Вулканці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вулканці
Зображення
Політична ідеологія Принцип невтручання, пацифізм[1][2], insularityd[3], Раціоналізм і логіка[4]
Стиль життя Вегетаріанство[5], emotional self-regulationd[5][1][…] і insularityd[3]
Каталожний код 3259
Персонаж твору Vectorsd, Lesser Evild, Losing the Peaced, Federationd, Fire on Highd, To Brave the Stormd, This Gray Spiritd, Unity[d], A Singular Destinyd, Homecomingd, Before Dishonord, Kobayashi Maru[d], Martyr[d], Full Circle[d], Summon the Thunderd, Storming Heavend, Surak's Sould, Beyond the Farthest Stard, Death in Winterd, Beneath the Raptor's Wing Ⅰd, Beneath the Raptor's Wing Ⅱd, The Good That Men Dod, The Two-Front Ward, The Andorian Incidentd, Zero Hourd, Flashbackd, Cease Fired, Home[d], Star Trek: Birth of the Federationd, Винятки для королів (Дискавері)[7], The City on the Edge of Foreverd[8][9], Broken Bow, Part Id[10], Desert Crossingd[11], Assimilation², Issue 1d[12], Maps and Legendsd[13], Nepenthed[14], Broken Piecesd[15], Et in Arcadia Ego, Part 1d[16], Et in Arcadia Ego, Part 2d[17], The Caged[18], Star Trek Trexelsd, Star Trek Fleet Commandd[19][20], Federation – The First 150 Yearsd[21], Envoysd[22], Temporal Edictd[23], Moist Vesseld[24], Much Ado About Boimlerd[25], Vulcand[26], Second Contactd[27], Die Tryingd[28], Unification IIId[29], Live by the Coded[30], An Embarrassment of Dooplersd[31] і First First Contactd[32]
З вигаданого світу всесвіт «Зоряного шляху»d
Надлюдська особливість або здатність Mind meldd і superhuman strengthd[33]
Час/дата початку неправильна дата (досяжна точність)[33]
Рідний світ Vulcand[34][35][36]
Медіафраншиза Зоряний шлях
CMNS: Вулканці у Вікісховищі
Сарек — вулканський посол Федерації планет

Вулка́нці (англ. Vulcans) — вигадана цивілізація гуманоїдів у всесвіті науково-фантастичної франшизи «Зоряний шлях». Відома своєю розвиненою логікою та відмовою від емоцій. Вулканці були першими іншопланетянами, з якими земляни встановили контакт. В подальшому вони стали протекторами людей та одними із співзасновників Об'єднаної Федерації Планет.

Фізіологія[ред. | ред. код]

Вулканці — людиноподібні істоти з пустельної планети Вулкан. Пропорціями та рисами облич вони дуже подібні до людей, проте мають гостроконечні вуха та підняті брови. Колір шкіри може бути смаглявим або блідим з зеленим відтінком. Волосся вулканців в більшості чорне, пряме та блискуче, але може бути й інших кольорів.

Серце вулканців знаходиться на тому місці, де знаходиться печінка в людей. Кров вулканців має білок на основі міді, а не заліза, через це артеріальна кров зеленого кольору, а венозна — кольору іржі.

На рідній планеті, Вулкані, гравітація сильніша, чим на Землі, тому вулканці сильніші та витриваліші за людей. Ці істоти пристосовані до спекотного та посушливого клімату Вулкану, через це до холодної температури вони дуже чутливі. Сонце Вулкана яскравіше, ніж земне, тому вулканці мають на очах прозорі повіки, які можуть закривати рогівку, захищаючи від надмірного освітлення. Атмосфера планети вулканців більш розріджена, тож вони здатні жити на планетах з малою кількістю кисню. Слух вулканців дуже чутливий, а у вулканців жіночої статі чутливий ще й запах. Через те, що вулканці жили в пустелях, які займають більшу частину планети Вулкан, вони мають здатність виживати в таких тяжких умовах довгий час без води, їжі та сну. Тривалість життя вулканців у два-три рази перевищує людську. У віці до 100 земних років типовий вулканець ще вважається молодим.

Володіючи розвиненим головним мозком, вулканці можуть зусиллям волі впливати на процеси свого організму. Їм під силу виробляти у власному тілі ліки та входити в лікувальний транс. Вулканці володіють обмеженою телепатією, що дозволяє відчувати стан інших істот на відстані та пересилати о́брази. За фізичного контакту телепатія посилюється.

На відміну від людей, сексуальний потяг проявляється раз на 7 років. Лише в цей час вулканська жінка може завагітніти та відчуває сплеск емоцій. Не спарившись, вона може померти. Чоловіки переживають цей період легше, проте також стають агресивними й непередбачуваними. Вулканці можуть мати спільне потомство з людьми після спеціальної терапії. Гібриди зберігають риси зовнішності вулканців.

Планета Вулкан[ред. | ред. код]

Планета Вулкан знаходиться на орбіті відносно близької (16 світлових років) до Землі зорi — 40 Ерідана. Це помаранчева потрійна зірка класу K. В епізоді «Пастка для людини» Спок повідомляє що у Вулкана немає супутників.

Велика частина її поверхні складається з пустель і гірських хребтів. Середня температура на Вулкані вища, гравітація сильніша, а атмосфера розрідженвша, ніж на Землі. Цим пояснюється фізична перевага вулканців над землянами.

Столицею є найбільше місто на Вулкані Ші-Кар. Інші великі міста це: Вулкана Реґар, Паал, Ґол, Раал і Кір. Більшість урядових органів і посольств, як належить, знаходяться в столиці, включаючи Вулканське Верховне Командування, перше посольство Об'єднаної Землі і Вулканську академію наук.

