Касаційний господарський суд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Касаційний господарський суд
Vyscyj gsU.gif
Вид господарський суд
Інстанція касаційний суд
Юрисдикція Україна
Код 990
Літерний код SCEC
Заснований 1991; 2017
Суддів 29[1]
Голова Богдан Львов
На посаді з 15 квітня 2014; 5 грудня 2017
Розташування Київ
Адреса вул. О. Копиленка, 6
Координати 50°25′57″ пн. ш. 30°32′32″ сх. д. / 50.43250° пн. ш. 30.54222° сх. д. / 50.43250; 30.54222
vgsu.arbitr.gov.ua

Касаці́йний господа́рський суд — складова частина Верховного Суду України, що здійснює касаційне провадження у господарських справах.

До судової реформи 2016 року був самостійним судовим органом (Вищий арбітражний суд України, Вищий господарський суд України), що очолював систему господарських судів держави.

Історія Вищого господарського суду України[ред. | ред. код]

Арбітражний суд — правонаступник органів державного арбітражу (існували з 1931 р. по 1991 роки).

Закон Української РСР «Про арбітражний суд» був прийнятий Верховною Радою республіки 4 червня 1991 р. Таким чином, уперше в історії СРСР сформувалася самостійна система арбітражних судів в окремій республіці. Очолив систему Вищий арбітражний суд Української РСР, який було проголошено найвищим органом у вирішенні господарських спорів і здійсненні нагляду щодо рішень, ухвал, постанов арбітражних судів Української РСР та контролю за їх діяльністю.

Вищий арбітражний суд Української РСР складався з Голови, першого заступника Голови, заступників Голови та арбітрів і діяв у складі пленуму Вищого арбітражного суду, президії Вищого арбітражного суду, двох арбітражних колегій, а з лютого 1997 р. — двох судових колегій: судової колегії з розгляду спорів та судової колегії з перегляду рішень, постанов та ухвал.

Головою Вищого арбітражного суду України у 1991 р. було обрано Дмитра Микитовича Притику, який з 1989 р. очолював Держарбітраж УРСР.

Вищому арбітражному суду України відповідно до чинної на той час Конституції України та Закону України «Про арбітражний суд» належало право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України.

Новий етап реформування пов'язаний з прийняттям 28 червня 1996 р. Конституції України, якою було визначено, що в Україні діють Верховний Суд України й інші вищі судові органи — вищі спеціалізовані суди. У 2001 році були внесені зміни[2] до Закону України «Про судоустрій України» (т. зв. «мала судова реформа»), відповідно до яких діючі арбітражні суди були перейменовані в «господарські».

З того часу вищим судовим органом системи господарських судів був Вищий господарський суд України.

Судовою реформою 2016 року передбачено ліквідацію Вищого господарського суду України у зв'язку з утворенням нового Верховного Суду[3]. Це сталося 15 грудня 2017 року, після чого запрацював Касаційний господарський суд[4].

Повноваження[ред. | ред. код]

Повноваження Вищого господарського суду України (до 15 грудня 2017)[ред. | ред. код]

Вищий господарський суд України (до його ліквідації):

  1. здійснює правосуддя [у господарських справах] у порядку, встановленому процесуальним законом;
  2. у випадках, передбачених процесуальним законом, розглядає справи відповідної судової спеціалізації як суд першої або апеляційної інстанції;
  3. аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику;
  4. надає методичну допомогу судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм Конституції та законів України у судовій практиці на основі її узагальнення та аналізу судової статистики; дає спеціалізованим судам нижчого рівня рекомендаційні роз'яснення з питань застосування законодавства щодо вирішення господарських справ;
  5. здійснює інші повноваження, визначені законом[5].

Склад і структура[ред. | ред. код]

Склад і структура Вищого господарського суду України (на момент ліквідації)[ред. | ред. код]

Вищий господарський суд України складається з суддів, обраних на посаду безстроково, Голови суду та його заступників. Очолює Вищий господарський суд України його Голова — Львов Богдан Юрійович.

У Вищому господарському суді України створено чотири судові палати з розгляду різних категорій справ.

Для вирішення питань, пов'язаних із забезпеченням єдності судової практики у справах відповідної судової юрисдикції, та інших питань діє Пленум у складі всіх суддів Вищого господарського суду.

При Вищому господарському суді України діє Науково-консультативна рада, що створена для попереднього розгляду проектів постанов, підготовка яких потребує наукового забезпечення.

Вищий спеціалізований суд має офіційний друкований орган, в якому публікуються матеріали судової практики вищого спеціалізованого суду та інших судів відповідної судової юрисдикції, матеріали з питань організації діяльності судів відповідної судової юрисдикції та інші матеріали.

Список керівників[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Господарські суди України: історичний нарис, портрети, події / підгот. Д. М. Притика [та ін.]. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006. — 464 с.: фотоіл. — ISBN 966-313-314-7.