Галка червонодзьоба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Галка червонодзьоба
Alpenkrähe.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Во́ронові (Corvidae)
Рід: Pyrrhocorax
Вид:
Галка червонодзьоба (P. pyrrhocorax)
Біноміальна назва
Pyrrhocorax pyrrhocorax
Chough range map.png
Ареал розповсюдження галки червонодзьобої
яйце Pyrrhocorax pyrrhocorax - Тулузький музей

Галка червонодзьоба (Pyrrhocorax pyrrhocorax) — птах з родини Воронові, один з двох видів Pyrrhocorax[en]. Близький родич альпійської галки. Дев'ять підвидів галки червонодзьобої гніздяться в горах і на скелястих узбережжях західних берегів Ірландії та Британії, в гірських районах Центральної і Південної Європи, Північно-Західної Африки, Ефіопії і всієї Малої, Близької і Середньої Азії, а також на Канарських островах

Птах має блискуче чорне оперення, довгий червоний закручений дзьоб, червоні лапи, і гучний дзвінкий крик. У польоті птах стрімко ширяє, роблячи акробатичні рухи з широко розставленими маховими перами. Галки червонодзьобі утворюють пари на все життя і схильні гніздуватися на одному й тому самому місці з року в рік. Зазвичай місце для гнізда це печера чи ущелина в скелі, де розташоване зроблене з галузок гніздо і три яйця в ньому.

Живляться галки червонодзьобі переважно в зграях, на лугах з невисокою травою. Їдять дрібних безхребетних.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Червонодзьоба галка в польоті. Корнуол, Англія
Галка червонодзьоба

Дорослий птах основного підвиду червонодзьобої галки, P. p. pyrrhocorax, має довжину 39-40 см і розмах крил 73-90 см[1], вага в середньому 310 грам[2]. Оперення блискучо-чорне, із зеленим металічним відблиском на тілі. Самець і самка однакові, а молоді птахи мають помаранчевий дзьоб, рожеві лапи і менш блискуче пір'я[3].  

Поширення[ред. | ред. код]

Галка червонодзьоба гніздиться в гірських частинах Центральної Азії, Індії та Китаю, а також в Ірландії, на заході Великої Британії, на Острові Мен, південних частинах Європи, в Середземноморському басейні та Альпах[3].

Їхні головні території проживання це — високі гори; птахів знаходять на висоті між 2000 і 2500 метрів в Північній Африці; переважно між 2400 і 3000 метрів у Гімалаях. У Гімалаях влітку галки червонодзьобі можуть траплятися на висоті до 6000 метрів, були навіть зафіксовані на висоті 7950 м, на горі Еверест.[3] В Ірландії, Великій Британії вони також гніздяться на скелях і кручах на березі моря, живляться серед невисокої трави на пасовищах. Раніше галки червонодзьобі були більше поширені на узбережжях, однак вони страждають через втрати спеціалізованих територій.[4] Галка червонодзьоба схильна гніздуватися на нижчих висотах ніж галка альпійська (Pyrrhocorax graculus).[1] Раціон альпійських галок більше пристосований до великих висот.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Snow, David (1998). The Birds of the Western Palearctic (Англійська). Oxford: Oxford University Press. с. 1466–68. ISBN 0-19-854099-X. 
  2. BTOWeb BirdFacts. British Trust for Ornithology (Англійська). Архів оригіналу за 24 грудня 2007. 
  3. а б в Madge, Steve (1994). Crows and jays: a guide to the crows, jays and magpies of the world (Англійська). A&C Black. с. 133–5. ISBN 0-7136-3999-7. 
  4. "Chough". Royal Society for the Protection of Birds (Англійська). 
  5. Rolando, А. A comparative analysis of the diets of the chough Pyrrhocorax pyrrhocorax and the alpine chough Pyrrhocorax graculus coexisting in the Alps (Англійська). Ibis. Архів оригіналу за 15 лютого 2017.