Гіпертрофічна кардіоміопатія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гіпертрофічна кардіоміопатія
Спеціальність кардіологія
Симптоми серцева недостатність, тахікардія, задишка, набряк, втома, біль і запаморочення
Метод діагностики Hypertrophic cardiomyopathy screeningd
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 BC43.1
МКХ-10 I42.1-I42.2
OMIM 192600
DiseasesDB 6373
MedlinePlus 000192
eMedicine med/290
MeSH D002312
CMNS: Hypertrophic cardiomyopathy у Вікісховищі

Гіпертрофічна кардіоміопатія (англ. Hypertrophic cardiomyopathy) — ураження міокарду, хвороба, при якій відбувається його гіпертрофія (потовщення стінки) без будь-яких причин. Зустрічається з частотою близько 1:500 осіб. Захворюваність у чоловіків і жінок приблизно рівна. Страждають люди різного віку[1]

Етіологія та патогенез[ред. | ред. код]

Обструктивна або необструктивна гіпертрофічна кардіоміопатія характеризується значною гіпертрофією міжшлуночкової перетинки або вільної стінки лівого (рідше правого) шлуночка, нормальним або зменшеним об'ємом шлуночка та змінами його форми, а також підвищенням кінцевого діастолічного тиску, потужним некоординованим скороченням міокарду. Етіологія невідома. Вважається, що захворювання носить спадковий характер та передається за аутосомно-домінантним типом. Анатомічним субстратом гіпертрофічної кардіоміопатії є асиметрична гіпертрофія міжшлуночкової перетинки.

Класифікація[ред. | ред. код]

Перший тип (найчастіший) — асиметрична гіпертрофія міжшлуночкової перетинки, що витинається у виносний тракт лівого шлуночка, що веде до звуження шляхів відтоку з нього та утрудненню викиду крові в аорту. Другий тип — асиметрична гіпертрофія міжшлуночкової перетинки нижче виносного тракту лівого шлуночка, так звана «серединна обструкція». Можлива й концентрична гіпертрофія міокарду з долученням до процесу вільної стінки лівого шлуночка та верхівки серця. Іншою характерною анатомічною ознакою гіпертрофічної кардіоміопатії є зміна передньої стулки мітрального клапану, яка розташована під кутом до нього, потовщена та впадає у просвіт виносного тракту лівого шлуночка, утворюючи додаткову перешкоду відтоку крові в аорту.

Клінічні прояви[ред. | ред. код]

Клінічна картина характеризується наявністю скарг пацієнта на задишку при фізичному навантаженні, біль у ділянці серця, запаморочення, головний біль, швидку втомлюваність. Нерідко виявляються аритмія, порушення провідності.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Cardiomyopathy | National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI). www.nhlbi.nih.gov. Процитовано 2019-03-05.