Голова Верховного Суду України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Голова Верховного Суду України — посадова особа, що очолює Верховний Суд України — найвищий судовий орган у системі судів загальної юрисдикції України.

Голова Верховного Суду України є найвищою адміністративною посадою цього суду, проте він не очолює судову систему загалом.

Після створення Верховного Суду згідно з судовою реформою, назва посади також зміниться відповідним чином.

Посада Голови Верховного Суду України в історичному аспекті[ред. | ред. код]

Голова Верховного Суду завжди сприймався як особа, що очолює найвищу судову інстанцію країни.

Станом на 1981 рік Голова Верховного Суду УРСР обирався на п'ятирічний термін Верховною Радою Української РСР. Він мав ряд повноважень, що багато в чому не збігалися з сучасними позиціями. Зокрема, приносив протести на рішення, вироки, ухвали і постанови по судових справах; мав право зупиняти виконання рішень, вироків, ухвал і постанов по судових справах; уносив подання в Президію Верховної Ради Української РСР у питаннях, що потребують тлумачення законів Української РСР; вів особистий прийом.

Також, Голова мав право своїм розпорядженням залучати суддів однієї колегії для розгляду справ у складі іншої колегії.

Голова не міг бути притягнутим до кримінальної відповідальності, арештованим або підданим заходам адміністративного стягнення, що накладаються в судовому порядку, без згоди Верховної Ради Української РСР, а в період між її сесіями — Президії Верховної Ради Української РСР.

Голова Верховного Суду Української РСР міг бути достроково звільнений Верховною Радою Української РСР, а в період між її сесіями — Президією Верховної Ради Української РСР[1].

З моменту утворення Вищої ради юстиції (та згодом її правонаступника, Вищої ради правосуддя) Голова Верховного Суду України за посадою входить до її складу.

У 2002 році був прийнятий новий закон про судоустрій, який закріпив такі повноваження Голови Верховного Суду України, не властиві сьогоденню:

 — головувати в судових засіданнях колегій суддів Верховного Суду України при розгляді будь-якої справи;
 — погоджувати подання щодо утворення та ліквідації судів загальної юрисдикції;
 — вносити подання до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про проведення кваліфікаційної атестації суддів;
 — вносити Президенту України подання про затвердження переліку штатних посад військових суддів та відповідних цим посадам військових звань, а також про присвоєння відповідно до закону військових звань військовим суддям;
 — інше[2].

Повноваження Голови Верховного Суду України[ред. | ред. код]

Голова Верховного Суду України має наступні повноваження:

 1. представляє суд як орган державної влади та систему судів загальної юрисдикції у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, а також із судовими органами інших держав та міжнародними організаціями;
 2. визначає адміністративні повноваження заступників Голови Верховного Суду України;
 3. скликає Пленум Верховного Суду України; вносить на розгляд Пленуму подання щодо призначення на посаду секретаря Пленуму та секретарів палат; виносить на розгляд Пленуму питання та головує на його засіданнях;
 4. видає на підставі акта про обрання на посаду судді Верховного Суду України або звільнення судді з посади відповідний наказ;
 5. повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, а також через веб-портал судової влади про наявність вакантних посад суддів у Верховному Суді України у триденний строк з дня їх утворення;
 6. контролює ефективність діяльності апарату суду, вносить Голові Державної судової адміністрації України подання про призначення на посаду керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду та про звільнення їх з посад, а також про застосування до керівника апарату суду, його заступника заохочення або накладення дисциплінарного стягнення відповідно до законодавства;
 7. інформує Пленум Верховного Суду України про діяльність Верховного Суду України;
 8. здійснює інші повноваження, визначені законом.

Голова Верховного Суду України з питань, що належать до його адміністративних повноважень, видає накази і розпорядження.

Голова Верховного Суду України за посадою входить до складу Вищої ради правосуддя.

У разі відсутності Голови Верховного Суду України його адміністративні повноваження здійснює один із заступників Голови Верховного Суду України за його визначенням. У разі відсутності заступників адміністративні повноваження Голови Верховного Суду України здійснює суддя, який має більший стаж роботи на посаді судді Верховного Суду України.

Посвідчення Голови Верховного Суду України підписує секретар Пленуму Верховного Суду України.

Порядок обрання і дострокового звільнення з посади Голови Верховного Суду України[ред. | ред. код]

Голова Верховного Суду України обирається на посаду строком на п'ять років та звільняється з посади Пленумом Верховного Суду України більшістю голосів від загального складу Пленуму шляхом таємного голосування.

Суддя Верховного Суду України не може бути обраний Головою Верховного Суду України більше ніж на один строк.

Голова Верховного Суду України може бути достроково звільнений з посади з підстав, установлених законом. Повноваження Голови Верховного Суду України також припиняються достроково внаслідок висловлення йому недовіри Пленумом Верховного Суду України.

Заступники Голови Верховного Суду України[ред. | ред. код]

Голова Верховного Суду України має заступників[3].

Заступник Голови Верховного Суду України обирається на посаду строком на п'ять років та звільняється з посади Пленумом Верховного Суду України за пропозицією суддів Верховного Суду України. Рішення про його обрання на посаду та про звільнення з посади приймається більшістю голосів від загального складу Пленуму Верховного Суду України шляхом таємного голосування.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Нечинний Закон УРСР «Про судоустрій Української РСР» від 5 червня 1981 року
 2. Нечинний Закон України «Про судоустрій України» від 7 лютого 2002 року
 3. Посада Першого заступника Голови Верховного Суду України була скасована новою редакцією Закону з 29 березня 2015 року.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]