Вулканці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вулканці
Зображення
Стиль життя вегетаріанство[1][2], emotional self-regulationd[1][3][…] і insularityd[5]
Політична ідеологія Принцип невтручання, пацифізм[3][6], insularityd[5], раціоналізм і логіка[7]
Час/дата початку неправильна дата (досяжна точність)[8]
Каталожний код 3259
Персонаж твору Vectorsd, Lesser Evild, Losing the Peaced, Federationd, Fire on Highd, To Brave the Stormd, This Gray Spiritd, Unity[d], A Singular Destinyd, Homecomingd, Before Dishonord, Kobayashi Maru[d], Martyr[d], Full Circle[d], Summon the Thunderd, Storming Heavend, Surak's Sould, Beyond the Farthest Stard, Death in Winterd, Beneath the Raptor's Wing Ⅰd, Beneath the Raptor's Wing Ⅱd, The Good That Men Dod, The Two-Front Ward, The Andorian Incidentd, Zero Hourd, Flashbackd, Cease Fired, Home[d], Birth of the Federationd, Винятки для королів (Дискавері)[9], The City on the Edge of Foreverd[10][11], Broken Bow, Part Id[12], Desert Crossingd[13], Assimilation², Issue 1d[14], Карти і легенди (Пікар)[15], Непенте (Пікар)[16], Розбиті шматки (Пікар)[17], Et in Arcadia Ego, Part 1d[18], Et in Arcadia Ego, Part 2d[19], Клітка[d][20], Star Trek Trexelsd, Star Trek Fleet Commandd[21][22], Federation – The First 150 Yearsd[23], Envoysd[24], Temporal Edictd[25], Moist Vesseld[26], Much Ado About Boimlerd[27], Vulcand[28], Second Contactd[29], Померти в зусиллях (Дискавері)[30], Об'єднання-3 (Дискавері)[31], Live by the Coded[32], An Embarrassment of Dooplersd[33], First First Contactd[34], The Captain's Oathd[35], Room for Growthd[36], Reflections[d][37], An Imbalance of Powerd[38], Denial of Destinyd[39], Star Trek: The Original Series Core Game Bookd[40] і The Klingon Dictionaryd[41]
З вигаданого світу всесвіт «Зоряного шляху»d
Надлюдська особливість або здатність mind meldd, superhuman strengthd[8][42], Телепатія[2], logical thinkingd[43] і довголіття[43]
Рідний світ Vulcand[44][45][46]
Медіафраншиза Зоряний шлях
CMNS: Вулканці у Вікісховищі

Вулка́нці (англ. Vulcans) — вигадана цивілізація гуманоїдів у всесвіті науково-фантастичної франшизи «Зоряний шлях». Відома своєю розвиненою логікою та відмовою від емоцій. Вулканці були першими іншопланетянами, з якими земляни встановили контакт. В подальшому вони стали протекторами людей та одними із співзасновників Об'єднаної Федерації Планет.

Фізіологія[ред. | ред. код]

Вулканці — людиноподібні істоти з пустельної планети Вулкан. Пропорціями та рисами облич вони дуже подібні до людей, проте мають гостроконечні вуха та підняті брови. Колір шкіри може бути смаглявим або блідим з зеленим відтінком. Волосся вулканців переважно чорне, пряме та блискуче, але може бути й інших кольорів.

Серце вулканців розташоване на тому місці, де печінка в людей. Кров вулканців має білок на основі міді, а не заліза, через це артеріальна кров зеленого кольору, а венозна — кольору іржі.

На рідній планеті, Вулкані, гравітація сильніша, чим на Землі, тому вулканці сильніші та витриваліші за людей. Ці істоти пристосовані до спекотного та посушливого клімату Вулкану, через це до холодної температури вони дуже чутливі. Сонце Вулкана яскравіше, ніж земне, тому вулканці мають на очах прозорі повіки, які можуть закривати рогівку, захищаючи від надмірного освітлення. Атмосфера планети вулканців більш розріджена, тож вони здатні жити на планетах з малою кількістю кисню. Слух вулканців дуже чутливий, а у вулканців жіночої статі чутливий ще й запах. Через те, що вулканці жили в пустелях, які займають більшу частину планети Вулкан, вони мають здатність виживати в таких тяжких умовах довгий час без води, їжі та сну. Тривалість життя вулканців у два-три рази перевищує людську. У віці до 100 земних років типовий вулканець ще вважається молодим.

