Думнонія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Думнонія
Dumnonia
королівство
Vexilloid of the Roman Empire.svg
710 Flag of Cornwall.svg

Прапор Думнонія

Прапор

Britain 500 CE.pngБританія бл. 500 р.


Столиця Каер-Віск
Мова(и) Корнська мова
Релігія Християнство
Форма правління монархія
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Думнонія

Думнонія — давня бритська держава, яка існувала на території Британії приблизно з ІІІ століття по першу третину Х століття. У межах держави перебували сучасний Девон, більша частина Сомерсету і, можливо, частина Дорсета. Думнонія виникла ще в епоху панування римлян приблизно у III сторіччі як племінна держава думнонів. На початку свого існування вона залежала від Римської імперії. Десь на початку V століття Думнонія звільнилася з-під влади Риму. Упродовж V сторіччя у західній частині Думнонії з'явилися держави Керноу (Корнубія) і Ліонессе. Також, у V—VI століттях місцеві брити масово переселялися на розташований південніше півострів Бретань. Столицею Думнонії було місто Кайр-Віск (суч. Ексетер). Після вторгнення саксів держава бритів опинилися відірваною від решти кельтських держав. Близько 710 року сакси захопили столицю Думнонії. У кінці VIII сторіччя англосакси заволоділи ще кількома землями держави, відтіснивши кельтів на край півострова Корнуолл. Повстання у 838 році, спрямоване проти англосаксонського панування, не мало успіху для думнонців. У кінці першої третини Х століття Думнонія остаточно була повністю захоплена, її правителі стали ерлами Корнуолла.

Назва та мова[ред. | ред. код]

Найменування держави (королівства) отримане від назви кельтського племені думнонів, які мешкали на території майбутньої держави у залізну добу та у часи панування римлян.

Думнонія, інші варіанти Дамнонія, Домнонія, є латинською назвою реґіону. Саксами сусіднього Уессекса вона іменувалася як Королівство Westwaliser. Давньоваллійською мовою, як і місцевою мовою, Думнонія була відома як Dyfneint. Ця форма збережена в англійській назві сучасного графства Девон, а також у сучасних валлійській (Dyfnaint) і корнській (Dewans) мовах.

Думнони розмовляли на діалекті кельтської бритської мови, схожої на давньокорнську мову. Також, в Думнонії виявлена присутність переселенців з Ірландії, що підтверджується знахідками каменів з написами огамічною мовою.

Історія[ред. | ред. код]

Під час римської окупації Британії (див. Римська Британія) Думнонія перебувала під владою римлян, маючи статус Civitas. Перша столиця держави знаходилися у межах сучасного Ексетера і називалася римлянами як Isca Dumnoniorum (Іска Думноніорум), а бритами — Caeresk (Цереск). Іска Думноніорум було головним містом римської цівітас думнонів.

Як справжнє королівство Думнонія стає у кінці IV століття із зникненням централізованої римської влади, а не пізніше відходу римлян з Британії у 410 році набуває повну незалежність. Однак, достовірно не відомо, чи Думнонія була політично єдиною державою, чи союзом декількох дрібних королівств. Корнуолл, здається, у будь-якому випадку у значній мірі був самостійний, оскільки на його території згадується окреме плем'я корновіїв.

Занепад королівства Думнонії розпочався тоді, коли більша частина держави у 652—685 роках підпала під контроль західних саксів (Уессекс). Корнуолл як частина колишньої державності бритів зберігала незалежність до Х століття.

Уже з початку VI століття посилилося протистояння Думнонії з Королівством Уессекс. Не пізніше 658 року Думнонія втратила владу над районом Сомерсету, який розміщений на північ та схід від річки Паррет[1] та у 710 році вона розпрощалася з рештою Сомерсету. Не пізніше 20 років по тому до Уессекса було долучено решту Девоншира.[2] Затяжний конфлікт між державами тривав, поки Думнонію у ІХ сторіччі остаточно не було приєднано до англосаксонського королівства. Все це зумовлювало переміщення частини населення з південно-західної Англії до теперішньої Бретані. Відомо, що до Х сторіччя на території Думнонії кельти проживали разом з англосаксами. Підтвердженням включення Думнонії до складу англосаксонської держави стало встановлення у першій третині Х століття королем Етельстаном західного кордону Уессекса по річці Теймар.

Правителі Думнонії[ред. | ред. код]

Міфічні володарі:

Імовірні правителі, від яких йде родовід наступних королів:

Засвідчені у писемних джерелах королі:

Королі Корнуола:

Графи Корнуола:

Донька Кадока Евіс вийшла заміж за Вільяма ап Роберта де Мортена і титул графа Корнуола передався норманам і вже ніколи не повернувся до рідної королівської сім'ї.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Peter Hunter Blair, Roman Britain and Early England, 55 B.C.-A.D. 871, p. 210
  2. F. M. Stenton, Anglo-Saxon England, p.64

Посилання[ред. | ред. код]