Гаспар де Крайєр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гаспар де Крайєр
нід. Gaspar de Crayer
Худ. Паулюс Понтіус за малюнком ван Дейка. «Гаспар де Крайєр»
При народженні нід. Gaspar de Crayer
Народження 18 листопада 1584(1584-11-18)
Антверпен, Фландрія
Смерть 27 січня 1669(1669-01-27) (84 роки)
  Гент
Національність фламандець
Країна Габсбурзькі Нідерланди
Жанр біблійні, жанрові і історичні композиції, портрети
Навчання в місті Антверпен без стажування в Римі і Італії
Діяльність художник
Напрямок пізній маньєризм, бароко
Покровитель управителі Іспанських Нідерландів
Твори The adoration of the shepherdsd, The descent from the crossd і The resurrection of Christd
Роботи в колекції Музей Бойманса - ван Бенінгена, Штедель, Музей Прадо, Національний музей Швеції, Палац витончених мистецтв[1], Музей мистецтва Метрополітен[2], Королівський музей витончених мистецтв, Музей витончених мистецтв, Музей Грунінгеd, M Leuvend, Амстердамський музейd, Museum Catharijneconventd, Bisschoppelijk Museum Haarlemd, Національні галереї Шотландіїd, Рейксмузей, Державний музей мистецтв, Музей августинців, Картинна галерея Далвічd, Ермітаж, Музей історії мистецтв, Баварські державні колекції картинd, Музей Фіцвільяма, Музей образотворчих мистецтв, Музей Вальрафа-Ріхарца, Рінглінг музей, Гарвардський художній музей, Віденська академія мистецтв, Єкатеринбурзький музей образотворчих мистецтв, Королівські музеї витончених мистецтв[3], Національний музей образотворчого мистецтва[4], Музей Ґренобляd, Художній музей Фогга[d], Музей фюрера, Musée des Beaux-Arts de Valenciennesd, Боннефантенмузеумd, Ліонський музей красних мистецтв, Museo de la Trinidadd, Будинок Рубенса, Музей герцога Антона Ульріха, Pollok Housed, Художня галерея Онтаріо, Мистецька галерея Йоркаd, Perth Art Galleryd, Музей образотворчих мистецтв (Марсель) і Maidstone Museum and Bentlif Art Galleryd

CMNS: Гаспар де Крайєр у Вікісховищі

Гаспар де Крайєр (нід. Gaspar de Crayer 18 листопада 1582, Антверпен — 27 січня 1669, Гент) — фламандський художник доби бароко.

Біографія[ред. | ред. код]

Батько був художником-декоратором. Син успадкував і його прихильність до мистецтва, і його повне ім'я Гаспар де Крайєр, тобто став де Крайєр молодший.

Перші художні навички опановував у батька. Потім навчався у майстерні Рафаеля Коксі, сина художника Міхіля Коксі (1540—1616).

Гаспар де Крайєр не прагнув залишитися у Антверпені, що страдав від каральних акцій іспанців, а почав робити власну кар'єру у місті Брюссель, центрі аристократичного мистецтва Іспанських Нідерландів і резиденції ерцгерцогів. 1607 року він був прийнятий до гільдії св. Луки, а у період 1611-1617 років був обраний на посаду декана цієї гільдії.

На відміну від інших майстрів, Гаспар де Крайєр молодший не відвідував Італії і не пройшов стажування у папському Римі, що вважався школою для митців з північних країн Європи. Він починав працювати у манері пізнього відродження і маньєризму.

У середньому періоді творчості він зустрівся із творами Пітера Пауля Рубенса, що привіз із Італії стилістику бароко. Не збережено відомостей про контакти між Гаспаром де Крайєром молодшим і Рубенсом. Але художник мав можливість бачити і вивчати його твори, бо Рубенс рахувався придворним художником ерцгерцогів з правом жити і працювати не у Брюсселі, а у Антверпені. Згодом Гаспар де Крайєр молодший перейшов на манеру, схожу з художньою манерою Рубенса і таким чином сприяв її розповсюдженню. Був відомим власними картинами для вівтарів католицьких храмів доби контрреформації та портретами аристократів. Мав дружні і ділові стосунки з Маттісом Муссоном з міста Антверпен, що також сприяв отриманню художником нових замов.

Відомо, що Гаспар де Краєр був одружений і ще 17 лютого 1613 року узяв шлюб із пані Катариною Янсенс.

Перелік обраних творів[ред. | ред. код]

Гаспар де Крайєр. «Не затуляй мені сонце (філософ Діогені і Олександр Македонський)», середина 17 ст.

Галерея обраних творів[ред. | ред. код]

Гаспар де Крайєр. «Керівники благодійного закладу біля розп'яття», бл. 1630—1640 рр.

Парадний портрет роботи митця[ред. | ред. код]


Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • https://rkd.nl/en/explore/artists/19021 [Архівовано 31 травня 2016 у Wayback Machine.] (Netherlands Institute for Art History, Нідерландський інститут історії мистецтв)
  • Hans Vlieghe. «Crayer, Gaspar de.» Grove Art Online. Oxford Art Online Oxford University Press, Web 4 February 2015.
  • K. Zoege von Manteuffel: Crayer, Jaspar oder Caspar de in: Thieme Becker
  • T.Castor: Crayer (Craeyer), Gaspard (Caspar; Gaspard II; Jasper) in: Saur (AKL)

Посилання[ред. | ред. код]

  1. http://pba-opacweb.lille.fr/fr/search-notice?type=list&filters%5Bfacets.id%5D%5B%5D=5cc2aee05c0284355b8b4db7
  2. https://www.metmuseum.org/art/collection/search/436048
  3. https://www.fine-arts-museum.be/nl/de-collectie/artist/de-crayer-gaspar-1
  4. https://www.bellasartes.gob.ar/