Гандхарви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Гандхарва (праворуч) з Апсарою, X століття, Чам, В'єтнам

Гандхарви (санскр. गन्धर्व, gandharva IAST, «запашний») - клас напівбогів в індуїзмі. Гандхарви описуються в «Махабхараті», «Рамаяні" і Пуранах як чоловіки або коханці апсар, як співаки і музиканти, які тішать девів. Гандхарви дали назву староіндійської теорії музики («Гандхарва-веда») і одному з видів шлюбу (шлюб гандхарва - добровільний союз дівчини й хлопця без схвалення батьків)[1]. В епосі вони також виступають і як воїни, озброєні луками, які іноді можуть бути ворожі людям.

Дана міфологія можливо сходить до загальноіндоєвропейський епоху, про що свідчать паралелі в міфологіях інших індоєвропейських народів (наприклад, Памірські жіндури, грецькі кентаври).[2] У «Ріг-веде» згадується тільки один гандхарва - хранитель соми, іноді ототожнюється з сомою, чоловік «жінки вод »(апсарас); від нього і апсарас народжуються первопредки людей - близнюки Яма і Ямі. [3] Гандхарва перебуває у верхньому небі, асоціюється з сонцем і сонячним світлом. Іноді він виступає як демон, ворожий Індрі. У «Атхарва-веде» число гандхарвов дається як декількох тисяч, вони - шкідливі духи повітря, лісів та вод. У «Шатапатха-брахмане» гандхарви викрадають у богів сому, але змушені повернути його, спокушені богинею Вач.

Різна трактується походження гандхарвів: згідно з «Вішну-пураною», вони виникли з тіла Брахми, коли одного разу він співав; «Харівамша» називає їх батьком - онука Брахми ріші Кашьяпу, а їх матерями - дочок Дакші (Муні, Прадху, Капіла і Арішта). Пурани та епос згадують багатьох царів гандхарвів, серед яких найзначніші Чітраратха, Сурьяварчас, Вішвавасу і ріші Нарада. Також часто згадуються гандхарви Тумбуру і Чітрасена. Під час царювання Вішвавасу, за пуранами, виникла ворожнеча між гандхарвами і нагами: спочатку гандхарви проникли в підземне царство нагів і відняли у них їхні скарби, потім нагам за допомогою Вішну вдалося прогнати гандхарвів і повернути свої багатства. [3] Велику роль у міфології гандхарвів грають коні. Гандхарви возять бога Куберу, будучи при цьому наполовину кіньми, наполовину птахами. [4] Царі гандхарвов наводять як подарунків коней; [5] в епосі часто говориться про країну гандхарвів (Гандхарва-Дешан), що славиться кіньми. [6] Ця місцевість ототожнюється багатьма істориками з Гандхари (Гандхара-Дешан), яка була прославленим центром конярства. [7]

Є гандхарви жіночого роду - красиві й гармонійні гандхарви, очолювані абстрактною Гандхарвою або прародителькою коней.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Пандей Р. Б ' '. Давньоіндійські домашні обряди (звичаї). - М.: Вища школа, 1990. - С. 319.
  2. Індуїзм. Джайнізм. Сіхізм / Під общ.ред. М. Ф. Альбеділь і А. М. Дубянський. - М.: Республіка, 1996. - С. 142. - ISBN 5-250-02557-9.
  3. а б Міфи народів світу / Ред. С. А. Токарєв. - М.: Радянська енциклопедія, 1991. - Т. 1, с. 264.
  4. Hopkins E. W.Epic mythology. - Strassburg: K. J. Trubner, 1915. - P. 153. - ISBN 0-548-71855-5.
  5. Махабхарата. Книга друга. Сабхапарва (Книга про збори) / Пер. з санскр. і коммент. В. І. Кальянова. - Л.: Наука, 1962. - С. 98.
  6. Махабхарата. Книга друга. Сабхапарва (Книга про збори) / Пер. з санскр. і коммент. В. І. Кальянова. - Л.: Наука, 1962. - С. 110.
  7. Васильків Я. У . «Махабхарата» як історичне джерело (до характеристики епічного історизму) // Народи Азії та Африки. 1982. № 5. - С. 60.

Посилання[ред.ред. код]