Грегор Мендель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Грегор Йоганн Мендель
нім. Gregor Johann Mendel
Gregor Mendel Monk.jpg
Ім'я при народженні нім. Gregor Johann Mendel[1]
Народився 20 липня 1822(1822-07-20)
Гайнцендорф (Австро-Угорщина
Помер 6 січня 1884(1884-01-06) (61 рік)
м. Брно
·нефрит[1] і ниркова недостатність
Поховання Центральне кладовище (Брно)[d][1]
Громадянство
(підданство)
Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg Австро-Угорщина[1]
Flag of the Habsburg Monarchy.svg Австрійська імперія[1]
Національність чех
Діяльність біолог, генетик, Пасічник, математик, ботанік
Alma mater Інститут Ольмюца
Сфера інтересів генетика
Заклад St Thomas's Abbey[d][1]
Посада абат[1]
Відомий завдяки: Закони Менделя
Нагороди
Кавалер командорського хреста ордена Франца Йосифа
Особ. сторінка mendelweb.org

Грегор Мендель у Вікісховищі?
Mendel є міжнародним науковим скороченням імені ботанічного автора: Грегор Мендель.
Перегляньте таксони, приписувані цьому автору, в International Plant Names Index (IPNI).

Грегор Йоганн Мендель (нім. Gregor Johann Mendel; 20 липня 1822, Гайнцендорф — 6 січня 1884, Брно) — католицький священик і моравський біолог та ботанік, засновник сучасної генетики.

Відкрив закони спадковості, названими пізніше його ім'ям. Закони Менделя — одні із найважливіших у сучасній генетиці. Значущість робіт Менделя не було визнано аж до початку XX століття. Повторне відкриття законів Менделя на зламі століття спричинило початок бурхливого розвитку молодої генетичної науки.

Біографія[ред. | ред. код]

Августианський Монастир Святого Томаса у Брні, Чехія
Рідна домівка Грегора Менделя у Гинчице.

Йоганн Мендель народився 20 липня 1822 у селянській родині Антона та Розини Мендель у маленькому містечку Гайнцендорф (Австрія, тепер Гинчице (частина села Вражне) у Новому Їчині, Чехія). Змалку цікавився природою, працював садівником. Два роки вивчав філософію у інституті Ольмюца. Після цього подався у монахи Августинського монастиря у Брні, Чехія. У 1843 році узяв ім'я Грегор. У 1847 році став священиком. Самостійно вивчав різноманітні науки, підмінював відсутніх викладачів грецької мови та математики у одній зі шкіл. Отримав звання викладача, але мав незадовільні оцінки з біології та геології. У період із 1851 по 1853 рік навчається у Віденському університеті. З 1868 року він стає абатом у абатстві старого Брно. На початку 1883 року Мендель захворів на нефрит, який ускладнився нирковою недостатністю, що призвело до уремії. Він помер 6 січня 1884 року у Брно.

У музеї Менделя університету Масарика.
Грегор Йоганн Мендель — погруддя у приміщенні Університету сільського господарства та лісівництва (м. Брно).

Наукова робота[ред. | ред. код]

Із 1856 року Мендель проводить дослідження на горосі у експериментальному монастирському садку. Монах цікавився також метеорологією та теорією еволюції.

Мендель помітив, що деякі рослини часом мають нетипові характеристики. Посадивши одне коло одного типову та нетипову рослину, дослідник хотів дізнатися, якими будуть нащадки? Метою експерименту було підтвердити чи спростувати погляди Ламарка відносно впливу оточуючого середовища на характеристики живих організмів. Мендель побачив, що ознаки передаються нащадкам незалежно від оточуючого середовища. Цей факт тоді був першою цеглиною у побудові майбутньої теорії спадковості.

Ці роботи були початком тих узагальнень, які нині відомі як Закони Менделя. «Експерименти із рослинними гібридами» — під такою назвою у 1866 році Мендель опублікував результати своєї роботи. Але інтерес до публікації був незначним. Лише на початку 20 століття, коли розвинули уявлення про гени, зрозуміли усю важливість висновків Менделя. Декілька вчених незалежно один від одного у цей час сформулювали ті ж висновки, що вже були представлені Менделем.

Визнання[ред. | ред. код]

Іменем Менделя названо Університет сільського господарства та лісівництва у місті Брно (англ. Mendel University of Agriculture and Forestry).

Ім'я вченого увічнене також у назвах наступних видів рослин:

На його честь названо астероїд 3313 Мендель.

Наукові праці[ред. | ред. код]

  • Mendel, J. G. (1866): Versuche über Pflanzen-Hybriden. Verhandlungen des naturforschenden Vereines in Brünn, Bd. IV (1865), S. 3-47, Повний текст
  • Gregor Mendel (Autor), Erich von Tschermak-Seysenegg (Hrsg.): Versuche über Pflanzenhybriden. 2 Abhandlungen 1866 und 1870. Verlag Harry Deutsch, Frankfurt/M. 2000, ISBN 3-8171-3121-6, Повний текст

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]