Диплом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дипло́м (грец. δίπλωµα (diploma) — «складений листок») — офіційний документ про закінчення середнього спеціального або Заклад вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації; також офіційний документ про присвоєння наукового ступеня або звання. У Великій Британії й Австралії — слово «диплом» відносять також і до наукових премій.

Середня спеціальна освіта[ред. | ред. код]

В Україні випускникам середніх спеціальних навчальних закладів (технікумів, коледжів, училищ) видають згідно з набутою кваліфікацією:

Порядок видачі дипломів з відзнакою в середніх спеціальних навчальних закладах аналогічний системі вищої освіти.

Вища освіта[ред. | ред. код]

Лицьовий бік виданого в Україні диплома магістра з відзнакою (зразок затверджений у 2000 р.)

В СРСР випускникам вишів видавали згідно з набутою кваліфікацією дипломи єдиного державного зразка. Особи, які не завершили повну програму навчання, але успішно навчалися не менше двох років отримували довідку про неповну вищу освіту.

В Україні відповідно до закону про вищу освіту від 01.07.2014 № 1556-VII, випускникам вищих навчальних закладів видають дипломи згідно із здобутим ступенем[1]:

Згідно із тим же законом, скасовані такі ступені, відповідно, такі дипломи:

Диплом має додаток, який здебільшого складається з одного аркуша та містить такі дані:

  • перелік вивчених дисциплін (предметів) з підсумковими оцінками (заліками) та загальною кількістю годин по кожній з дисциплін,
  • перелік пройдених практик (навчальних і виробничих) з підсумковими оцінками (заліками) та загальною кількістю годин по кожній з практик,
  • перелік державних кваліфікаційних екзаменів з оцінками,
  • назва випускної кваліфікаційної роботи з оцінкою.

До 1 липня 2021 року в Україні таке поняття, як «диплом державного зразка», припинить своє існування. Як буде виглядати диплом конкретного вишу, повинні вирішити на місцях — затвердити зразок документа про здобуття вищої освіти повинна вчена рада кожного навчального закладу.

Також диплом можна не тільки не отримати, щось не здавши, — його можуть відібрати вже після захисту. Вірніше — відкликати. Так, з 2020 року кожен, хто вирішив не вигадувати і не досліджувати вже досліджене іншими, включивши чужі результати роботи в свою, може забути про вищу освіту. Рішення про отримання ступеня вищої освіти можуть скасувати, якщо виявлять плагіат, фабрикацію або фальсифікацію в роботі[2].

«Синій» і «червоний» дипломи[ред. | ред. код]

«Червоний» диплом спеціаліста, виданий УкрДЛТУ, м. Львів, 2000

«Синій» і «червоний» дипломи — назви за характерними кольорами обкладинок двох різновидів дипломів про вищу або середню спеціальну освіту:

  • Стандартний диплом (синя обкладинка) часто називають «синім».
  • Диплом з відзнакою (офіційна назва, бордова обкладинка) часто називають «червоним».

Вимоги для отримання диплома з відзнакою визначає чинне законодавство. П. 12 Положення про освітньо-кваліфікаційні рівні (ступеневу освіту), затвердженого відповідною Постановою КМУ, встановлює, що особи, які успішно пройшли державну атестацію й отримали не менше 75% відмінних оцінок з усіх навчальних дисциплін і практичної підготовки з оцінками «добре» з інших дисциплін та з оцінками «відмінно» за результатами державної атестації, отримують документи встановленого зразка про здобуття освіти та кваліфікації з відзнакою[3]. Спеціаліст і Магістр може отримати диплом з відзнакою незалежно від наявності відзнаки у дипломі бакалавра[4].

Особливо успішних випускників вищих військових навчальних закладів, додатково до диплома з відзнакою, можуть нагороджувати золотою медаллю.

Наукові ступені та звання[ред. | ред. код]

Наукові ступені

Наукові звання

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]