Історія та культура[ред. | ред. код]

Первісні вулканці вели жорстокі війни, поки філософ Сурак не поширив своє вчення, згідно якого причиною ворожнечі є емоції. Його прихильники стали покладатися на сувору логіку й математичні розрахунки, відмовляючись від емоцій. Противники цього вчення, опинившись у меншості, в IV ст. покинули Вулкан і розвинулися в ромуланців. У той же час спільнотам з іншими світоглядами було дозволено проживати на Вулкані. З дитинства вулканці вчаться гасити емоції та логічно й безпристрасно аналізувати події. Людей вулканці вважають непередбачуваними і взявши під протекторат після Третьої світової війни, майже столліття гальмували їхню програму освоєння далекого космосу.

Верховним органом влади вулканців є Верховне Командування, куди входять представники основних соціальних інститутів. Відомо про політеїстичні вірування вулканців, утім вони практично не мають впливу на політику. Вулканці вірять в існування душі (катри), що може зберігатися в предметах.

Оскільки вулканська телепатія підсилюється при фізичному контакті, вулканці уникають їх. Лише близькі родичі можуть торкатися одне одного. Звідси походить і вулканське вітання — піднята долоня з розставленими пальцями. Вулканці дуже рідко брешуть, хоча казати неправду іноді визнається ними виправданим.

Зазвичай вулканці обирають пару для створення сім'ї в дитинстві. Традиції дозволяють жінці відмовитися від чоловіка, обравши собі захисника. За результатом бою жінка лишається або з колишнім чоловіком, або з захисником. Дітей вулканці на кілька днів лишають у пустелі, де ті повинні боротися за життя.

Вулканці вегетаріанці, вони не торкаються їжі руками, користуючись столовими приборами. Вони майже не п'яніють від алкоголю та не вживають його. Відомо про традицію, згідно якої гості у вулканців готують страви разом з хазяїном.

 1. а б Duane D. Spock's WorldPocket Books, 1988. — 310 p. — ISBN 978-0-671-66851-8
 2. Dagger of the Mind — 1966.
 3. а б Spelling I. A new Enterprise: Brannon Braga introduces a new era in Star Trek action // Starlog — 2001. — Iss. 291. — P. 74–79.
 4. Рудайтіс П. The Star Trek Book: Strange New Worlds Boldly Explained
 5. а б The Federation, The Federation: A Handbook of Information on the United Federation of PlanetsFASA. — С. 7. — 128 с. — ISBN 978-0-931787-30-0
 6. Yesteryear — 1973.
 7. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Context_Is_for_Kings_(episode)?oldid=2390233#References
 8. Act Two // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/The_City_on_the_Edge_of_Forever_(episode)?oldid=2396834#Act_Two
 9. Races and cultures // https://memory-beta.fandom.com/wiki/The_City_on_the_Edge_of_Forever?oldid=664480#Races_and_cultures
 10. Verweise // https://memory-alpha.fandom.com/de/wiki/Aufbruch_ins_Unbekannte,_Teil_I?oldid=717595#Verweise
 11. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Desert_Crossing_(episode)?oldid=2382526#References
 12. Races and cultures // https://memory-beta.fandom.com/wiki/Assimilation%C2%B2,_Issue_1?oldid=580720#Races_and_cultures
 13. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Maps_and_Legends_(episode)?oldid=2456040#References
 14. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Nepenthe_(episode)?oldid=2474935#References
 15. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Broken_Pieces_(episode)?oldid=2478862#References
 16. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Et_in_Arcadia_Ego,_Part_1_(episode)?oldid=2482900#References
 17. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Et_in_Arcadia_Ego,_Part_2_(episode)?oldid=2486799#References
 18. References // https://memory-alpha.fandom.com/wiki/The_Cage_(episode)?oldid=2478189#References
 19. Races and cultures // Fleet Command | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 20. Races and cultures // Fleet Command | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 21. Species // Federation: The First 150 Years | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 22. References // Envoys (episode) | Memory Alpha | Fandom
 23. References // Temporal Edict (episode) | Memory Alpha | Fandom
 24. References // Moist Vessel (episode) | Memory Alpha | Fandom
 25. References // Much Ado About Boimler (episode) | Memory Alpha | Fandom
 26. Races and cultures | edit source // Hidden Universe Travel Guide: Vulcan | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 27. References // Second Contact (episode) - Memory Alpha, the Star Trek Wiki
 28. References // Die Trying (episode) - Memory Alpha, the Star Trek Wiki
 29. References // Unification III (episode) - Memory Alpha, the Star Trek Wiki
 30. Races and cultures // Live by the Code | Memory Beta, non-canon Star Trek Wiki | Fandom
 31. References // An Embarrassment Of Dooplers (episode) | Memory Alpha | Fandom
 32. References // First First Contact (episode) | Memory Alpha | Fandom
 33. а б The Federation, The Federation: A Handbook of Information on the United Federation of PlanetsFASA. — С. 16. — 128 с. — ISBN 978-0-931787-30-0
 34. Vulcan (M)Pocket Books, 1989. — P. 18–19. — ISBN 978-0-671-66989-8
 35. The Federation, The Federation: A Handbook of Information on the United Federation of PlanetsFASA. — С. 71. — 128 с. — ISBN 978-0-931787-30-0
 36. The Forge — 2004.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Michael Okuda, Denise Okuda. The Star Trek Encyclopedia, Revised and Expanded Edition: A Reference Guide to the Future. Harper Design; Expanded, Revised edition, 2016, 1056 p.

Посилання[ред. | ред. код]