Голова Уряду Російської Федерації

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Голова Уряду Російської Федерації
Government.ru logo.svg
Символіка Уряду Російської Федерації
Резиденція Будинок Уряду Російської Федерації
Місце м. Москва, Росія
Термін каденції максимум безперервного перебування на посаді — 6 років (складає повноваження перед новообраним Президентом Російської Федерації), але може бути перепризначений знову необмежено
Перший на посаді Віктор Степанович Черномирдін
Платня невідомо
Веб-сайт http://da-medvedev.ru/
Coat of Arms of the Russian Federation.svg
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Росії
 
Category КатегоріяІнші країни

Голова Уряду Російської Федерації (рос. Председатель Правительства Российской Федерации) відповідно до статті 24-й Федерального конституційного закону «Про Уряд Російської Федерації»[1] очолює Уряд Російської Федерації, визначає основні напрямки діяльності Уряду Російської Федерації та організовує його роботу.

Посаду Голови Уряду — друга за важливістю державна посада Російської Федерації після посади Президента.

Президент Росії, відповідно до статті 83-й Конституції, має право головувати на засіданнях уряду, попри те, що членом уряду не є. Крім того, Президент Росії, згідно зі статтею 32-й Закону, керує діяльністю федеральних органів виконавчої влади, що відають питаннями оборони, безпеки, внутрішніх справ, закордонних справ, запобігання надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих, хоча керівники деяких з відповідних відомств (як то МЗС, МВС та інші) входять в Уряд.

До 23 грудня 1993 посаду голови уряду Росії називалася Голова Ради Міністрів — Уряду Російської Федерації; після прийняття Конституції 1993 стала іменуватися Голова Уряду Російської Федерації. Неформально вона часто називається прем'єр-міністр, хоча в Конституції РФ така назва відсутня.

Порядок призначення, повноваження та обов'язки Голови Уряду Росії визначені статтями 110–117 Конституції Росії.

З 8 травня 2008 Головою Уряду є Володимир Володимирович Путін, який обіймав раніше цю посаду в 1999–2000, а в 2000–2008 роках займав пост Президенту Росії.

Повноваження[ред.ред. код]

Згідно з Федеральним конституційним законом «Про Уряді Російської Федерації» та Регламентом Уряду Російської Федерації Голова Уряду виконує такі функції:

 • визначає відповідно до конституції, федеральними конституційними законами, федеральними законами і указами президента основні напрямки діяльності уряду;
 • представляє президенту пропозиції про структуру федеральних органів виконавчої влади, про призначення на посаду та про звільнення з посади заступників Голови Уряду (віце-прем'єрів) і федеральних міністрів, про накладення на них дисциплінарних стягнень і про їх заохочення;

представляє уряд всередині держави і за її межами;

 • організовує роботу уряду і веде його засідання, володіючи правом вирішального голосу;
 • систематично проводить наради з членами Уряду, керівниками федеральних служб та інших федеральних органів виконавчої влади, органів і організацій при Уряді, на яких розглядає хід виконання програм і планів діяльності Уряду, доручень Президента Російської Федерації Уряду, приймає рішення з оперативних питань;
 • підписує нормативні акти Уряду (постанови і розпорядження);
 • розподіляє обов'язки між членами Уряду;
 • систематично інформує Президента Російської Федерації про роботу Уряду.

