Об'єднана Федерація Планет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Це стаття про вигадану організації з всесвіту «Зоряний шлях».
Прапор Федерації планет

Об'єднана федерація планет — вигадана федеративна держава зі всесвіту «Зоряного шляху», що об'єднує планети людей, вулканців, андоріанів, телларитів та інших цивілізацій. Представники Федерації планет є головними протагоністами творів за «Зоряним шляхом».

Об'єднана федерація планет була заснована в 2161 році з ініціативи чотирьох рас: андоріанців, вулканців, людей і телларитів, і розташована в Альфа-квадранті і Бета-квадранті Чумацького Шляху. Її протяжність складає близько 8 тисяч світлових років.

Організація[ред. | ред. код]

Багатовидова команда зорельота Федерації планет ("Зоряний шлях: Вояджер")

Федерація являє собою організацію на зразок Організації Об'єднаних Націй (ООН). До неї входять цивілізації, які опанували космічними польотами з надсвітловою швидкістю, мають стабільну політичну єдність і не практикують кастовий чи будь-який інший устрій суспільства, що дискримінує окремих його членів. До Федерації можна увійти, подавши петицію та дочекавшись кінця випробовувального терміну, так само як і вийти з неї. Основу збройних сил становить Зоряний флот (штаб розташований в Сан-Франциско). Крім того, Зоряний флот відповідає за космічні дослідження.

Об'єднана федерація планет управляється Радою Федерації, що засідає в Сан-Франциско (Земля) на чолі якої стоїть президент, резиденція якого розміщена в Парижі (Земля). Основним законом Федерації є її статут («Статут Об'єднаної федерації планет» (англ. Charter of the United Federation of Planets)), відоміший як Конституція Федерації. В основу цього статуту лягли Статут ООН та інші нормативні документи. Не менш важливу роль для міжпланетної організації відіграє й інший документ — «Директиви Зоряного флоту» (особливо Верховна директива), що регламентує порядок космічних досліджень та іншопланетних контактів. Згідно нього, Федерація не повинна втручатися в розвиток цивілізацій, які ще не створили надсвітлових зорельотів.

З серіалів «Зоряного шляху» і повнометражних фільмів на його основі відомо 68 цивілізацій, що входять до складу Федерації. В творах за «Зоряним шляхом» показані не всі з них, деякі з цивілізацій-учасників відомі тільки за виглядом їхніх послів, тоді як навіть назва лишається невідомою. Головні цивілізації в Об'єднаній федерації планет:

Засновники

 • Об'єднана Земля (люди)
 • Вулканське верховне командування (вулканці)
 • Андоріанська імперія (андоріанці)
 • Теллар Прайм (телларити)

Члени Ради Федерації

 • аркадіанці
 • аріоло
 • кайтіани
 • дельтани
 • ґразеріти
 • кашіта
 • кселатіани
 • зераніти
 • алголіани
 • арбазан
 • арданани
 • бензіти
 • бетазоїди
 • боліани
 • корідани
 • ефросіани
 • галііани
 • ктаріани
 • гекарани
 • пеліар зельці
 • рігеліани
 • рісіани
 • закадорни

У можливому варанті XXVI століття членами Федерації також є ітеніти, клінгони та альянс видів Зінді.

Історія Федерації[ред. | ред. код]

Передумови виникнення[ред. | ред. код]

Після закінчення Третьої світової війни вчений Зефрам Кохрейн сконструював перший варп-двигун, що дозволяв рухатися з надсвітловою швидкістю. У 2063 він здійснив свій перший політ. Ці короткі випробування привернули увагу більш технічно розвиненою раси вулканців. Після цього історичного польоту стався перший контакт землян з іншопланетною цивілізацією. Вулканці поділилися з землянами своїми технологіями та наглядали за відновленням людської цивілізації.

