Корнуол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Корнуол
Kernow

Cornwall
Flag of Cornwall.svg
Прапор Корнуолу
Вулиця в пересічному корнвольському рибальському селищі
Вулиця в пересічному корнвольському рибальському селищі
Девіз:
корн. Onen hag oll
Один і кожен
Адм. центр Труро
Регіон Південно-західна Англія
Країна Англія
Держава Об'єднане Королівство
Райони
Офіційна мова Англійська
Населення
 - повне 526 300 л.
 - густота 144 л./км²
Площа
 - повна 3 563 км²
Веб-сайт http://www.cornwall.gov.uk/
ISO 3166-2 GB-CON
На тлі Об’єднаного Королівства
На тлі Об’єднаного Королівства

Ко́рнуол, або Ко́рнвол, або Ке́рнов (корн. Kernow МФА: [ˈkɛrnɔʊ], англ. Cornwall МФА: [ˈkɔrnwɒl]) — найпівденніше й найзахідніше графство Англії, розташоване на півострові, що лежить на заході від річки Тамару. Адміністративним центром та єдиним містом є Труро. Корнвол має площу 3 563 км², у тому числі Силійські острови, розташовані на відстані 45 км від берега. Населення Корнуолу становить 513 528 людини, з відносно низькою густиною населення 144 мешканців на квадратний кілометр.

Сільський корнуольський краєвид

Типовими для Кернову є вересові поля, широке й виразне узбережжя та м'який клімат. Також він примітний археологічними знахідками кам'яної доби, які з 2006 є одними з об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Отже, туризм складає чималу частину місцевої економіки. Попри це, Корнуол усе одно залишається одним із найбідніших районів Об'єднаного Королівства, себто найменше в розрахунку на людину вносить до національної економіки.

Корнуол є батьківщиною корнців, однієї з шести кельтських націй. Більшість мешканців замислюється над питанням про розширення місцевої автономії до графства.

Назва[ред.ред. код]

Назва Корнуол з'явилася об'єднанням 2 різних термінів із різних мов.

Латинська назва кельтського племені, що населяло сучасний Корнуол у часи Римської імперії, Cornovii, пішла від бритонської назви племені, яке визначило сучасний корномовний варіант Kernow, також відомий бритонам як Corneu. Він міг з'явитися двома шляхами: або з загальнокельтського кореня cern, він же латиною cornu, що означає ріг або півострів, певно, завдяки обрисам території. Cornovii цілком закріпилося за теренами як Cornubia, тобто «люди рогу», близько 700 року. Така назва зоставалася до Середньовіччя.

Протягом 6 і 7 сторіч назва Cornubia спотворилася внаслідок суттєвих змін англійської мови. Англосакси впровадили суфікс wealas, що означає чужинці, таким чином створилося Corn-wealas. Деякі історики зазначають, що це було назвою Уельсу, одначе зрозуміло, що термін усе одно поширювався на всі британські народи й землі, яких англосакси вважали чужинцями. Якщо Кернов був відомий як Західний Уельс, а сучасний Уельс як Північний Уельс, значення Wales виглядає цілком правдоподібно.

Посилання[ред.ред. код]