Гайден Вайт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гайден Вайт (Уайт) (англ. Hayden White, 1928) — професор історії (History of Consciousness) Каліфорнійського університету в Санта Круз та професор порівняльного літературознавства Стенфордського університету.

Його «Метаісторія» (Metahistory: The Historical Imagination in Nineteenth-Century Europe, 1973) спричинила появу нового історизму в літературознавстві та нових методів досліджень в історіографії.

З іменем У. пов’язують т. зв. лінгвістичний поворот, напрям у філософії історії, який розглядає працю історика передусім як мовну конструкцію (літературний текст), чий зв’язок із минулою реальністю неочевидний або ж проблематичний.

Найвідоміша книга У. «Метаісторія: Історична уява в Європі ХIХ ст.» (1973) пропонувала структуралістське розуміння історичної праці як фундаментально керованої комбінацією обраних тропів (метафора, метонімія, синекдоха та іронія), типів осюжетнення (романтичний, трагічний, комічний та сатиричний), типів формального аргументу (формістський, механістичний, органістичний та контекстуалістський), а також типів ідеологічного підтексту (анархічний, радикальний, консервативний та ліберальний).

У наступних працях У. відійшов від жорсткого структуралізму «Метаісторії», зосередившись на дослідженні історіографії як різновиду оповідних текстів; мовних засобів, які вживаються для побудови історичного наративу; а також на природі історичного пояснення.

У. відомий і завдяки виграному у Верховному суді штату Каліфорнія позову (1975) проти таємного шпигування поліції за студентами й викладачами на території університету.

Відомі праці[ред.ред. код]

  • The Greco-Roman Tradition (1973)
  • Tropics of Discourse. Essays in Cultural Criticism (1978)
  • The Content of the Form: Narrative Discourse and Historical Representation (1987)
  • Figural Realism. Studies in the Mimesis Effect (1999).
  • The Fiction of Narrative: Essays on History, Literature, and Theory, 1957-2007 (2010) Ed. Robert Doran

Джерела українською мовою[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.