Зоряний шлях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Команда «Star Trek»

«Зоряний шлях» або «Стар трек» (англ. Star Trek) — науково-фантастична франшиза у стилі космічної опери, яка включає в себе шість серіалів, дванадцять художніх фільмів, більше сотні романів, численні комп'ютерні ігри.

Світ «Зоряного шляху»[ред.ред. код]

У світі «Зоряного шляху» Земля, переживши техногенну катастрофу 21 століття, відкриває принцип космічних польотів із надсвітловою швидкістю. Це відкриття збігається з прибуттям на Землю перших чужопланетян з екзопланети Вулкан (англ. Vulkan). Дія більшості серій відбувається на борту зоряного корабля «Ентерпрайз» (англ. "Enterprise"), який Земля спорядила для дослідження просторів глибокого космосу. З огляду на недосвідченість земного екіпажу в стосунках із розумними істотами інших планет, до екіпажу входить у якості наукового консультанта представник планети Вулкан.

Технологія[ред.ред. код]

Для досягнення надсвітлових швидкостей «Ентерпрайз» використовує технологію викривленого простору (англ. warp). Крім того корабель має можливість миттєво підіймати людей на борт з поверхні планети або з іншого корабля за допомогою проекційного променя (англ. tractor beam).

У якості зброї використовуються фазери. «Ентерпрайз» також озброєний «фотонними торпедами».

Спілкування з головним комп'ютером корабля відбувається за допомогою голосових команд. Комп'ютер теж синтезує мову. Штурманська рубка устаткована комп'ютерними терміналами, що було досить новою технологією в 60-х роках. Команда користується переговорними пристроями, що нагадують мобільні відеотелефони.

Перший серіал[ред.ред. код]

Серіал «Зоряний шлях» (англ. Star Trek: The Original Series) демонструвався в США в 1966–1968 роках. Ідея серіалу й перші сценарії належать Джину Роденбері. Під час першої трансляції серіал не користувався великою популярністю, проте з часом, протягом наступних показів здобув статус культового.

Основні персонажі — екіпаж зоряного корабля «Ентерпрайз»

 • Джеймс Тіберіус Кірк (James T. Kirk) — капітан, землянин (родом з Айови, США. батько — Джон Кірк)
 • Спок (Spock) — офіцер з науки, перший помічник капітана, напіввулканин (батько — посол Вулкану Сарек, мати — Аманда Грейсон, землянка, вчителька)
 • Леонард Г. «Боунз» МакКой — корабельний лікар, землянин.
 • Монтгомері «Скоті» Скот — другий помічник капітана, головний інженер, землянин (шотландець).
 • Хікару Сулу (Hikaru Sulu) — штурман, землянин (японець).
 • Угура — офіцер з комунікацій, землянка (африканка з племені банту).
 • Павел Андрійович Чехов — навігатор, землянин (росіянин).
 • Крістін Чапель — головна медсестра, землянка.

В екіпажі корабля є представники усіх земних рас. В наступних серіалах до екіпажу входитимуть також представники інших планет Федерації.

Мультсеріал[ред.ред. код]

У 1973–1974 роках демонструвався мультиплікаційний серіал «Зоряний шлях» (англ. Star Trek: The Animated Series), в якому всі ролі озвучувалися тими ж акторами, що й в початковому серіалі.

Зоряний шлях. Фаза ІІ[ред.ред. код]

Новий серіал, в якому розповідалося б про наступну п'ятирічну місію корабля «Ентерпрайз» планувався в 1978 році під назвою англ. Star Trek: Phase II. Були написані сценарії 12 серій. Проте планам не судилося збутися. На телеекрани не вийшла жодна серія.

Зоряний шлях. Наступне покоління[ред.ред. код]

Дія нового серіалу (англ. Star Trek: The Next generation) відбувається приблизно 80 років після подій початкового на зоряному кораблі «Ентерпрайз 1701-Д» нового класу «Галактика», капітаном якого стає здібний офіцер Жан-Люк Пікар.

Команда «Ентерпрайз» зовсім нова. Персонажі початкового серіалу, проте, з'являлися в окремих серіях. Екіпаж «Ентерпрайз» включає андроїда Дейту і клінґона Ворфа, напів-бетазоїдку Діану Трой а також інших позаземних гуманоїдів.

«Наступне покоління» транслювалося в 1987–1994 роках і включало 178 серій.

Глибокий космос дев'ять[ред.ред. код]

Серіал під назвою «Зоряний шлях: Глибокий Космос 9» (англ. Star Trek: Deep Space Nine) демонструвався в 1993–1999 роках. На відміну від інших серіалів дія відбувається не на зоряному кораблі, а на космічній станції під назвою Глибокий Космос 9.

Вояджер[ред.ред. код]

Серіал під назвою «Зоряний Шлях: Вояджер» (англ. Star Trek: Voyager) виходив на телеекрани з 1995 по 2001 рік. Дія відбувається на зоряному кораблі Вояджер, що потрапив у далекий квадрат Дельта. Це єдиний серіал, у якому командиром зоряного корабля є жінка, Кетрін Джейнвей. Екіпаж теж вирізняється за своїм складом

 • Кетрін Джейнвей — капітан корабля (землянка)
 • Чакоте (Чакотай в версії ТЕТу) — перший офіцер (індіанець)
 • Тувок — офіцер тактики, шеф служби безпеки (вулканець)
 • Б'Еланна Торрес — головний інженер (напівклінгонка)
 • Екстренна Медична Голограма (ЕМГ) «Лікар»
 • Томас Юджин Періс — пілот-навігатор
 • Гаррі Кім — оперативний офіцер на містку
 • Нілікс — шеф-кухар, офіцер з моралі, посол (Талаксіанець, із Дельта квадранту)
 • Кес — медсестра, доглядач оранжереї (Окампа, із Дельта квадранту)
 • Сьома з Дев'яти (Борґ, із Дельта квадранту)

Станом на листопад 2007 року «Зоряний шлях: Вояджер» транслювався в українському перекладі телекомпанією ТЕТ.
У 2010 році серіал вийшов на каналі QTV.

Ентерпрайз[ред.ред. код]

Серіал під назвою «Зоряний шлях: Ентерпрайз» (англ. Star Trek: Enterprise) транслювався з 2001-го по 2005 рік. Дія відбувається на зоряному кораблі «Ентерпрайз» в період до подій першого серіалу. Таким чином, цей серіал є приквелом до усієї епопеї. Команда корабля, як і в першому серіалі, складається в основному із землян, науковий консультант — вулканка Т'Пол, головний лікар — денобулянин Флокс. Капітан корабля землянин Джонатан Арчер.

У 2010 році серіал почав транслюватись на каналі QTV.

Хронологія Зоряного шляху[ред.ред. код]


Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Англійська версія сторінки станом на 6 січня 2010


«Ентерпрайз» Це незавершена стаття про «Зоряний шлях».
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Наукова фантастика Це незавершена стаття про наукову фантастику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.