Гаральд II (король Норвегії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гаральд II
норв. Harald Gråfell
Eiriksonnenes saga - Gunnhild egger sonnene sine - C. Krohg.jpg
Народився 935
Норвегія
Помер 970
Галс[d], Ольборг, Північна Ютландія, Данія, Королівство Данія
·загиблий у бою
Громадянство
(підданство)
Норвегія
Діяльність монарх
Посада monarch of Norwayd
Конфесія скандинавське язичництво
Рід Список королів Норвегії з династії Інглінгів (Харфаргів)
Батько Ейрік Кривава Сокира[1]
Мати Гуннхільд Конунгамодір
Брати, сестри  • Gamle Eirikssend і Ragnhild Eriksdotterd

Гаральд II «Сірий плащ» (д/н — 970) — король Норвегії з 961 до 970 року. Походив з династії Інґлінґів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був сином Еріка I, короля Норвегії, та Гуннхільди, доньки короля Горма Старого. Про молоді роки його мало відомостей. після смерті батька у 954 році намагався захопити владу у країні, проте марно. Він втік до свого діда до Данії. У 955 році зібравши військо Гаральд зробив ще одну спробу відняти корону у Ґокона I, короля Норвегії, але у битві при Растаркалві був розбитий. Після цього Гаральд повертається до Данії. Тут він чекав слушної нагоди знову почату боротьбу за владу у Норвегії. Скориставшись падіння популярності Ґокона I за намір впровадити християнство, Гаральд у 961 році починає нову війну. Цього разу він розбив війська свого супротивника у битві при Фіт'ярі, під час якої загинув й Ґокон I.

Ставши королем, Гаральд II визнав васальну залежність від Гаральда I, короля Данії. Після цього почав боротися за владу над усією країною, адже спочатку Гаральд II володарював лише у східній Норвегії. Поступово знищуючи могутніх хевдигів, в першу чергу Сігурда Ґоконсона, Трюгве Олафсона, Гудреда Бьєрсона, Гаральд II зумів підкорити більшість Норвегії.

Водночас для поповнення своєї скарбниці Гаральд II почав впроваджувати нові податки, а також здійснив декілька морських загарбницьких походів. Особливо успішною була військова кампанія до Беармії. Значні кошті, здобуті таким чином, допомогли Гаральду II збільшити свою дружини. відчуваючи себе більш могутнім король Гаральд перестав себе вважати данським васалом.

Все це викликало незадоволення королем Гаральдом. Тому виникла змава, під час якої у Галсі (Лімфйорд) Гаральда II було вбито Гоконом Сігурдсоном, ярлом Хладіра та сином Сігурда Гоконсона. після цього Норвегія підпала під владу Гаральда I Данського.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Krag, Claus Harald Gråfell in Norsk biografisk leksikon 2. utg. Bd 4, 2001.
  1. Lundy D. R. The Peerage