Вудильникоподібні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вудильникоподібні
Melanocetus johnsonii
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Eupercaria
Ряд: Вудильникоподібні (Lophiiformes)
Garman, 1899
Посилання
Вікісховище: Lophiiformes
Віківиди: Lophiiformes
EOL: 5448
ITIS: 164495
NCBI: 8070
Fossilworks: 35691

Вудильникоподібні (Lophiiformes) — ряд костистих риб. Однією з їх відмітних ознак є тверді грудні плавці, що служать для опори. Усі вудильникоподібні живуть в морі, переважно на великій глибині. Представники родини клоунових (Antennariidae) зустрічаються і на мілководді тропічних коралових рифів. Ці види є частиною бентосу тоді як багато глибоководних видів ведуть пелагічний спосіб життя.

Опис[ред. | ред. код]

Передня частина спинного плавця, якщо він наявний, розташований прямо над пащею і має форму «вудки» (Illicium) з приманкою (Esca) для приваблення здобичі. Саме ця особливість дала таксону його назву. Черевні плавники, якщо є, розташовані на горлі. Грудні плавники підтримуються 2-3 скелетними елементами, з яких нижній сильно збільшений, зазвичай розширений на кінці і може здійснювати обертальні рухи. Це дозволяє донним рибам використати грудні плавники, як би зігнуті в лікті, для повзання по ґрунту. Зяброва щілина мала і знаходиться у безпосередньому сусідстві від основи грудних плавників. Перший хребець зрощений з черепом. Тіло голе, часом з великою кількістю шкірних виростів або покрито кістковими горбками, шипиками або бляшками.

Статевий диморфізм[ред. | ред. код]

Haplophryne mollis з двома самцями

У цих риб спостерігається статевий диморфізм. Самці можуть бути в 60 разів менші за самиць. Вони не здатні харчуватися самостійно, тому з'єднують свою кровоносну систему з нижньою частиною самки, паразитуючи на ній. Після такого поєднання у самця атрофуються інші органи окрім сім'яних залоз, які самиця використовує для запліднення.[1]

Систематика[ред. | ред. код]

Ряд вудильникоподібні ділиться на 3 підряди з 18 родинами[2], близько 66 родами і зверху 323 видами:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Wu, Katherine J. (30 липня 2020). How the Ultimate Live-in Boyfriend Evolved His Way Around Rejection. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Архів оригіналу за 5 листопада 2021. Процитовано 5 листопада 2021. 
  2. Нельсон Джозеф С. Риби світової фауни / Пер. 4-го перераб. англ. видавництва Богуцкой Н. Г., науч. ред-ры Насека А. М., Герд А. С. - М.: Книжковий будинок "ЛИБРОКОМ", 2009. - С. 357-370. - 880 с. - ISBN 978-5-397-00675-0