Вікіпедія:Глосарій
Глосарій (словник) Вікіпедії потрібний тому, що за час існування Вікіпедії її користувачі звикли користуватися в щоденному спілкуванні певними «професіональними» висловами й термінологією, які можуть бути незрозумілими для новачків, нових користувачів.
Якщо ви зустріли невідому вам абревіатуру або термін, то ви можете спробувати знайти це у списку нижче. Альтернативою є введення в пошук комбінації ВП: та невідомого скорочення — багато таких абревіатур є перенаправленнями на відповідне правило або настанову, як от ВП:АД.
Глосарій
[ред. код]Перелік слів і висловів, які стосуються проєкту Вікіпедії та використовуються в офіційних правилах і рекомендаціях, а також у неформальному спілкуванні користувачів. Не всі з наведених нижче слів і висловів можна назвати рекомендованими для використовування у Вікіпедії.
Зміст: | А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я |
---|
C
[ред. код]- CC BY-SA — Creative Commons Attribution-ShareAlike.
F
[ред. код]- Fair use — вільне використання захищених авторським правом матеріалів за умови дотримання певних умов. Детальніше див. Добропорядне користування та Вікіпедія:Добропорядне використання.
G
[ред. код]- GFDL — ліцензійна угода, під якою поширюють тексти, опубліковані у Вікіпедії. Див. GFDL.
- GPL — ліцензійна угода для вільного програмного забезпечення. Див. GNU General Public License.
N
[ред. код]- NPOV — див. НТЗ.
M
[ред. код]- meat puppet — українською тушка або м'ясна-лялька — дослівно: тіло, без власної думки — запрошені вікіпедистом інші реальні люди (друзі, родичі тощо) для створення ілюзії вдаваної «різнобічності підтримки» тез чи редагувань цього редактора у обговореннях чи досягнення переваги в редагуванні окремих статей. Див. лялькарство.
P
[ред. код]- PD — скорочення від Public Domain (суспільне надбання).
- POV — point of view, точка зору. Зазвичай, уживають, указуючи на те, що ця або інша думка не є достовірним фактом і порушує принцип нейтральної точки зору.
- POV pushing — умисне просування власної точки зору без джерел або шляхом вибірковості їх використання. Є зазвичай порушенням принципів нейтральності.
- POV pusher — участник, що займається просуванням власної точки зору чи бачення.
- Public Domain — суспільне надбання, тобто зображення і тексти, які можуть використовувати й поширювати (зокрема, використовувати у статтях Вікіпедії) без будь-яких обмежень.
R
[ред. код]- rb (скорочення від rollback) — див. відкіт.
- rv (скорочення від revert) — див. відкіт.
- rvv (англ. revert vandalism) — відкіт вандалізму.
S
[ред. код]- sock puppet — див. лялькарство.
- sysop — адміністратор.
А
[ред. код]- АД (Авторитетні джерела) — див. Вікіпедія:Авторитетні джерела та Вікіпедія:Як оцінити якість джерела.
- Адмін — скорочена назва адміністратора Вікіпедії.
- Адміністратор — користувач, що має технічну можливість вилучати статті, захищати статті від редагування, редагувати захищені сторінки, а також блокувати (розблоковувати) інших користувачів. Згідно з правилами, не повинен мати переваг перед іншими користувачами при роботі над статтями. Статус адміністратора надає бюрократ за підсумками голосування спільноти, а знімає стюард за ухвалою спільноти чи власним бажанням адміністратора.
- Акаунт — обліковий запис користувача.
- Активний учасник — користувач, що систематично бере участь у роботі над Вікіпедією. Див. Вікіпедія:Найактивніші.
- АП (Авторське право) — зазвичай зазначення зауважень щодо порушення авторського права, або інших проблем щодо цього. Див. Вікіпедія:Авторське право.
- Анонім, анонімний користувач — незареєстрований або непредставлений користувач, якого розпізнають за IP. N.B. оскільки аноніми за замовчуванням розкривають найбільше особових даних, порівняно з зареєстрованими користувачами, що зазвичай редагують під псевдонімом, термін має фактично протилежне значення до значення поза Вікіпедією.
