Герард Меркатор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герард Меркатор
Gerhardus Mercator
Gerardus Mercator2.jpg
Інші імена Герхард Кремер
Народився 5 березня 1512(1512-03-05)
Рупельмонд, Східна Фландрія
Помер 2 грудня 1594(1594-12-02) (82 роки)
Дуйсбург
Поховання Church of Our Saviour[d]
Діяльність Картографія
Відомий географія і Картографія
Alma mater Old University of Leuven[d]
Діти Bartholomeus‏ Mercator[d]
Rumold Mercator[d]

Ге́рард Мерка́тор (Герард ван Кремер; лат. Gerhardus Mercator[1]; 5 березня 1512, Рупельмонд, Східна Фландрія — 2 грудня 1594, Дуйсбург) — математик, філософ, теолог, географ та картограф; вніс надзвичайно вагомий вклад у розвиток картографії. Його сучасники назвали «Птолемеєм свого часу».

Найбільш відомий, як автор картографічної проекції, що носить його ім'я. Вперше він застосував її при створенні навігаційної карти світу на 18 листах у 1569 році. На його карті на місці Антарктиди показана «Невідома земля» (лат. Terra Incognita), а Північна Америка простягається аж до Північного полюса. Хоча в результаті історико-картографічних досліджень було встановлено, що таку проекцію використовували ще в 1511 році, широкого застосування вона набула лише завдяки Меркатору.

Біографія[ред.ред. код]

Пам'ятник Меркатору в Рупельмонді

Народився 5 березня 1512 року в Рупельмонді (Східна Фландрія, нині Бельгія). Герард був шостою дитиною у сім'ї. Батько, Хуберт де Кремер, був чоботарем. Його родина походила з комуни Гангельт Герцогства Юліх-Берг. Дитинство, з 1512 по 1518 роки, Герард провів у Гагельті, де працював Його батько[2]. Тут любов до науки йому прищеплював дядько Гізберт. Ймовірно, що у Гагельті він відвідував латинську школу.

У 1526 році Герард поступив на навчання до Гертогенбошу, де навчався у католицькому університеті під керівництвом визначного педагога свого часу Георгіуса Макропедіуса. З 1534 по 1537 роки навчається астрономії, географії та картографії під керівництвом Гемми Фрісіуса. Тут він опанував техніку гравіювання та освоїв метод виготовлення глобусів Гаспара ван дер Хейдена. Меркатор адаптував новий, італійський стиль курсивного написання — «італіка».

У 1536 році одружується з Барбою Шелекенс, яка роком пізніше народила йому первістка — сина Арнольда.


Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Меркатор» — латинізована форма прізвища, що означає в перекладі «купець».
  2. Gerardus Mercator.


Посилання[ред.ред. код]