Володіючи розвиненим головним мозком, вулканці можуть зусиллям волі впливати на процеси свого організму. Їм під силу виробляти у власному тілі ліки та входити в лікувальний транс. Вулканці володіють обмеженою телепатією, що дозволяє відчувати стан інших істот на відстані та пересилати о́брази. За фізичного контакту телепатія посилюється.

Секс[ред. | ред. код]

Кожні сім років, вулканські чоловіки і жінки відчувають гормональний дисбаланс який називається "пон фарр". Як тільки він трапляється, вулканець мусить здійснити статевий акт з кимось інакше хімічний дисбаланс спричинить божевілля, втрату самоконтролю і смерть.[47]

Вулканці можуть мати спільне потомство з людьми після спеціальної терапії. Гібриди зберігають риси зовнішності вулканців.

Планета Вулкан[ред. | ред. код]

Планета Вулкан розташована на орбіті відносно близької (16 світлових років) до Землі зорі — 40 Ерідана. Це помаранчева потрійна зоря класу K. В епізоді «Пастка для людини» Спок повідомляє що у Вулкана немає супутників.

Велика частина її поверхні складається з пустель і гірських хребтів. Середня температура на Вулкані вища, гравітація сильніша, а атмосфера більш розріджена, ніж на Землі. Цим пояснюється фізична перевага вулканців над землянами.

Столицею є найбільше місто на Вулкані Ші-Кар. Інші великі міста це: Вулкана Реґар, Паал, Ґол, Раал і Кір. Більшість урядових органів і посольств, як належить, знаходяться в столиці, включаючи Вулканське Верховне Командування, перше посольство Об'єднаної Землі і Вулканську академію наук.

Історія та культура[ред. | ред. код]

Первісні вулканці вели жорстокі війни, поки філософ Сурак не поширив своє вчення, згідно якого причиною ворожнечі є емоції. Його прихильники стали покладатися на сувору логіку й математичні розрахунки, відмовляючись від емоцій. Противники цього вчення, опинившись у меншості, в IV ст. покинули Вулкан і розвинулися в ромуланців. У той же час спільнотам з іншими світоглядами було дозволено проживати на Вулкані. З дитинства вулканці вчаться гасити емоції та логічно й безпристрасно аналізувати події. Людей вулканці вважають непередбачуваними і взявши під протекторат після Третьої світової війни, майже століття гальмували їхню програму освоєння далекого космосу.

Верховним органом влади вулканців є Верховне Командування, куди входять представники основних соціальних інститутів. Відомо про політеїстичні вірування вулканців, утім вони практично не мають впливу на політику. Вулканці вірять в існування душі (катри), що може зберігатися в предметах.

Оскільки вулканська телепатія підсилюється при фізичному контакті, вулканці уникають їх. Лише близькі родичі можуть торкатися одне одного. Звідси походить і вулканське вітання — піднята долоня з розставленими пальцями. Вулканці дуже рідко брешуть, хоча казати неправду іноді визнається ними виправданим.

Зазвичай вулканці обирають пару для створення сім'ї в дитинстві. Традиції дозволяють жінці відмовитися від чоловіка, обравши собі захисника. За результатом бою жінка лишається або з колишнім чоловіком, або з захисником. Дітей вулканці на кілька днів лишають у пустелі, де ті повинні боротися за життя.

