Генографія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
World Map of Y-DNA Haplogroups.png

Геногра́фія — наука про вивчення частин геному, що піддалися мутаціям за час існування людства. В 1928 році геногеографію, як окреме поняття, вперше ввів в науку російський генетик, академік О. С. Серебровський (18921948).

Особливої уваги вчені приділили двом ланкам з інформацією, що передається: Y-ДНК з ядра клітини, що є тільки у чоловіків та передається тільки по чоловічій лінії, та мнДНК (мітохондріальна ДНК), що існує поза ядром в особливих утвореннях — мітохондріях, що виробляють енергію для клітини. МтДНК є і у жінок, і у чоловіків, але передається тільки по жіночій лінії.

Серед тисячі клаптиків ДНК генетики виявили (та продовжують виявляти) ділянки — їх називають маркерами, — що піддавались у різних популяцій людей мутаціям в різні історичні часи.

Далі, вчені вивчили швидкість мутацій маркерів та місце на Землі, де вони виникли. А на даному етапі розвитку науки вже кожен, чи майже кожен може знайти загального предка з іншою людиною до глибини в десятки, сотні і навіть тисячі поколінь та встановити своє походження.

Генографічні дослідження генофонду людини, як правило включають картографічний аналіз розповсюдження генетичних маркерів гаплогруп в населенні великих регіонів та детальне вивчення ряду конкретних популяцій. Проводиться експедиційне дослідження та генотипування різноманітних ДНК та класичних маркерів: мтДНК, Y-хромосом, генетико-біохімічних та інших маркерів.

З 2005 року в планетарному масштабі реалізується міжнародний проект «Генографія» (The Genographic project) — найбільший генографічний проект, що займається дослідженням змінності мтДНК та Y-хромосом населення на території Землі, з метою складання детального генетичного атласу народів світу та вивчення древніх міграцій людей. Бюджет проекту перевищує 40 мільйонів доларів США. Проект «Генографія» фінансується Географічним товариством США, IBM та рядом спонсорів.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]