Б
[ред. код]- Блокування — заборона користувачеві технічними засобами брати участь у редагуванні Вікіпедії. Застосувати блокування може адміністратор як за систематичні, так і за грубі одиничні порушення користувачем правил. Детальніше див. Вікіпедія:Правила блокування
- Бомбардування шаблонами — додавання багатьох шаблонів упорядкування без пояснення причин. Див. також Вікіпедія:Бомбардування шаблонами впорядкування.
- Бот — спеціальна програма (зазвичай скрипт мовою програмування Python) для здійснення рутинних операцій. Детальніше див. Вікіпедія:Боти
- Ботовласник — користувач, господар бота.
- Бюрокра́т — користувач, що має право і технічну можливість видавати іншим користувачам права адміністратора (відібрати їх він не може), а також перейменовувати інших користувачів і надавати прапор бота.
В
[ред. код]- Ванда́л — користувач, який свідомо псує сторінки Вікіпедії. Детальніше — Вікіпедія:Вандалізм.
- Вандалі́зм — дії учасника, які псують сторінки Вікіпедії. Необґрунтоване звинувачення у вандалізмі є образою.
- Вибрана стаття́ — стаття, яка, на думку користувачів проєкту, найповніше відповідає вимогам Вікіпедії і є зразковою статтею Вікіпедії. Див. Вікіпедія:Вибрані статті, Довідка:Досконала стаття.
- Вилучення — стирання сторінки, категорії або зображення, що не відповідають правилам Вікіпедії, разом із історією редагувань. Виконує адміністратор.
- Відкі́т — повернення статті до однієї з попередніх версій для ліквідування вандалізму, а також у разі незгоди з редагуванням, унесеним до статті іншим(-и) учасником(-ами) Вікіпедії. Див. також Вікіпедія:Відкіт.
- Відновлення — відтворення раніше видаленої статті (категорії, зображення) разом із історією редагувань. Виконує, як і вилучення, адміністратор.
- Війна блокувань — ситуація, коли адміністратори, не досягнувши консенсусу, поперемінно блокують і розблоковують якогось користувача.
- Війна редагувань — ситуація, коли користувачі, не досягнувши консенсусу, поперемінно повертають статтю до своєї версії. Війна редагувань зазвичай закінчується захистом статті одним з адміністраторів. Адміністратор, що бере участь у війні редагувань, не має права захищати статтю, а не залучений до конфлікту адміністратор — закріплювати захистом точку зору однієї зі сторін конфлікту на шкоду іншій.
- Ві́кі — вид програмного забезпечення, що дозволяє користувачам легко створювати, редагувати та зв'язувати сторінки.
- Вікібізнес (ВБ) — організація, що займається платними редагуваннями та рекламою в Вікіпедії. Див. Вікіпедія:Редагування за винагороду.
- Віківідпустка — добровільна перерва, яку користувач Вікіпедії бере, щоб відпочити від роботи над Вікіпедією. Див. Вікіпедія:Віківідпустка.
- Віківихідні — перерва на вихідних, у вихідні користувач може не відповісти на ваші повідомлення, бути неактивним. Див. Шаблон:Віківихідні
- Вікізустріч — зустріч користувачів Вікіпедії в реальності. Див Вікіпедія:Вікізустрічі.
- Вікіконференція — конференція користувачів Вікіпедії та інших проектів, в Україні організовується ГО «Вікімедіа Україна». Див. wmua:Вікіконференції#Українські вікіконференції
- Вікіманія — найбільша щорічна міжнародна вікіконференція. Див. Вікіманія.
- Вікірозмітка — Див. Довідка:Як редагувати статтю
- Вікіфікатор — сценарій на JavaScript, який допомагає відформатувати виділений текст у вікні редагування статті відповідно до правил вікі-розмітки й української типографії. Детальніше див. Вікіпедія:Вікіфікатор.
- Вікіфікація — приведення статті до зручного для користування вигляду за допомогою вікі-розмітки. Див. Довідка:Як редагувати статтю.
