'язку Народного Комісаріату зв'язку СРСР.

В перші дні Німецько-радянської війни радіостанція була демонтована силами обслуговуючого персоналу та солдатами батальйону зв'язку і відправлена для зберігання у Челябінськ. Вже 1943 року, після повернення радянської влади до Броварів, передавач був повернений назад, змонтований і вже 6 листопада 1944 року вийшов в ефір.

Ще до закінчення монтажу РВ-87 був змонтований і введений у дію короткохвильовий передавач РПН.

У 1945 році закінчують монтаж і починають експлуатацію передавача РВ-67 (RCA, одержаного по ленд-лізу з США). Після нього вводиться в експлуатацію ще один передавач - РУЦ.

праворуч чотири передавачі «Сніг»

У 1948 році по вулиці Київській, 225 розпочалося будівництво нового техбудинку і монтаж передавача типу «Лавр», який у 1950 році був введений в експлуатацію. У 1953 році в цьому техбудинку були змонтовані 4 передавачі «Сніг». Спочатку це була окрема радіостанція «Об'єкт 10 або поштова скринька 39», а в 1955 році вона об'єдналась з об'єктом №1, і отримала назву «Радіостанція №3 Київської Дирекції радіозв'язку і радіомовлення».

У 1957 році передавач РВ-87 був переведений на автоанодну модуляцію, що дозволило підняти його потужність до 250 кВт.

У 1961 році передавач був переведений на нові лампи ГУ-23А і на змінний струм. На вивільненій від мотор-генераторів площі в 1962 році були змонтовані передавачі ПК-2 і ПК-1.

Антена АРРС з передавачем «Борей»

У 19721973 роках на об'єкті по вулиці Олега Оникієнка, 6 збудували ще одну технічну будівлю і змонтували новий потужний передавач «Борей» з антеною АРРС. Він замінив старий РВ-87 і, маючи вдвічі більшу потужність та сучаснішу антену, значно збільшив покриття території України радіомовленням. Через рік, на резервній площі було встановлено короткохвильовий передавач типу «Грім-ЄТ», а в 1983 році - запрацював передавач типу «ПКВ-100».

У середині 1970-х років почалася докорінна реконструкція цеху №1, власне, довоєнної і післявоєнної радіостанції РВ-87. На місці старого РВ-87 у 1976 році встановлений автоматизований передавач ДСВ-150, потім передавачі «Блискавка-2М», «Пурга», «ПКМ-20».

До 1988 року броварські радисти глушили всі ворожі радянській владі голоси. З-поміж них були - «Голос Америки», «Радіо Свобода», «Радіо Бі-Бі-Сі», «Німецька хвиля», «Вільна Європа» та інші провідні міжнародні радіостанції. Нині ж деякі зі згаданих станцій отримують послуги з розповсюдження програм.

Тривалий час Радіоцентр забезпечував передачу інформації по Радянському Союзу й Україні. Передавали метеозведення, матеріали для газет в обласні центри фототелеграфом, забезпечували зв'язок із риболовецькими кораблями в Індійському та Атлантичному океанах.

«Нічні охоронці»

Останні роки адіопередавальний центр вів передачу радіопрограм державного мовлення: в діапазоні довгих хвиль (1 програма) - покриваючи при цьому близько 95% території України; в діапазоні середніх хвиль (2 програма) - працював в мережі синхронного мовлення; мав широкі можливості мовлення та радіозв'язку в діапазоні коротких хвиль.

Антени[ред.ред. код]

Антена №1[ред.ред. код]

Броварська радіощогла — розтяжна радіопередавальна щогла типу АРРС, побудована в 1972 році як «глушилка», пізніше використовувалась для передачі радіохвиль і наукових експериментів. Її висота сягала 259,6 м. Вежа була одинадцятою за висотою спорудою України.

Антена №2[ред.ред. код]

Броварська радіовежа N2
N1 (3).jpg
Інформація
Розташування Бровари, Україна
Статус зруйновано (2013)
Використання радіовежа передачі середніх і короткохвилевих радіохвиль.
Висота
Дах 180 м
Сторінка на SkyscraperPage 85630

Менша радіовежа в Броварах з висотою 180 м тримала друге місце по висоті найвищої конструкції Броварів.

На радіохвилі 207 кГЦ вежа передавав в прямий ефір «НРКУ 1» — «Перший Національний Канал».

«торкаючись неба»

Ліквідація[ред.ред. код]

Скандали[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]