Герреразавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герреразавр
Час існування: Тріас
Herrerasaurus BW.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящіротазові (Saurischia)
Родина: Herrerasauridae
Рід: Герреразаври
Вид: Herrerasaurus ischigualastensis
Osvaldo Reig, 1963
Синоніми
* Ischisaurus cattoi Reig, 1963
  • Frenguellisaurus ischigualastensis Novas, 1986
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Herrerasaurus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Herrerasaurus ischigualastensis
EOL logo.svg EOL: 4531444
Fossilworks: 38511

Герреразавр чи Ерреразавр (Herrerasaurus) — один з найпримітивніших динозаврів підряду тероподів. Іноді деякі автори вважають його представником динозавроморфів — групи, що включає предків динозаврів. Описано в 1963 р. з пізньотріасових (Карнійських ярус, 228—225 млн років тому) відкладів Ішігуаласто в Аргентині. Названий на честь Віктора Еррери. Найбільш вивчений з примітивних динозаврів, відомий по декількох скелетам. Сучасний опис на підставі нових знахідок дав П. Серено в 1990-х роках. Зовні герреразавр нагадував пізніших хижих динозаврів. Тварина біпедальна, як і пізні тероподи. Передні кінцівки досить довгі, чотирипалі, третій палець довший другого, функціонально кисть була трипалою. На задній кінцівки зберігається п'ята метатарзалія. За низкою ознак нагадував пізніших тероподів і навіть птахів. Однак мав і деякі ознаки прозауроподів. Наприклад, сідальна кістка герреразавра схожа з тією ж кісткою платеозавра. Довжина герреразавра досягала 3 метрів (можливо, більше). Полював на дрібніших хребетних, конкурував з рауізухідамі, відомими з тих же відкладень.

Близькоспорідненого, але дрібнішого ставрікозавра (Staurikosaurus pricei) знайдено в одновікових відкладеннях Бразилії. До герреразаврідів може належати також хіндезавр (Chindesaurus bryansmalli) з карнійсько-норійского Техасу.

Класифікація[ред. | ред. код]

Колись вважалося, що Г. належить до базальних ящеротазових, близьким до загальних предків тероподів і зауроподоморфів. Деякі характеристики даного динозавра — великі кігті, зуби, особливості кісток тазу — свідчать про його приналежність до тероподів. Багато палеонтологів, однак, не погоджувалися з такою класифікацією і вказували на відсутність у Г. ключових, на їхню думку, ознак тероподів (наприклад, порожнин у хребцях, призначених для повітряних мішків) [1]. Проте дослідження скам'янілостей Tawa hallea остаточно встановлюють прямий зв'язок між тероподами і Г.

Філогенетичне дерево[ред. | ред. код]

Ornithischia

Sauropodomorpha

Herrerasauridae

Eoraptor

Tawa

Coelophysis

"Syntarsus"kayentakatae

Liliensternus

To Jurassic Theropods


Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [http: / / science.compulenta.ru/486431 / з'ясовані початкові моменти еволюції динозаврів — Наука й техніка — Історія, археологія, палеонтологія — Палеонтологія — Компьюлента]

Посилання[ред. | ред. код]

Герреразавр
← 4600 млн 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2