У 2151 зореліт «Ентерпрайз NX-01» почав дослідження галактики, відкриваючи нові іншопланетні цивілізації. В 2152 він вперше виявив докази існування ромуланців. Ті в 2154 з метою об'єднати свою імперію з вулканцями дестабілізували політичну ситуацію в Альфа-квадранті галактики. Для протидії їм люди, вулканці, андоріанці й телларити об'єднали зусилля, а в 2155 заснували Коаліцію планет. Ромуланці намагалися приховати ким вони є (нащадками давніх вулканців), що вилилося у Земле-ромуланську війну, де вони зазнали нищівної поразки від Коаліції 2160 року. Це зблизило учасників Коаліції планет і в 2161 році в Сан-Франциско (Земля) було підписано утворення Об'єднаної федерації планет. Від лиця Землі підпис поставив капітан «Ентерпрайза» Джонатан Арчер. Між новоутвореною державою і Ромуланською імперією було встановлено нейтральну зону.

Рання історія[ред. | ред. код]

Об'єднана федерація планет в наступні роки розширювала сферу свого впливу завдяки експедиціям зорельотів і автоматичних зондів. Наприкінці XXII століття на Землі виникла Нова світова економіка, за якої відпала потреба в грошах, а будь-які товари можна було майже миттєво створити за допомогою пристроїв реплікаторів. Для стосунків з іншими планетами було запроваджено федеративний кредит. Перша половина XXIII століття супроводжувалася активними дослідженнями галактики такими кораблями, як «Ентерпрайз NCC-1701». Було налаштовано дружні стосунки з іншими цивілізаціями, що поступово приймалися до Федерації. Однак, успішними були не всі контакти, шеліаки, ґорни й толіани виявилися ворожими, хоча й не проводили воєнних дій. Попри нейтральну зону між ромуланцями та Федерацією, обидві держави здійснювали як дипломатичні зустрічі, так і спецоперації одна проти одної.

Швидке розширення Федерації супроводжувалося суперечками за володіння планетами з Клінгонською імперією. У 2223 між ними почалася холодна війна, але до відкритих сутичок конфлікт не доходив. У середині XXIII століття клінгони, вбачаючи у Федерації загрозу, почали з нею війну. На початку вони перемагали завдяки перевазі в технологіях, але внутрішні суперечності дезорганізували клінгонів, що дозволило людям поставити на їх чолі союзну особу та припинити війну. У 2293 один із супутників рідної планети клінгонів вибухнув, що спричинило економічну кризу. Катастрофа змусила клінгонів звернутися за допомогою до Федерації планет, що стало запорукою майбутніх мирних відносин.

Перешкоди в розширенні[ред. | ред. код]

У першій половині XXIV століття Федерація планет зазнала збройних сутичок з ромуланцями, також зберігалася напруга з клінгонами. Проте в 2349 з останніми було підписано альянс. Упродовж 2347-2360-і тривала війна з ксенофобними кардасіанцями. В 2370 між їхніми володіннями і територією Федерації утворилася демілітаризована зона, а низку планет було віддано кардассіанцям. Внаслідок цього на переданих колоніях виникли терористичні рухи. Іншою проблемою стали таларіани, котрі відставали в технологічному розвитку, але вигравали в тактиці. Крім того відбувалися сутички з ценкеті, а в 2364 виявилося, що командування Зоряного флоту заражене розумними паразитами.

Кілька аванпостів Федерації та ромуланців на межах нейтральної зони було загадковим чином знищено. В 2365 з'ясувалося, що агресорами був Колектив борґів — кіборгів, поєднаних в єдиний колективний розум, який асимілює населення й технології всіх зустрінених видів. У 2367 відбулася битва з їхнім кораблем, яку хоч і було виграно, але ціною великих втрат. Зіткнення з борґами спонукало Федерацію розробляти кораблі нових типів, більш орієнтовані на війну, ніж на дослідження. В 2373 Куб борґів атакував Землю, але був знищений. Хоча борґи перевершували цивілізації Альфа-квадранта технологічно, їхні основні володіння знаходилися досить далеко для повномасштабного вторгнення.

