Географія Андорри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Топографічна мапа Андорри

Андорра розташована на території 468 км² у східній частині Піренеїв між Іспанією з південної і Францією з північної сторін. Країна виходу до моря не має.

Річки й озера[ред. | ред. код]

Річки й озера Андорри

Річки країни — гірські, зі швидкою течією і вузькими долинами, мають джерела біля кордону з Францією і, зазвичай, є притоками Валіри. Інші річки протікають всього кілька кілометрів територією країни і впадаючи в іспанські річки.

Загалом, в Андоррі обліковано 172 озера, як природні, так і рукотворні (утворені в долинах річок чи потоків). Найбільшим озером вважається (Estanys de Juclar) (23 га) поблизу Пік де Ное (Pic de Noé) на північному сході країни.

Через обмеженість корисних площ у країні, чимало долин та річищ місцевих річок почали використовуватися в господарчих потребах. Тому в країні склалася традиція каналізування річок, спорудження бетонних дамб та набережних, вздовж яких і течуть річки. І лише в гірських регіонах річки протікають у природному ландшафті[1].

Клімат країни[ред. | ред. код]

Клімат в Андоррі помірний, завдяки близькості Середземного моря. А від холодних північних вітрів її захищають Піренеї, що зусібіч її оточують, і лише на висотах — м'який клімат переходить у сухий, холодний. У долині Валіри клімат раніше відносили до гірського субтропічного.[2] Влітку денна температура повітря сягає +20 .. + 22 °C, вночі спостерігається близько 10 градусів тепла. Взимку, у гірськолижний сезон, вдень повітря прогрівається до 8..10 градусів тепла, а нічні морози сягають -3 °C.

На середніх висотах (до 2000 м) схили гір покриті хвойними і змішаними лісами, вище — субальпійські та альпійські луки.[3] Опадів випадає 1000—2000 мм на рік.[2] Андорра відноситься до Піренейського екорегіону. Зима в горах сніжна, що дозволяє розвивати гірськолижні курорти.

Через особливості місцевості, а саме її характерний гірський та різноманітний рельєф і різкі перепади висот, погода в Андоррі зонована, і може помітно відрізнятися навіть у межах зовсім невеликих відстаней.

Корисні копалини[ред. | ред. код]

У надрах Андорри залягає чимало корисних руд: залізна руда, свинець, алюміній, а також поклади будівельного каменю (саме граніту та мармуру). Однак гірничодобувна промисловість не сильно розвинута, копальні малі, і не мають значних об'ємів видобутку, до того ж через ускладнене транспортування вони мало освоєні[4]

Натомість головним ресурсом країни та її економіки — є рекреаційний. Завдяки йому гірські райони країни відвідує 13 мільйонів туристів щорічно. Рекреаційними ресурсами є і лісові масиви на гірських схилах та джерела води, також і мінералізовані. Швидкі річки й глибокі ущелини стають потужним гідроенергетичним ресурсом. Важливим ресурсом країни є її термальні води в районі міста Ескальдес, там же й побудована єдина в країні гідроелектростанція.

Крайні точки[ред. | ред. код]

Крайніми точками по широті і довготі вважають[5]

Дві крайні висотні точки:

Андоррці визначили і географічний центр своєї країни:

Примітки[ред. | ред. код]