Віник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Віник зі стебел віникового сорго

Ві́ник — господарський інструмент, використовуваний для підмітання приміщень і вуличних територій, з метою очищення їх від сміття. Також віники застосовують для обприскування білизни, квітів, для нанесення оздоблювальної штукатурки.

Для виготовлення віника можуть бути використані як природні, так і синтетичні матеріали.

Опис[ред.ред. код]

Являє собою зв'язані у пучок довгі (зазвичай 20-50 см) стебла кущів, трав'янистої рослини, дрібні і довгі деревні стружки, або синтетичні жорсткі пружні волокна, які закріплюються на короткому держаку. Зараз матеріалом для віників зазвичай слугують стебла спеціально виведеного для цих цілей сорго віникового, колись для цього використовували такі рослини, як гіркий і звичайний полин, басія, що відомі під вжитковою назвою «віниччя»[1][2].

Внаслідок тертя об поверхню протягом часу віник зношується, починає «деркати», дряпати: такий віник називають «деркачем» (у діалектах — «дряпаком»)[3][4].

Використання[ред.ред. код]

Окрім прямого призначення віник нерідко використовують для покарання домашніх тварин або просто як предмет загрози (зазвичай так діють літні люди). У деяких прикметах/релігіях віник так само використовується для вигнання нечистої сили або привидів.

З широким поширенням пилососів значення віника сильно зменшилося, але він залишається одним з основних господарських предметів прибирання будинку або вулиці.

Прислів'я, мовні звороти[ред.ред. код]

  • Віник задля сміття виник
  • До нових віників пам'ятати — дуже довго пам'ятати[1]
  • Хоч віником мети — нікого, нічого немає; пусто[1]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Л. Н. Виноградова, С. М. Толстая. Веник, метла // Словарь славянской мифологии.

Примітки[ред.ред. код]