Герреразавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Герреразавр
Період існування: пізній тріас
~231.4 млн р. т.
Змонтований скелет
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Архозаври (Archosauria)
Клада: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Родина: Herrerasauridae
Рід: Герреразавр (Herrerasaurus)
Reig, 1963
Вид:
H. ischigualastensis
Біноміальна назва
Herrerasaurus ischigualastensis
Reig, 1963
Синоніми
  • Ischisaurus cattoi Reig, 1963
  • Frenguellisaurus ischigualastensis Novas, 1986

Герреразавр чи Ерреразавр (Herrerasaurus) — один з найпримітивніших динозаврів підряду тероподів. Іноді деякі автори вважають його представником динозавроморфів — групи, що включає предків динозаврів. Описано в 1963 р. з пізньотріасових (Карнійських ярус, 228—225 млн років тому) відкладів Ішігуаласто в Аргентині. Найбільш вивчений з примітивних динозаврів, відомий по кількох скелетах. Сучасний опис на підставі нових знахідок дав П. Серено в 1990-х роках. Зовні герреразавр нагадував пізніших хижих динозаврів. Тварина біпедальна, як і пізні тероподи. Передні кінцівки досить довгі, чотирипалі, третій палець довший другого, функціонально кисть була трипалою. На задній кінцівки зберігається п'ята метатарзалія. За низкою ознак нагадував пізніших тероподів і навіть птахів. Однак мав і деякі ознаки прозауроподів. Наприклад, сідальна кістка герреразавра схожа з тією ж кісткою платеозавра. Довжина герреразавра досягала 3 метрів (можливо, більше). Полював на дрібніших хребетних, конкурував з рауізухідамі, відомими з тих же відкладень.

Близькоспорідненого, але дрібнішого ставрікозавра (Staurikosaurus pricei) знайдено в одновікових відкладеннях Бразилії. До герреразаврідів може належати також хіндезавр (Chindesaurus bryansmalli) з карнійсько-норійского Техасу.

Етимологія: істота названа на честь аргентинського козівника Вікторіно Еррера (ісп. Victorino Herrera), який знайшов перші скам'янілості, + дав.-гр. σαῦρος — «рептилія».

Філогенетичне дерево

[ред. | ред. код]

Ornithischia

Sauropodomorpha

Herrerasauridae

Eoraptor

Tawa

Coelophysis

"Syntarsus"kayentakatae

Liliensternus

To Jurassic Theropods


Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]