Вулканці вегетаріанці, вони не торкаються їжі руками, користуючись столовими приборами. Вони майже не п'яніють від алкоголю та не вживають його. Відомо про традицію, згідно якої гості у вулканців готують страви разом з господарем.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б The Federation, The Federation: A Handbook of Information on the United Federation of PlanetsFASA. — С. 7. — 128 с. — ISBN 978-0-931787-30-0
 2. а б Robinson B. The Vulcans — С. 72.
 3. а б Duane D. Spock's WorldPocket Books, 1988. — 310 p. — ISBN 978-0-671-66851-8
 4. Yesteryear — 1973.
 5. а б Spelling I. A new Enterprise: Brannon Braga introduces a new era in Star Trek action // Starlog — 2001. — Iss. 291. — P. 74–79.
 6. Dagger of the Mind — 1966.
 7. Рудайтіс П. The Star Trek Book: Strange New Worlds Boldly Explained
 8. а б The Federation, The Federation: A Handbook of Information on the United Federation of PlanetsFASA. — С. 16. — 128 с. — ISBN 978-0-931787-30-0
 9. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Context_Is_for_Kings_(episode)?oldid=2390233#References
 10. Act Two // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/The_City_on_the_Edge_of_Forever_(episode)?oldid=2396834#Act_Two
 11. Races and cultures // https://memory-beta.fandom.com/wiki/The_City_on_the_Edge_of_Forever?oldid=664480#Races_and_cultures
 12. Verweise // https://memory-alpha.fandom.com/de/wiki/Aufbruch_ins_Unbekannte,_Teil_I?oldid=717595#Verweise
 13. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Desert_Crossing_(episode)?oldid=2382526#References
 14. Races and cultures // https://memory-beta.fandom.com/wiki/Assimilation%C2%B2,_Issue_1?oldid=580720#Races_and_cultures
 15. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Maps_and_Legends_(episode)?oldid=2456040#References
 16. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Nepenthe_(episode)?oldid=2474935#References
 17. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Broken_Pieces_(episode)?oldid=2478862#References
 18. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Et_in_Arcadia_Ego,_Part_1_(episode)?oldid=2482900#References
 19. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Et_in_Arcadia_Ego,_Part_2_(episode)?oldid=2486799#References
 20. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/The_Cage_(episode)?oldid=2478189#References
 21. Races and cultures // Fleet Command | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 22. Races and cultures // Fleet Command | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 23. Species // Federation: The First 150 Years | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 24. References // Envoys (episode) | Memory Alpha | Fandom
 25. References // Temporal Edict (episode) | Memory Alpha | Fandom
 26. References // Moist Vessel (episode) | Memory Alpha | Fandom
 27. References // Much Ado About Boimler (episode) | Memory Alpha | Fandom
 28. Races and cultures | edit source // Hidden Universe Travel Guide: Vulcan | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 29. References // Second Contact (episode) - Memory Alpha, the Star Trek Wiki
 30. References // Die Trying (episode) - Memory Alpha, the Star Trek Wiki
 31. References // Unification III (episode) - Memory Alpha, the Star Trek Wiki
 32. Races and cultures // Live by the Code | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 33. References // An Embarrassment Of Dooplers (episode) | Memory Alpha | Fandom
 34. References // First First Contact (episode) | Memory Alpha | Fandom
 35. Races and cultures // The Captain's Oath | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 36. References // Room for Growth (episode) | Memory Alpha | Fandom
 37. References // Reflections (episode) | Memory Alpha | Fandom
 38. Races and cultures // An Imbalance of Power | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 39. Races and cultures // Denial of Destiny | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 40. Races and cultures // Star Trek: The Original Series Core Game Book | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 41. Races and cultures // The Klingon Dictionary | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 42. Robinson B. The Vulcans — С. 73.
 43. а б Star Trek InfiniteParadox Interactive, 2023.
 44. Vulcan (M)Pocket Books, 1989. — P. 18–19. — ISBN 978-0-671-66989-8
 45. The Federation, The Federation: A Handbook of Information on the United Federation of PlanetsFASA. — С. 71. — 128 с. — ISBN 978-0-931787-30-0
 46. The Forge — 2004.
 47. Star Trek:TOS "Amok Time"

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Michael Okuda, Denise Okuda. The Star Trek Encyclopedia, Revised and Expanded Edition: A Reference Guide to the Future. Harper Design; Expanded, Revised edition, 2016, 1056 p.

Посилання[ред. | ред. код]