У 2370 Федерація зустрілася з Домініоном — розвиненим союзом кількох цивілізацій з Гамма-квадранта галактики. Ці вороги прагнули завоювати Альфа-квадрант, що змусило тамтешні цивілізації об'єднатися. Панівний вид Домініону, Змінники, могли набувати різних форм, чим користувалися для диверсій та шпигунства. Кардассіанці увійшли до Домініону, а клінгони стали потерпати від нападів борґів. У цей час Федерація об'єднувала 150 планет і простягалася на понад 8000 світлових років. Головною перешкодою для Домініону було сполучення з Альфа-квадрантом через червоточину, розташовану біля станції «Глибокий космос 9». Зібравши великий флот, Федерація відбила станцію та заручилася підтримкою ромуланців. Проте Конфедерація брінів стала на бік Домініону. В 2375 бріни атакували Землю, знищивши своєю зброєю кораблі Зоряного флоту і ромуланців. Однак, клінгонські виявилися невразливими до неї. Невдовзі було захоплено технології, що убезпечили і решту кораблів Федерації. Війна пішла до завершення із захопленням столиці кардассіанців. Наприкінці 2375 війна з Домініоном завершилася. Нападники повернулися в Гамма-квадрант, однак Федерація зазнала значних втрат.

Тим часом у 2371 корабель «Вояджер» через аномалію опинився в досі майже недослідженому Дельта-квадранті, звідки повернувся через 7 років. «Вояджер» зібрав багато цінних відомостей про цивілізації, картографію цього регіону, і також зруйнував транспортну систему борґів, відрізавши їм шлях у решту галактики.

У 2379 було укладено мир з ромуланцями, але це виявилося пасткою, ціллю якої було знищити життя на Землі. Після провалу цієї операції ромуланцями, в 2387, в галактиці спалахнула наднова, знищивши столицю ромуланців.

Часова холодна війна[ред. | ред. код]

У XXVI столітті Федерація цілком опанувала подорожами в часі, що доти були випадковими або експериментальними. Було сформовано Комісію цілісності часу для протидії спробам зміни історії. Намагання різних сил вплинути на розвиток минулих і майбутніх подій отримали назву Часова холодна війна. Значну роль у її розв'язанні зіграв корабель XXII століття «Ентерпрайз NX-01», втягнутий у цей конфлікт.

Альтернативна історія[ред. | ред. код]

У паралельному всесвіті, що іноді перетинається з основним, так званому Дзеркальному всесвіті, замість миролюбної Федерації планет існує жорстока Терранська імперія. Заснована людьми, вона є вкрай расистською та агресивною авторитарною державою, яка знищує або поневолює інші цивілізації. Передумови її виникнення сягають глибоко в історію Землі того всесвіту, де люди фізіологічно схильні жити в напівтемряві та вирізнялися більшим прагматизмом. У Дзеркальному всесвіті Зефрам Кохрейн вбив делегацію вулканців і захопив їхній корабель, з чого почалися завоювання галактики.

Хоча історія Дзеркального всесвіту відрізняється від історії нормального, в обох відбуваються ті самі основні події, в Дзеркальному існують антиподи багатьох персонажів, організацій та космічних кораблів. Іноді представники Терранської імперії потрапляють до всесвіту Федерації і навпаки через природні аномалії[1].

Економіка Федерації[ред. | ред. код]

Автори серіалу показують Федерацію як комуністичне суспільство, де кожен може отримати те, що йому необхідно. У першу чергу це пов'язано з винаходом реплікатора, здатного швидко сконструювати атом за атомом будь-яку річ. Завдяки цьому будь-яка людина змогла без будь-яких зусиль отримувати необхідні їй ресурси, що дозволило забути слово «дефіцит». Люди працюють не через гроші, а для власного вдосконалення.

Починаючи з XXII століття гроші стали поступово виходити з обігу, хоча поза межами Землі продовжували використовуватися. До XXIV століття вони практично зникли, оскільки у простого громадянина в них не було необхідності. У фільмі «Зоряний шлях 4: Подорож додому» гроші у Федерації вже не використовуються. Так звані кредити Федерації служать, швидше, для забезпечення економічних зв'язків з іншими цивілізаціями.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Mirror universe. Memory Alpha (en). Процитовано 2018-04-16. 

Література[ред. | ред. код]

 • Okuda Michael, Okuda Denise. The Star Trek Encyclopedia — A Reference Guide to the Future. Pocket Books, 1999. — 752 p. (сторінки 536—538)

Посилання[ред. | ред. код]