Вищий адміністративний суд України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вищий адміністративний суд України
Вид адміністративний суд
Інстанція Касаційний суд
Юрисдикція Україна
Дата заснування 1 жовтня 2002[1]
Суддів 79[2]
Голова Нечитайло О.М.[3]
Вступив на посаду 16 червня 2014[4]
Розташування м. Київ
вул. Московська, 8, корпус 5
Координати 50°26′30″ пн. ш. 30°32′40″ сх. д. / 50.441861° пн. ш. 30.544472° сх. д. / 50.441861; 30.544472
vasu.gov.ua
Приміщення суду в колишній будівлі заводу «Арсенал» (вул. Московська, 8)

Вищий адміністративний суд України — вищий спеціалізований суд України і суд касаційної інстанції з розгляду адміністративних справ.

Вищий адміністративний суд України очолює систему адміністративних судів України.

Судовою реформою 2016 року передбачено ліквідацію Вищого адміністративного суду України протягом шести місяців. Його матеріально-технічна база передається новому Верховному Суду[5].

Історія[ред.ред. код]

На території України поява адміністративної юстиції сягає середніх віків, історія української адміністративної юстиції бере свій початок з 16-17 століть.

Протягом 18-19 століть тогочасна адміністративна юстиція активно розвивається, з'являються принципово нові її елементи. Так, починає функціонувати поняття «нагляд», його здійснювали Сенат і прокуратура. На початку 70-х років 19 століття в Російській Імперії, до складу якої входила тогочасна Україна, члени Державної Думи ініціювали створення таких установ, які б неупереджено вирішували спори, що виникають в управлінських справах. Вони успішно працювали в кожній губернії. Функції найвищого органу адміністративної юстиції належали Сенату.

В 1917 році ідея адміністративної юстиції набула нових рис. Цього року Тимчасовий уряд видає закон про створення суду з адміністративних справ. Адміністративні судді розглядали спори між державними органами і органом самоврядування, а також громадськими організаціями.

Вже в 20-50 роки минулого століття розвиток адміністративної юстиції майже припинився. Лише в 1987 року було прийнято Закон СРСР «Про порядок оскарження в суді неправомірних дій посадовців, якими завдано шкоди громадянам». В незалежній Україні вирішення проблеми адміністративних судів гальмувалося аж до 1996 року. Втім, з перших років незалежності нашої держави, крок за кроком, послідовно, аргументовано з наукової і політичної точки зору, ця ідея втілювалася в життя: — В 1992 році Концепція судово-правової реформи задекларувала створення адміністративних судів. -

В 1996 році Конституція України (ст.ст. 55, 124) закріпила функцію судового контролю у формі адміністративної юстиції як невід‘ємну складову судової влади поряд з іншим основним елементом — правосуддям. -

1998 рік — Концепція адміністративної реформи обґрунтувала роль адміністративної юстиції як форми судового контролю за діяльністю органів державної виконавчої влади. — 2001 рік мала судова реформа та 2002 рік — прийняття Закону України «Про судоустрій України» на законодавчому рівні визначили — в Україні, яка повинна бути демократичною правовою державою, буде адміністративна юстиція. — 1 жовтня 2002 р. Указ Президента про створення Вищого адміністративного суду України. — 6 липня 2005 р. — Верховна Рада ухвалила Кодекс адміністративного судочинства, в якому окреслила повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства. — 1 вересня 2005 р. — Вищий адміністративний суд України почав розгляд перших адміністративних справ.

Голови[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Право Це незавершена стаття з права.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.