Вільям Гарвей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ві́льям Гарвей
англ. William Harvey[1]
Народився 1 квітня 1578(1578-04-01)
Фолкстон, Королівство Англія[2][3]
Помер 3 червня 1657(1657-06-03) (79 років)
Рогемптон, Королівство Англія
Країна  Королівство Англія
Національність англієць
Діяльність біолог, лікар, анатом, фізіолог
Alma mater Кембриджський університет
Галузь медицина
фізіологія
Заклад Університет Оксфорда
Вчителі Cesare Cremoninid і Hieronymus Fabriciusd
Відомі учні Francis Glissond[4]
Відомий завдяки: кровообіг
Батько Thomas Harveyd[5][3]
Мати Joan Halked[5]
У шлюбі з Elizabeth Browned
Автограф

CMNS: Вільям Гарвей у Вікісховищі

Ві́льям Гарвей (англ. William Harvey; 1 квітня 1578, Фолкстон, графство Кент  — 3 червня 1657, Лондон) — англійський лікар, анатом і природознавець, засновник фізіології та ембріології.

Освіту здобув у Кембриджі (1597) та університеті італійського міста Падуя (1602). Працював у Лондоні.

Вільям Гарвей

Внесок в науку[ред. | ред. код]

Гарвей створив вчення про кровообіг, зокрема довів, що серце є активним м'язовим осередком кровообігу і те, що кров рухається в одному напрямку по замкненій системі кровоносних судин. Описав мале і велике кола кровообігу.

Найбільш помітним внеском Гарвея в науку було відкриття кровообігу. До роботи Гарвея вважалося, що кров постійно виробляється і споживається організмом. Експерименти та спостереження Гарвея, однак, привели його до висновку, що кров постійно циркулює тілом, а серце його проштовхує. Він продемонстрував це за допомогою серії експериментів, включаючи розтин тварин і використання лігатур для перекриття кровотоку. Його висновки були опубліковані в книзі «Анатомічне дослідження руху серця і крові у тварин» у 1628 році, яка заклала основу для розуміння кровообігу та серцево-судинної фізіології.

Бібліографія[ред. | ред. код]

Вільям Гарвей і кола кровообігу
Вільям Гарвей і кола кровообігу

«Про м'язи» (1667)

  • «Вправи з породження тварин» (1651)
  • «Про рух серця і крові у тварин» (1628)

У 1628 році у своїй книзі «Про рух крові» він заявив, що артерії та вени мають протилежне призначення, що до органів кров тече тільки по артеріях, а по венах повертається назад до серця. Іншими словами, Гарвей відкрив, що одна і та ж кількість крові здійснює в організмі круговий рух. У ті часи це було революцією в науці, бо йшло врозріз зі вченнями авторитетів древності. Гарвей заявив: «Я вважаю, що анатоми повинні вчитися і вчити не по книгах, а в майстерні природи». Відкриття Гарвея було вороже сприйняте католицькою церквою.

Погляди[ред. | ред. код]

Гарвей закликав до ретельного дослідження організму і представив стільки незаперечних фактів на захист свого вчення, що не тільки переміг супротивників, але і ввів у науку експеримент, досвід для вивчення роботи людського тіла.

Був прихильником наукового методу і вірив у важливість спостережень і експериментів у вивченні медицини. Він також був рішучим прихильником використання розтину в медичній освіті, оскільки це дозволяло краще зрозуміти структуру та функції тіла.

Експерименти[ред. | ред. код]

Гарвей також вивчав зародковий розвиток тварин. Сутність своїх дослідів він хибно підсумував у вислові: «Усе живе — із яйця»


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]