- ВМУА — «Вікімедіа Україна»
- ВМФ' (WMF) — Фонд Вікімедіа
Г
[ред. код]- Голосування — ухвалення рішень спільнотою, коли учасники подають голоси за або проти певного рішення. Голосування у Вікіпедії зазвичай вимагає аргументації поданого голосу, для ухвалення рішення з більшості питань потрібна проста більшість голосів. У строгому сенсі цього слова голосуванням є тільки вибори адміністраторів або бюрократів. Див. також Вікіпедія:Голосування — зло.
Д
[ред. код]- Дизамбі́г (скорочення від англ. disambiguation — «усунення неоднозначності») — сторінка, що є набором посилань на декілька інших сторінок Вікіпедії, що описують декілька різних понять з однією і тією ж назвою (див., наприклад, Білий), а також спеціальний шаблон (Шаблон:disambig), який ставлять на такі сторінки.
- Диф (англ. diff, від difference — різниця) — посилання на сторінку, що містить звістку про те, ким, коли та які саме зміни були внесені в цю статтю. Див. Вікіпедія:Порівняння версій.
- Добра стаття — стаття, яка не досягає рівня вибраної, але має досить високу якість. Див. Вікіпедія:Добрі статті.
Е
[ред. код]- Енциклопедичність — відповідність статті вимогам Вікіпедії. Чимало користувачів розуміють її по-різному, що призводить до численних суперечок. Детальніше див. Вікіпедія:Стиль.
З
[ред. код]- Заливка — масове додавання однорідної інформації у Вікіпедію. Зазвичай здійснюють за допомогою бота.
- Захист сторінки — заборона редагувати сторінки технічними засобами, яку накладає адміністратор Вікіпедії задля припинення війн редагувань між користувачами або запобігання систематичному вандалізму цієї сторінки.
- Значущість — відповідність статті критеріям значущості.
І
[ред. код]- Інтервікі — посилання на статті в іншомовних розділах Вікіпедії або в інших вікіпроєктах, створені за допомогою спеціального синтаксису вікі-розмітки.
- Інфобокс — шаблон, що формує на сторінці статті уніфіковану для певного розділу знань інформаційну таблицю. Детальніше див. Вікіпедія:Шаблони/Картки.
- Історія, історія редагувань — технічна сторінка, що відображає, хто і коли вносив зміни в цю статтю.
К
[ред. код]- Картка — див. інфобокс.
- Картка органі́зму — див. Таксобокс.
- Категорія — сторінка, куди додають відсортовані за абеткою посилання на сторінки аналогічної тематики. Зазвичай, посилання на категорію, до якої належить стаття, розміщують у кінці статті.
- Канвасинг (англ. canvassing) — масове розсилання іншим учасникам проєкту повідомлення про голосування, обговорення, агітації. Уважається різновидом POV pushing.
- КЗ (Критерії значущості) — формалізовані оцінки того, чи заслуговує тема на окрему статтю або згадку в Вікіпедії. Див. ВП:КЗ. Для різних тем можуть діяти різні набори критеріїв, уточнені відповідно до специфіки цих тем: наприклад ВП:КЗП для персоналій, ВП:КЗО для організацій, ВП:КЗК для книжок та інші.
- Кнайпа — назва форуму української Вікіпедії, де можна обговорити різноманітні технічні питання, попросити про допомогу, отримати консультацію тощо. Детальніше див. Кнайпа.
- Комонз — Вікісховище, місце зберігання мультимедійних файлів (наприклад, фотографій або аудіофайлів) з вільною ліцензією.
- Конфлікт редагувань — одночасне редагування користувачами однієї й тієї ж статті.
- Копівіо (скор. від англ. copyright violation — «порушення авторських прав» або англ. copy version in original — копіювання версії без змін) — стаття, вміст якої було без змін скопійовано з джерела, захищеного авторським правом. Такі статті заборонено поміщати до Вікіпедії. Детальніше див. Вікіпедія:Авторські права.
