Памір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Памір
Location map Pamir mhn.svg

39° пн. ш. 71° сх. д. / 39° пн. ш. 71° сх. д. / 39; 71Координати: 39° пн. ш. 71° сх. д. / 39° пн. ш. 71° сх. д. / 39; 71
Країна Flag of Kyrgyzstan.svg Киргизстан, Flag of Tajikistan.svg Таджикистан, Flag of the People's Republic of China.svg КНР, Flag of Afghanistan (2013–2021).svg Афганістан, Flag of India.svg Індія і Flag of Pakistan.svg Пакистан
Система Середземноморський геосинклінальний пояс
Тип гірський хребет
Висота 7649 м
Площа 120 000 км²
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 1131187
Памір. Карта розташування: Киргизстан
Памір
Памір
Памір (Киргизстан)
CMNS: Памір у Вікісховищі
Орографія Паміру
Памір.JPG

Памі́р — гірська система у Центральній Азії, на території Таджикистану (Горно-Бадахшанська автономна область), Киргизстану, Пакистану, Китаю і Афганістану. Назва походить, можливо, від давньоіранського Па-і-міхр — підніжжя Митри, бога Сонця.

Назва[ред. | ред. код]

Іншими мовами «Памір» називається:

Назва «Памір» використовується частіше в сучасній китайській та спрощеній китайській: 帕米尔; традиційній китайській: 帕米尔, піньїнь: Pàmǐ'ěr.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Памір знаходиться на з'єднанні відрогів інших могутніх гірських систем центральної Азії — Гіндукуша, Кунь-Луня, Тянь-Шаня, Гімалаїв, Каракоруму. Памір — епігеосинклінальні і частково епіплатформенні гори області кайнозойської складчастості Середземноморського геосинклінального поясу.

Точні межі Паміру є спірними[1] Розташований головним чином у Горно-Бадахшанській області, Таджикистану і провінції Бадахшан, Афганістан. На півночі межує з Тянь-Шанєм по Алайській долині, Киргизстан. На півдні межує з Гіндукушем по Ваханському коридору в Афганістані та Гілгіт-Балтистан в Пакистані. На сході закінчується на кордоні з Китаєм або поширюється на Конгур Таг який іноді включають до Куньлуню.

Найвища точка Паміру — гора Конгур (7649 м), знаходиться на території Китаю. Інші найвищі вершини такі:

  • Пік Ісмаїла Самані (7 495 м) — він же пік Чон-тоо, Комунізму, Сталіна, Гармо. Відкритий в 1932 році. Названий спочатку Гармо, але це було помилково. Справжній пік Гармо знаходиться дещо південніше. Пізніше перейменований в пік Сталіна. З 1962 року — пік Комунізму. З 1999 — сучасна назва.
  • Пік Абу Алі ібн Сіни (7 165 м) — він же пік Леніна, пік Кауфмана. Відкритий в 1871 році. Названий спочатку на честь військового інженера Костянтина Кауфмана, учасника кримської війни і ініціатора географічних досліджень в Центральній Азії. У 1928 році перейменований в пік Леніна. У 2006 році перейменований на честь Авіценни.
  • Пік Істіклол — він же пік Авіценни, Революції. Відкритий в 1928 році. Названий спочатку піком Революції. Після здобуття Таджикистаном незалежності, в 2006 році перейменований в пік Незалежності (Істіклол).

За природними особливостями Памір поділяють на Західний і Східний. Західний Памір характеризується глибоко розчленованим високогірним рельєфом, висота піків сягає понад 7000 м. Східний Памір має згладжений рельєф, плоскі днища долин і улоговин на висоті 3500-4500 м. Хребти досягають понад 6000 м.

Є родовища гірського кришталю, рідкісних металів, ртуті, бору, олова, срібла тощо. Площа льодовиків становить понад 7515 км². Найбільший — льодовик Федченко, найдовший льодовик за межами Полярного регіону.

Памір — район високої сейсмічності.

Основні хребти[ред. | ред. код]

Памір з літака. Таджикистан

Річки[ред. | ред. код]

Озера[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Згідно з Великою Радянською Енциклопедією «Питання про природні кордони Паміру є спірними. Зазвичай Памір вважається охоплює терен від Транс-Алайського хребта на півночі, Сарикольського хребта на схід, озеро Зоркуль, річку Памір, і верхів'я річки Пяндж на півдні, і меридіональну частину долини Пянджа на заході, на північному заході Памір включає в східну частину хребтів Петра Великого і Дарваз»

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]