Дельфіни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дельфіни
Час існування: міоцен – сьогодення
Афаліна
Афаліна
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: ссавці (Mammalia)
Ряд: Китоподібні (Cetacea)
Підряд: Зубаті кити (Odontoceti)
Родина: *дельфінові (Delphinidae)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Delphinidae

Дельфіни — загальна назва китоподібних ссавців із родини дельфінових (Delphinidae) і надродини річкових дельфінів (Platanistidae). Відомо майже сорок видів дельфінів у 17 родах. Варіюються в розмірах від 1,2 м і 40 кг (дельфін Мауї) до 9,5 м і 10 тонн (косатка). Зустрічаються по всьому світу, в основному в мілководних морях континентального шельфу. Хижаки, їдять в основному рибу і кальмарів. Родина Delphinidae, найбільша в ряду китоподібних, відокремилася від решти китових порівняно недавно, близько десяти мільйонів років тому під час міоцену.

Дельфіни Чорного моря[ред.ред. код]

Якщо вірити літературним джерелам, першою людиною, що потоваришував з дельфіном, був Телемах — син Одіссея. Давньогрецький поет Оппіан, в поемі про рибну ловлю «Аліевтіка» (180 р. н. е.), писав: «Ще нічого не було створено на світі прекрасніше ніж дельфін».

Найдавніша згадка про Чорноморських дельфінів належить підполковнику Херсонського гренадерського полку А. Мейеру, котрий опублікував опис Очаківських земель, що датований 1794 р. А. Мейер повідомляв, що морські свині (Delphinus Phocaena) в цих місцях ганяють косяки скумбрії. Академік К. Ф. Кеслер, в 1858 р.,теж згадував, що дельфіни переслідують саме скумбрію.

У Джарилгацькій і Каркінітській затоках Чорного моря зустрічаються три види морських китоподібних ссавців (Cetacea) — два види дельфінових (Delphinidae) і один з родини морських свиней (Phocoenidae). Це чорноморська афаліна (Tursiops truncatus) та дельфін-бiлобочка, або звичайний (Delphinus ponticus). Хоча найчастіше в Джарилгацькій затоці зустрічається пихтун, або звичайна морська свиня (Phocaena).

Усі три китоподібні види занесено до Червоної книги України та включено до Конвенції «Про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що перебувають під загрозою зникнення» (1973 р.). Промисел всіх дельфінів в Україні заборонений з 1966 р., в Туреччині з 1983 р. Зазвичай починаючи з жовтня всі дельфіни зникають з Джарилгацької затоки і з'являються лише у травні. Проте, в 1940 р., у зв'язку з утворенням суцільного льодового покриву, дельфіни зникли з усієї Каркінітської затоки. Але, в 1958 р. та 1962 р. відмічалося явище коли дельфіни залишилися в Джарилгацькій затоці до середині січня.

Нині деякими вченими застосовується та рекомендується новий метод терапії — дельфінотерапія. В основу дельфінотерапії покладено сонофоретична модель, коли дельфін виступає в ролі природного ультразвукового сонару, завдяки якому відбувається позитивна стимуляція центральної нервової системи та інших органів пацієнта. Дельфінотерапія це направлене, дозоване та високоефективне лікування, що показало добрі результати при лікуванні органічної патології центральної нервової системи, аутизму, синдрому Дауна, дитячого церебрального паралічу, нейросенсорній туговухості та психічних травм.

Афаліна чорноморська (Tursiops truncatus ponticus) нараховує у територіальних водах України не більше 500—1000 особин. Зустрічається навесні та влітку, в зимовий період відпливає до турецьких берегів. Саме цей вид дельфінів зустрічається біля пляжних берегів Джарилацької затоки. Живе гуртами в кілька десятків особин, іноді збирається у більші зграї. Найбільша швидкість 45–55 км/годину, висота стрибка 5 м. Здатні видавати 6 типів звуків, в частоті від 7 до 170 тис. герц, що нагадують скрипіння іржавих дверей. Тварина дихає повітрям, періодично спливаючи на поверхню. Має міцні конічно загострені зуби, 6–10 мм товщиною, 19–28 пар зверху (40–52) та 18–24 знизу (36–48). Живиться дрібною придонною рибою (анчоус, камбала, кефаль, лобань, морські йоржі, скати), а також крабами і молюсками. За добу може з'їсти до 16 кг риби, пірнаючи за нею на глибину до 90 м, залишаючись під водою іноді до 15 хвилин. Статевої зрілості досягає у 5–6 років. Розмножується раз на два роки. Парується в лютому-квітні. Вагітність триває 10—18 місяців.

Killer whales, also known as Orcas
The Boto, or Amazon River Dolphin

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]