- Копілефт — детальніше див. Копілефт.
- Копірайт — від англ. copyright, — авторські права.
- Користувач — будь-яка особа, що бере участь у редагуванні Вікіпедії, член спільноти Вікіпедії.
- КШВ (Критерії швидкого вилучення) — див. Вікіпедія:Критерії швидкого вилучення.
Л
[ред. код]- Лялькарство (sock puppetry) — створення однією людиною декількох віртуальних профілів («ляльок») у Вікіпедії для створення видимості вдаваної «різнобічності підтримки» тез чи редагувань цього редактора у обговореннях чи досягнення переваги в редагуванні окремих статей. Див. meat puppet.
М
[ред. код]- Ме́та — вікіпроєкт, у якому здійснюють координацію всіх решти проєктів Фонду Вікімедіа та генерують нові ідеї. Див. m:.
Н
[ред. код]- Неенциклопедичність — невідповідність статті вимогам Вікіпедії. Іноді «любителі видаляти статті» застосовують термін як інтуїтивно зрозумілий аргумент під час голосування за видалення статті. Їхні ж опоненти вважають поняття занадто розмитим, щоб бути основним аргументом на користь видалення. Детальніше див Вікіпедія:Стиль.
- НТЗ (скорочення від «нейтральна точка зору») — одне з головних правил написання статей у Вікіпедії; воно вимагає від авторів безсторонності оповідання в статтях, і, разом із вимогою посилатися на джерела і забороною оригінальних досліджень, забезпечує збереження у Вікіпедії тільки достовірних відомостей. Див. Вікіпедія:Нейтральна точка зору.
О
[ред. код]- Обговорення категорії — сторінка, на якій можна обговорити категорію, навести свої аргументи щодо її змісту й узгоджувати редагування категорії з іншими користувачами.
- Обговорення користувача — сторінка, за допомогою якої можна зв'язатися з користувачем, висловити свою думку щодо його редагувань у статтях і діяльності у Вікіпедії.
- Обговорення статті — сторінка, на якій можна обговорити статтю, навести свої аргументи щодо її змісту й узгоджувати редагування статті з іншими користувачами.
- Обговорення шаблону — сторінка, на якій можна обговорити шаблон, навести свої аргументи щодо його змісту й узгоджувати редагування шаблону з іншими користувачами.
- ОБС (одна бабка сказала) — інформація, яка посилається на чутки або має хибну атрибуцію джерела (див. ВП:В та ВП:ПАР).
- ОД (Оригінальне дослідження) — використання у Вікіпедії фактів, тверджень та ідей, у підтвердження яких не існує опублікованих джерел. Див. Вікіпедія:Жодних оригінальних досліджень.
- Оператор — те ж, що й Адміністратор.
- Опитування — з'ясування думок користувачів із питань розвитку проєкту. Результати опитувань не мають обов'язкової сили. Детальніше Вікіпедія:Опитування.
- ОС (OS, oversight) — те ж, що Приховувач, або ж сама дія приховування.
- Основний простір назв, або Основний простір — див. Простір назв.
П
[ред. код]- Перенаправлення — сторінка-посилання, яка перенаправляє читача на іншу статтю (наприклад, з докладнішою назвою).
- Пісочниця — особиста підсторінка користувача, що є його чернеткою. Див. Спеціальна:Моя сторінка/Чернетка.
- Подвійне перенаправлення — сторінка-посилання, що посилається не безпосередньо на статтю Вікіпедії, а на іншу сторінку-перенаправлення. Детальніше див. Вікіпедія:Подвійні перенаправлення.
- Посередництво — долучання авторитетного(их) користувача(ів) Вікіпедії в приведення спірних редагувань до консенсусу та НТЗ, зазвичай має місце після звернення однієї зі сторін, що сперечаються. Детальніше див. Вікіпедія:Посередництво.
- Приховувачі — користувачі, що мають технічні права приховувати приватні дані таким чином, що їх не бачать навіть адміністратори. Див. Вікіпедія:Приховувачі.