Голова Уряду входить за посадою до:

 • Рада Безпеки Російської Федерації;
 • Рада глав урядів Співдружності Незалежних Держав;
 • Вищої Державної Ради Союзної держави Росії і Білорусі;
 • Рада глав урядів Шанхайської організації співпраці (ШОС);
 • Міждержавна рада Євразійського економічного співтовариства (ЄврАзЕС);

Крім основних обов'язків та функцій глави уряду, прописаних в законі, Голова Уряду Російської Федерації В. В. Путін очолює такі координаційні та дорадчі органи при Уряді РФ:

 • Урядову комісію з контролю за здійсненням іноземних інвестицій;
 • Раду з конкурентоспроможності і підприємництва при уряді;
 • Урядову комісію з бюджетним проектування на черговий фінансовий рік і плановий період;
 • Державну прикордонну комісію;

Також Голова Уряду РФ В. В. Путін є:

 • Першим заступником голови Ради при Президентові РФ з реалізації національних проектів і демографічної політики (призначений Указом Президента РФ від 10.07.2008);
 • Головою Спостережної ради Банку розвитку та зовнішньоекономічної діяльності (Зовнішекономбанк);
 • Головою Ради Міністрів Союзної держави Росії і Білорусі;

Чинний глава уряду В. Путін також виконує функції голови політичної партії «Єдина Росія», формально при цьому залишаючись безпартійним.

Порядок призначення і звільнення[ред.ред. код]

Голова Уряду призначається Президентом Російської Федерації за згодою Державної Думи.

Кандидатом на посаду Голови Уряду може бути виключно громадянин Російської Федерації, який не має громадянства іноземної держави.

Пропозиція про кандидатуру Голови Уряду вноситься до Державної Думи не пізніше двотижневого строку після вступу на посаду новообраного Президента Російської Федерації або після відставки Голови Уряду, або протягом тижня з дня відхилення попередньої кандидатури Державною Думою.

Державна Дума розглядає подану Президентом Російської Федерації кандидатуру Голови Уряду протягом тижня з дня внесення пропозиції про кандидатуру.

Після триразового відхилення поданих кандидатур Голови Уряду Державною Думою Президент Російської Федерації призначає Голову Уряду, розпускає Державну Думу і призначає нові вибори. Державна Дума не може бути розпущена на цій підставі лише в останні шість місяців перебування Президента на посаді і під час дії воєнного чи надзвичайного стану в усій державі, а також у разі ініціювання Державною Думою процедури імпічменту.

Конституція не передбачає звільнення Президентом одного тільки Голови Уряду; Президент приймає рішення про відставку всього Уряду.

Голова Уряду звільняється з посади Президентом Російської Федерації (стаття 7-а Закону), що одночасно спричиняє відставку всього Уряду:

 • за власною заявою про відставку;
 • у разі неможливості виконання Головою Уряду своїх повноважень (у чому саме може полягати неможливість, закон не уточнює, залишаючи можливість тлумачення Президенту).

Також, відповідно до статті 35-й Закону, Президент Російської Федерації має право прийняти рішення про відставку Уряду Російської Федерації у разі висловлення недовіри Уряду Державною Думою Російської Федерації або відмови Державної Думи в довірі Уряду.

Крім того, згідно з пунктом 4 статті 117-й Конституції РФ, Голова Уряду має право самостійно поставити перед Державною Думою питання про довіру Уряду. Якщо Державна Дума в довірі відмовляє, Президент протягом семи днів має прийняти рішення про відставку Уряду або про розпуск Державної Думи і призначення нових виборів. Варто відзначити, що Президент Російської Федерації не може розпустити Державну Думу на цій підставі протягом року після її обрання.

Президент Російської Федерації повідомляє Рада Федерації і Державну Думу про звільнення з посади Голови Уряду в день прийняття рішення.

Виконання обов'язків Президента[ред.ред. код]

У всіх випадках, коли Президент Російської Федерації не в змозі виконувати свої обов'язки, їх тимчасово виконує Голова Уряду. Виконувач обов'язків Президента Російської Федерації не має права розпускати Державну Думу, призначати референдум, а також вносити пропозиції про поправки та перегляд положень Конституції Російської Федерації.

Перелік[ред.ред. код]

Нижче представлений список голів Уряду Росії і виконувачів їхніх обов'язки після 1991. В дужках вказано час роботи на цій посаді, «в.о.» означає «виконувач обов'язків».

Див.також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]