Сосок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сосок
Female nipple profile.jpg
Жіночий сосок.
Деталі
Ідентифікатори
Латина papilla mammaria
MeSH D009558
TA98 A16.0.02.004
TA2 7105
FMA 67771[1]
Анатомічна термінологія

Грудни́й сосо́к (лат. papilla mammae) — зовнішня частина молочної залози людини і ссавця у вигляді круглого виступу, що видається вперед, з якого дитина (або дитинча самиці) ссе молоко[2]. У літературі, як синонім соска, також вживається слово пи́пка[3].

Анатомія[ред. | ред. код]

Сосок розташовується трохи нижче середини кожної молочної залози, приблизно на рівні четвертого міжреберного проміжку або п'ятого ребра. Як правило, у жінок, що ще не народжували, сосок має конусоподібну форму, у тих, що вже мають дітей — циліндричну. Він оточений так званою ареолою чи навколососковим кружком (areola mammae) діаметром 3-5 см. Пігментація шкіри соска та ареоли відрізняється від решти шкіри — вона помітно темніша. У жінок, що не народжували, — рожева або темно-червона, у тих, що народжували — бура. Під час вагітності інтенсивність пігментації посилюється. У навколососковому кружку є деяка кількість невеликих рудиментарних молочних залоз, так званих залоз Монтгомері (glandulae Montgomerii), що утворюють навколо соска невеликі піднесення. Шкіра соска покрита дрібними зморшками. У верхівки соска знаходяться невеликі отвори — молочні пори (pori lactiferi), які являють собою закінчення молочних проток (ducti lactiferi), що йдуть від верхівок молочних часток (lobi mammae).

Ерекція соска[ред. | ред. код]

При статевому збудженні, а також у фазі овуляції спостерігається підвищення еректильності соска та його чутливості. Ерекція соска зумовлена скороченням м'язових волокон, що знаходяться усередині нього, і на відміну від ерекції клітора не пов'язана з кровообігом. У деяких жінок, стимуляція сосків може призводити до оргазму.

Протезування[ред. | ред. код]

Протез соска

Технології сучасної пластичної хірургії дозволяють здійснювати:

  • протезування соска (лише з косметичною метою);
  • зміна його розміру.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Foundational Model of Anatomy
  2. Сосок // Толковый словарь Ушакова / Д. Н. Ушаков. — 1935—1940. (рос.)
  3. Пипка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.

Література[ред. | ред. код]

  • Людина : Навч. посібник з анатомії та фізіології. — Львів, 2002. — 240 с.