Верстак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Верстак - (від нім. Werkstatt - майстерня) - робочий стіл для обробки вручну виробів з металу, дерева та інших матеріалів. Верстаки часто обладнані різними пристосуваннями (наприклад, упорами, лещатами) і шухлядами для зберігання інструменту і матеріалів. За видами робіт розрізняють столярні верстаки - для обробки дерев'яних виробів, і слюсарні - для обробки виробів з металу.

Столяр, що оброблює дошку, рубанком, на верстаку. Друга пол. XVIII ст.

Столярний верстак складається з підверстаччя і кришки, кришка верстака виготовляється з дощок товщиною 60 – 70 мм до кришки прикріплюється передній затискач з підкладною дошкою. На передній кромці дошки і в передньому брусі задньої затискаючої коробки виконані з інтервалом 100 мм гнізда, призначені для встановлення дерев'яних або металевих затискачів що називаються клинками або гребінками.

На передній кромці кришки розташований ряд наскрізних горизонтальних гнізд – для встановлення упорних планок, які підтримують кромку матеріалу, закріпленого в передньому затискачі. На не робочій стороні кришки міститься, лоток в якому під час роботи розташований дрібний інструмент; лоток не дозволяє інструменту падати на підлогу.

Для надання верстаку просторової жорсткості стійки підверстаччя з'єднуються між собою повздовжніми брусками – стяжками, на кінцях яких містяться наскрізні гнізда. При складанні верстаків стяжки вводяться кінцями в отвори стійок і кріпляться клинками. При розбиранні верстаків знімають кришку, вибивають клинки, і вільно роз'єднують стійки і повздовжні стяжки.

Див. також[ред.ред. код]