Данило Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Данило Олександрович
Данило Олександрович
Князь Московський
1263 — 5 березня 1303
Попередник: утворення князівства
Наступник: Юрій Данилович
 
Народження: 1261
Владимир
Смерть: 5 березня 1303
Москва
Країна: Руські князівства[d], Велике князівство Володимирське і Князівство Московськеd
Релігія: православ'я
Рід: Рюриковичі (Юрійовичі)
Батько: Олександр Невський
Мати: Олександра Брячиславівна Полоцька
Шлюб: Білозерська Марія Глібівна і Vasilisa of Rostovd
Діти: Юрій, Іван, Олександр, Афанасій, Борис

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Данило Олександрович (1261 — 4 березня 1303, Москва) — перший удільний князь Московський (з 1263 року, фактично з 1276-го), син Олександра Невського й Олександри Полоцької, родоначальник московської лінії Рюриковичів: московських князів і царів. Святий РПЦ.

Біографія[ред. | ред. код]

1263 великий князь владимирський Олександр Невський виокремив Московське князівство зі складу Владимирського і віддав Данилу, який був наймолодшим його сином. В цей час Данилові було лише 2 роки, тому управління московською волостю через своїх тівунів здійснював владимирський князь Ярослав Ярославич до своєї смерті у 1271 р.

Як московський князь Данило вперше згадується у 1281 році. За його князювання Москва значно зміцнила свої політичні позиції у Північно-Східній Русі та інтенсивно розширювалася, про що свідчать дані археологічних досліджень. Спершу Данило ворогував зі своїм старшим братом, великим князем владимирським та князем переяславль-залєським Дмитром Олександровичем, але пізніше став його союзником. 1294 року, після смерті Дмитра, він очолив московсько-переяславсько-тверську коаліцію, яка виступила супроти нового владимирського князя, Андрія Олександровича. У процесі цієї боротьби Данилу 1296 року вдалося на деякий час посісти новгородський стіл. 1302 р., після смерті переяславль-залєського князя, Івана Дмитровича, Данило захопив Переяславль-Заліський та вигнав звідти намісників великого князя. Після смерті Данила (5 березня 1303 р.) Переяславль-Залєський до кінця 1305 утримували його сини.

Сім'я і діти[ред. | ред. код]

Ім'я дружини Данила Олександровича згадано в опублікованому 1996 року Ростовському соборному синодику, де вона названа Агрипіною. За припущенням А. А. Горського, вона була дочкою галицького князя Лева Даниловича. Мав щонайменше п'ятьох синів:

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Костецька М. Колаборант Іван Калита / Історія. — Львів, 2015. — № 3 (16) (березень). — С. 20—21.
  • Кучкин В. А. Велике князівство Московське [Архівовано 21 квітня 2016 у Wayback Machine.] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.

Посилання[ред. | ред. код]