Вищий господарський суд України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вищий господарський суд України
Vyscyj gsU.gif
Вид господарський суд
Інстанція Касаційний суд
Юрисдикція Україна
Дата заснування 1991
Суддів 57
Голова Львов Б.Ю.
Вступив на посаду 15 квітня 2014
Розташування Київ
Адреса вул. О. Копиленка, 6
Координати 50°25′57″ пн. ш. 30°32′32″ сх. д. / 50.43250° пн. ш. 30.54222° сх. д. / 50.43250; 30.54222
vgsu.arbitr.gov.ua

Вищий господарський суд України — вищий спеціалізований суд України і суд касаційної інстанції з розгляду господарських справ.

Вищий господарський суд України очолює систему господарських судів України.

Судовою реформою 2016 року передбачено ліквідацію Вищого господарського суду України протягом шести місяців. Його матеріально-технічна база передається новому Верховному Суду України[1].

Історія Вищого господарського суду України[ред.ред. код]

Арбітражний суд — правонаступник органів державного арбітражу (існували з 1931 р. по 1991 роки).

Закон Української РСР «Про арбітражний суд» був прийнятий Верховною Радою республіки 4 червня 1991 р. Таким чином, уперше в історії СРСР сформувалася самостійна система арбітражних судів в окремій республіці. Очолив систему Вищий арбітражний суд Української РСР, який було проголошено найвищим органом у вирішенні господарських спорів і здійсненні нагляду щодо рішень, ухвал, постанов арбітражних судів Української РСР та контролю за їх діяльністю.

Вищий арбітражний суд Української РСР складався з Голови, першого заступника Голови, заступників Голови та арбітрів і діяв у складі пленуму Вищого арбітражного суду, президії Вищого арбітражного суду, двох арбітражних колегій, а з лютого 1997 р. — двох судових колегій: судової колегії з розгляду спорів та судової колегії з перегляду рішень, постанов та ухвал.

Головою Вищого арбітражного суду України у 1991 р. було обрано Дмитра Микитовича Притику, який з 1989 р. очолював Держарбітраж УРСР.

Вищому арбітражному суду України відповідно до чинної на той час Конституції України та Закону України «Про арбітражний суд» належало право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України.

Новий етап реформування пов'язаний з прийняттям 28 червня 1996 р. Конституції України, якою було визначено, що в Україні діють Верховний Суд України й інші вищі судові органи — вищі спеціалізовані суди. У 2001 році були внесені зміни[2] до Закону України «Про судоустрій України» (т. зв. «мала судова реформа»), відповідно до яких діючі арбітражні суди були перейменовані в «господарські».

Сьогодні вищим судовим органом системи господарських судів є Вищий господарський суд України.

Повноваження Вищого господарського суду України[ред.ред. код]

Вищий господарський суд України (до його ліквідації):

  1. здійснює правосуддя [у господарських справах] у порядку, встановленому процесуальним законом;
  2. у випадках, передбачених процесуальним законом, розглядає справи відповідної судової спеціалізації як суд першої або апеляційної інстанції;
  3. аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику;
  4. надає методичну допомогу судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм Конституції та законів України у судовій практиці на основі її узагальнення та аналізу судової статистики; дає спеціалізованим судам нижчого рівня рекомендаційні роз'яснення з питань застосування законодавства щодо вирішення господарських справ;
  5. здійснює інші повноваження, визначені законом[3].

Склад Вищого господарського суду України[ред.ред. код]

Вищий господарський суд України складається з суддів, обраних на посаду безстроково, Голови суду та його заступників. Очолює Вищий господарський суд України його Голова — Львов Богдан Юрійович.

У Вищому господарському суді України створено чотири судові палати з розгляду різних категорій справ.

Для вирішення питань, пов'язаних із забезпеченням єдності судової практики у справах відповідної судової юрисдикції, та інших питань діє Пленум у складі всіх суддів Вищого господарського суду.

При Вищому господарському суді України діє Науково-консультативна рада, що створена для попереднього розгляду проектів постанов, підготовка яких потребує наукового забезпечення.

Вищий спеціалізований суд має офіційний друкований орган, в якому публікуються матеріали судової практики вищого спеціалізованого суду та інших судів відповідної судової юрисдикції, матеріали з питань організації діяльності судів відповідної судової юрисдикції та інші матеріали.

Список керівників Вищого господарського суду України[ред.ред. код]

Реквізити[ред.ред. код]

Адреса: 01016, м. Київ, вул. О. Копиленка, 6.

E-mail: inbox@vgsu.arbitr.gov.ua

Телефон інформаційної служби: (044) 536-18-01.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Господарські суди України: історичний нарис, портрети, події / підгот. Д. М. Притика [та ін.]. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006. — 464 с.: фотоіл. — ISBN 966-313-314-7.