Історія Андорри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Історія Андорри
Coat of arms of Andorra.svg
Іспанська Марка
Єпархія Уржеля
Арагон (королівство)

Портал «Андорра»

:Див. також Андорра, Історія Каталонії, Каталанські країни, Каталанська мова.

До IX ст. історія Андорри невіддільна від історії Каталонії.

Середньовіччя[ред. | ред. код]

Перша згадка про Андорру датується 778 р., коли цими долинами вестготи з м.Сео-де-Урхель тікали від арабів до Піренейських гір. Традиція приписує засновання Андорри Карлу Великому. Він зупинив просування арабів та надав Андоррі незалежність у 803 р. Андорра згадується в хроніках починаючи з IX ст. Державою керував князь Урхелю (Каталонія), а потім єпископ Урхеля. Наприкінці 12 ст. виникла суперечка між французькими і іспанськими єпископами та князями стосовно успадкування трону. Спір було розв'язано у 1278 р.

За договором 1278 р. князівство знаходиться під спільним управлінням французьких графів Фуа (їхні права 1607 р. перейшли до глави французької держави) та єпископів з міста Ла-Сеу-д'Уржель у Каталонії. Середньовічна структура управління проіснувала до ХХ ст.

У 1419 р. утворюється «Рада землі» (кат. Consell de la Terra), фактично парламент Андорри. Згодом він змінить назву на «Генеральну Раду».

XX століття[ред. | ред. код]

1933 р. було запроваджене загальне виборче право для чоловіків, а у 1970 для жінок. 7 липня 1934 р., користуючись нестабільним політичним станом у країні, російський білоемігрантський авантюрист Борис Скосирев (який видавав себе за Бориса Романова - одного з родичів останнього російського імператора Миколу II) зі спільниками захопив владу в Андоррі, проголосив її монархією, а себе - королем Борисом. Після того, як він 22 червня 1941 р. оголосив війну Німеччині, в липні монарха-самозванця заарештували французькі жандарми та відправили до німецького концтабору Верне в окупованій Франції (поблизу Перпіньяна), де він помер у 1944. У 1976 р. була утворена перша політична організація Андорри — Демократична партія Андорри. Перший прем'єр-міністр був призначений у 1981 році. Законодавча і виконавча гілки влади були розділені в 1982 р.

14 березня 1993 р. на референдумі була прийнята перша конституція країни. За конституцією Андорра є суверенною державою (хоча й надалі співкерівниками Андорри залишаються президент Франції та єпископ уржельський). Андорра має парламентсько-кабінетну систему врядування. 1993 р. Андорра стала також членом ООН.

Джерела[ред. | ред. код]

  • І.І.Дахно. Країни світу: енциклопедичний довідник. Київ. «МАПА». 2004. - 608с. с.23.