Гарольд I Заяча Лапа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гарольд I Заяча Лапа
англ. Harold Harefoot
Король Англії
Правління 1035-1040
Попередник Канут I Великий
Наступник Хардекнуд
Біографічні дані
Народження Січень 1015
Нортгемптон
Смерть 17 березня 1040(1040-03-17)
Оксфорд
Поховання Собор святого Клемента, Вестмінстер, Англія
У шлюбі з Ælgifud
Діти Ельфвін
Династія Кнютлінги
Батько Канут I Великий
Мати Ельфґіфу
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Гарольд I Заяча Лапа (англ. Harold Harefoot; близько 1015 — 17 березня 1040) — король Англії в 1035-1040 роках. Прізвисько «Заяча Лапа» (у інших перекладах «Заяча Нога») за переказами отримав за швидкість у бігу і мисливські вміння.

Біографія[ред. | ред. код]

Гарольд був незаконнонародженим сином короля Англії, Данії і Норвегії Канута I Великого і Ельфґіфу Нортгемптонської.

Після смерті Канута I Великого 1035 року престол Англії і Данії повинен був успадкувати єдиний законний син Кнуда Хардекнуд, який управляв Данією в кінці життя свого батька. Проте загроза вторгнення норвезького короля Магнуса I Доброго не дозволила Хадекнуту прибути до Англії для вступу на престол. Цим скористалася частина англійських магнатів на чолі з ерлом Леофріком і Ельфгифу Нортгемптонською, які запропонували вибрати регентом країни Гарольда. На раді в Оксфорді на початку 1036 року прихильники Гарольда і Хардекнуда досягли компромісу: Гарольд ставав регентом Англії, а королева-мати Емма Нормандська зберігала свій двір, гвардію хускерлів і контроль над королівською казною. Проте Гарольд напав на резиденцію Емми у Вінчестері і захопив скарбницю.. До кінця року всі магнати Англії визнали Гарольда своїм королем, а Емма втекла з країни.

На думку деяких істориків[1] влада в країні в період правління Гарольда фактично належала його матері Ельфгифу. 1036 року до Англії прибув Альфред Етелінг, молодший син короля Етельреда II, що мав права на англійський престол. Побоюючись, що його присутність в країні спровокує повегнення Гарольда, прихильники останнього на чолі з ерлом Годвіном заарештували Альфреда. Після цього йому викололи очі. Альфред незабаром помер. Смерть Етелінга підняла проти Гарольда не тільки Хардекнуда, що доводився єдинокровним братом убитому, але і герцога Нормандії, під захистом якого проживав Альфред.

Позиції Гарольда в Англії були достатньо міцними, принаймні, не відомо про наявність якось невдоволення або опозиційної королеві партії серед англо-данської знаті. Проте в Данії Хардекнут готував вторгнення. Досягнувши компромісу з Норвегією в 1039 році, Хардекнуд зібрав великий флот і відплив відвойовувати Англію. Війни вдалося уникнути: 17 березня 1040 року Гарольд I несподівано помер. Хардекнуд висадився у Вессексі і незабаром був проголошений англійським королем. Тіло Гарольда витягли з могили в Вестмінстерському абатстві і кинули в болото поблизу берегів Темзи.

Родовід[ред. | ред. код]

Гаральд I Синьозубий
 
Ґірід Олафсдоттір
 
Мешко I
 
Дубравка
 
Втрачено
 
Втрачено
 
Втрачено
 
Втрачено
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Свен I Вилобородий
 
 
 
 
 
Ґюнхільда
 
 
 
 
 
Ельфгельм Йоркський
 
 
 
 
 
Втрачено
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Канут I Великий
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ельфґіфу
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гарольд I Заяча Лапа
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Stenton F. Anglo-Saxon England. Oxford, 1973.

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник:
Канут I Великий
Король Англії
1035-1040

{{{роки}}}
Наступник:
Хардекнуд