Дриль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дриль
Зображення
CMNS: Дриль у Вікісховищі
Будова електродриля

Дриль (від нім. Drill через пол. dryl)[1] — інструмент для свердління невеликих отворів у металі, дереві, пластмасі, камені тощо[2]. Можуть бути ручними, з електричним, пневматичним і гідравлічним приводом. Для зміни насадок (свердел) має затискний патрон.

Застосування[ред. | ред. код]

Дриль широко використовується як у побуті, так і в промисловості та на будівництві. Цей інструмент є одним із найпопулярніших «домашніх» приладів і використовуються практично в будь-яких майстернях з обробки металу, дерева чи пластику. Завдяки різноманітним насадкам дриль використовується не лише для свердління, але й для інших робіт — перемішування, шліфування і т.ін.

Класифікація[ред. | ред. код]

Ручний дриль з двома швидкостями
  • Із давніх часів і до тепер використовуються ручні дрилі, що працюють за рахунок мускульної сили,
  • Електродрилі, винахідником яких є німець В.Е. Фейн[de], є найпоширенішими та працюють від електромережі або акумуляторів,
  • Дрилі із пневмо- та гідроприводом є переважно професійним інструментом, вони компактні та потужні, проте потребують габаритних компресора або гідродвигуна.

Електродрилі[ред. | ред. код]

Дротові електродрилі[ред. | ред. код]

Починаючи з 1860-х років ці апарати впроваджуються в різні галузі промисловості (гірничодобувна промисловість, металообробка, медицина і т. д.) Найчастіше електродриль має форму пістолета, всередині якого розташовані електричний силовий перетворювач, пусковий вимикач, перемикач напрямку обертання, реостат або тиристорний регулятор швидкості, електродвигун, а також механізм для свердління з ударом. На валу (шпинделі) дриля розташований патрон, призначений для установки слюсарних, будівельних та інших насадок.

Акумуляторні електродрилі[ред. | ред. код]

Акумуляторний інструмент оснащений NiCad, NiMH, або найефективнішими і найкомпактнішими наразі Li-Ion батареями. Ємність акумулятора обмежує час роботи дрилі, а крутний момент і потужність двигуна, як правило, зростають зі зростанням напруги джерела. Основні виробники акумуляторних електродрилів — DeWalt, Black and Decker, Hitachi, Bosch, Makita випускають прилади з номінальними напругами акумуляторів 12В, 18В, 20В та навіть 24В.

Цікаво[ред. | ред. код]

У Туреччині під час розкопок кургану Актопраклик виявлений дриль, якому понад 7,5 тисячі років. Його свердло виготовлено з кремнію і здатне було робити отвори не тільки в дереві, а й в камені.[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с.
  2. Дриль // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. У Туреччині знайшли дриль, якому 7,5 тис. років. Архів оригіналу за 14 серпня 2017. Процитовано 12 червня 2017. 

Перелік посилань[ред. | ред. код]