- Проєкт — вікі-сайт, що об'єднує статті з певної тематики. Див. Вікіпедія:Проєкти.
- Простір назв — спосіб класифікування сторінок Вікіпедії, що дозволяє відокремити енциклопедичні статті від інших сторінок. Енциклопедичні статті розміщено в основному просторі назв. Також існують простори «Обговорення» (для сторінок із обговоренням тексту статті), «Вікіпедія» (для сторінок, пов'язаних із роботою самої Вікіпедії). Існують також простори «Користувач», «Обговорення користувача», «Обговорення Вікіпедії», «Mediawiki», «Довідка», «Обговорення Mediawiki», «Категорія» й інші. Детальніше див. Довідка:Простір назв.
- ПоП — Вікіпедія:Поширені питання те саме що ЧАП Вікіпедія:Часті питання
Р
[ред. код]- Редагування — будь-яка збережена зміна будь-якої сторінки Вікіпедії.
- Редирект — те ж, що й «перенаправлення».
- Розблокування — скасування раніше накладеного блокування. Можуть виконувати лише адміністратори.
- Розірване перенаправлення — перенаправлення на статтю, що не існує.
- Рушій — рушій Mediawiki, на якому працюють сайти Вікіпедії.
С
[ред. код]- Сисоп — те ж, що й адміністратор.
- Скорочення — спеціалізовані перенаправлення, що використовують, щоб перейти на сторінку проєкту Вікіпедії швидше. Див. Вікіпедія:Скорочення.
- Спільнота — сукупність усіх користувачів Вікіпедії.
- Стаб — (від англ. stub) стаття, яка містить мінімально необхідний обсяг інформації для розміщення у Вікіпедії. Часто позначають відповідним шаблоном (Вікіпедія:Шаблони:Незавершені статті). Див. Вікіпедія:Шкала якості статей
- Стаття — текст, присвячений об'єктові або явищу, написаний на основі фактичних даних, опису праць сучасних і класичних дослідників.
- Сторінка користувача — сторінка для розміщення користувачем інформації про свою діяльність у Вікіпедії, а також інформації про себе. Див. Довідка:Сторінка користувача
- Сторінка редагування — сторінка, на якій здійснюють редагування статті, обговорення, категорії або шаблону.
- Стюард — користувач з повним доступом до інтерфейсу в усіх вікі. В українскій Вікіпедії також має повноваження Приховувача. Див. m:Stewards/uk
Т
[ред. код]- Таксобокс (картка організму) — шаблон, який використовують у біологічних статтях для описування організму. Див. Довідка:Як читати таксономічну картку.
Ф
[ред. код]- ФВМ — Фонд Вікімедіа.
- Фонд — Фонд Вікімедіа.
Х
[ред. код]Ц
[ред. код]- Цита́тник — проєкт Вікіцитати.
Ч
[ред. код]- Червоне посилання — посилання на статтю, яка поки що не існує, веде на сторінку редагування статті.
- ЧаП (Часті Питання) — Вікіпедія:Часті питання.
- Чернетка — див. Пісочниця
Ш
[ред. код]- Шаблон — часто використовувана частина тексту, яку може бути використано на інших сторінках. Див. Вікіпедія:Шаблони.
- ШВ (Швидкий відкіт) — відкот останніх дії одним кліком миші (зазвичай вандалізму), зроблені певним користувачем на певній сторінці. Див. Вікіпедія:Швидкий відкіт.
- Швидке вилучення — вилучення статті одноосібним рішенням адміністратора без винесення цього питання на обговорення спільноти на сторінці Вікіпедія:Статті-кандидати на вилучення. Швидко видаляти можна тільки статті, які підпадають під Критерії швидкого вилучення, наприклад, спам, беззмістовний текст.
Ю
[ред. код]- Юзербо́кс (англ. userbox — коробка користувача) — спеціальні шаблони, які користувачі можуть розміщувати на своїй сторінці користувача. Зазвичай містить інформацію про особисті уподобання користувача, освіту тощо. Див. .
Див. також
[ред. код]
Це незавершена стаття про Вікіпедію. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |