Вудсія бура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вудсія бура
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Відділ: Папоротеподібні (Polypodiophyta)
Клас: Папоротевидні (Polypodiopsida)
Порядок: Багатоніжкові (Polypodiales)
Підпорядок: Aspleniineae
Родина: Вудсієві (Woodsiaceae)
Рід: Вудсія (Woodsia)
Вид:
Вудсія бура (W. ilvensis)
Біноміальна назва
Woodsia ilvensis

Вудсія бура[1], вудсія ельбська[2] (Woodsia ilvensis (L.) R.Br.) — багаторічна трав'яниста рослина родини вудсієві (Woodsiaceae). Видова назва взята з латинської назви острова Ельба.

Формує розетку вай, що відходять від короткого кореневища. Листки до 20 см завдовжки і шириною 4 см, від ланцетної до довгасто-овальної форми. Ніжка листка зазвичай коричнева або темно-фіолетова, вдвічі коротша від пластини. Ніжка і пластинка густо запушені бурими лусочками та членистими волосками. Спори маленькі й круглі, 42–50 мікрон. Хромосом: 2n = 82–84.

Поширення

[ред. | ред. код]

Зустрічається в усьому світі в холодних і помірних областях Північної півкулі, переважно в гірських районах. Вид поширений у країнах центральної й північної Європи (у тому числі в Україні), Кавказу, Азії та Північної Америки. Населяє ущелини в основному на нейтральних породах.

Вид в Україні

[ред. | ред. код]

В Україні — поодинокі місця зростання в Карпатах та Центральному Поліссі. Адм. регіони: Жт, Зк. Охороняють в пам'ятці природи «Скеля Крашевського» біля м. Житомира. Природоохоронний статус виду: Зникаючий. Заборонено несанкціоноване збирання рослин (у тому числі гербаризацію), порушення умов місць зростання (у тому числі видобуток каміння).

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Woodsia ilvensis // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Червона книга України. Вудсія ельбська Woodsia ilvensis. Архів оригіналу за 3 жовтня 2016. Процитовано 23 вересня 2016.

Джерела

[ред. | ред. код]