День Волі (Білорусь)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
День Волі-2007 в Мінську

День Во́лі[1] (біл. Дзень Во́лі) — неофіційне національне свято, річниця виникнення першої національної білоруської держави, Білоруської Народної Республіки (25 березня 1918, Третя статутна грамота).

Історичні відомості[ред.ред. код]

25 березня 1918 року в окупованому німцями Мінську Рада Білоруського Народної Республіки (колишній виконком Всебілоруського з'їзду) ухвалила Третю статутну грамоту, згідно з якою БНР проголошувалася вільною і незалежною державою. Рада БНР оголосила, що Берестейський мир, підписаний більшовиками та німцями, втратив силу, тому закликала переглянути його умови.

Святкування[ред.ред. код]

З початку 1990-х років у Мінську та інших містах Білорусі проводяться політичні акції, мітинги, ходи, присвячені цій даті. Ці масові акції неодноразово насильницьки перепинялися міліцією, а активісти, що брали у них участь — арештовувались.

Сучасна форма назви цього свята з'явилася в опозиційній білоруській пресі на початку 1990-х років.

Відповідником цього свята у білоруської діаспори в США є День незалежності. Зусиллями білоруських організацій у США після Другої світової війни сенатори, губернатори і мери відповідних адміністративних одиниць неодноразово проголошували й проводили 25 березня Білоруські дні у низці штатів і міст; неодноразово робота Сенату та Конгресу США починалася 25 березня молитвою за Білорусь, яку читає білоруський священик.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Радыё Свабода (2017-03-24). Што беларусы сьвяткуюць на Дзень Волі. Процитовано 2017-03-25. 

Посилання[ред.ред. код]