Галапагоська черепаха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Галапагоська черепаха
Giant Tortoise.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Зауропсиди (Sauropsida)
Ряд: Черепахи (Testudines)
Підряд: Схованошиї черепахи (Cryptodira)
Родина: Сухопутні черепахи (Testudinidae)
Рід: Geochelone
Вид: Галапагоська черепаха
Біноміальна назва
Geochelone nigra
(Quoy & Gaimard, 1824)
Синоніми
Geochelone elephantopus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Chelonoidis nigra
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Geochelone nigra
EOL logo.svg EOL: 794300
ITIS logo.svg ITIS: 949447
IUCN logo.svg МСОП: 9011
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 66189

Галапаго́ська, гіга́нтська галапаго́ська або слоно́ва черепа́ха (Geochelone nigra) — найбільша сучасна суходільна черепаха, ендемік дев'яти островів Галапагоського архіпелагу.

Опис та поведінка[ред. | ред. код]

Панцир цієї черепахи зливається з ребрами та іншими кістками, тобто є частиною скелету. Коли черепаха відчуває загрозу, вона здатна швидко приховати у панцир голову та шию. Ноги мають тверді луски, що також забезпечують надійний захист.

Дорослі особини можуть важити понад 300 кілограмів і мати розмір 1,2 метрів завдовжки. Зареєстрована максимальна тривалість життя цієї черепахи становить 177 років[1], а за оцінками може досягати і більш ніж 200.

Еволюція і розвиток[ред. | ред. код]

На маленьких островах деякі види тварин розвивалися дуже швидко, й часто протягом лише кількох тисяч років виникало багато нових підвидів чи навіть нових видів. Відбулося це в результаті природного відбору, принципи якого вперше сформулював знаменитий натураліст Чарлз Дарвін, коли відвідав Галапагоські острови в Тихому океані.

У спекотну пору черепахи призвичаїлися пити вологу, що стікає з каменів. Черепахи можуть втягувати вологу навіть носом. Якщо вологи нема, черепахи пересуваються до кактусів і відкушують їх шматочки, багаті вологою. Щелепи черепах і ротова порожнина настільки тверді, що їм не заважають навіть колючки кактусів.

У спекотну пору галапагоські черепахи ховаються в тінь під кущами або виступами скель. Якщо місця мало, черепахи наповзають одна на одну, аби ретельно використати місце в затінку. Це стало можливим через неагресивний характер галапагоських черепах.

Проблема збереження виду[ред. | ред. код]

Кількість галапагоських черепах значно скоротилась. Серед ворогів черепах — пацюки і люди. Моряки ловили купи неповоротких черепах і забирали їх на кораблі. Під час довгих переходів морем черепахи ставали чимось на кшталт м'ясних консервів.

Підвиди[ред. | ред. код]

Підвидом галапагоської черепахи є абінгдонська слонова черепаха (Geochelone nigra abingdoni), останній представник якого Самотній Джордж помер 24 червня 2012 року[2].

Близькі види[ред. | ред. код]

Chelonoidis phantasticus (також гігантська черепаха Фернандіна чи гігантська черепаха Нарборо) є членом видового комплексу Chelonoidis nigra[3], який вважається підвидом C. nigra або окремим видом. Понад 100 років вважався вимерлим, коли його востаннє бачили 1906 року[4]. 17 лютого 2019 року самку цього виду виявили на острові Фернандіна[5][6][7].

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]