Еквайр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Еква́йр — банк або інша фінансова установа, що надає послуги еквайрингу, тобто, здійснює розрахунки з підприємствами, які приймають оплату від тримачів платіжних карток за товари чи послуги або видають їм готівку[1].
Еквайр приймає дані про транзакції від підприємств торгівлі або послуг (торговців) та надсилає їх до відповідної платіжної системи, а також здійснює розрахунки за цими транзакціями з торговцями[1]. Еквайр також надає послуги технологічного, інформаційного обслуговування, які здійснюються з застосуванням платіжних систем через банкомати, POS-термінали тощо[2].

Еква́йринг (англ. Acquiring) — діяльність фінансової установи, що включає здійснення розрахунків з підприємствами торгівлі (послуг) за операціями, що здійснюються з використанням платіжних карток через POS-термінали, і здійснення операцій по видачі готівки держателям банківських карток, що не є клієнтами кредитної організації. Еквайринг є послугою технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі.

Зараз[коли?] у світі понад 18 мільйонів підприємств торгівлі й послуг, де є можливість сплатити покупки за допомогою платіжних карток.[джерело?]

У межах України еквайринг здійснюється виключно юридичними особами — резидентами, що уклали договір із платіжною організацією[2]. Також існує інтернет-еквайринг — прийом до сплати платіжних карток через Інтернет з використанням спеціально розробленого web-інтерфейсу, що дозволяє провести розрахунки в інтернет-магазинах і сплатити на спеціальних електронних платіжних системах різні послуги (мобільний зв'язок, комунальні послуги, Інтернет, фіксований телефонний зв'язок тощо).[джерело?]

Популярним серед продавців стає мобільний еквайринг[джерело?]. Його встановлюють продавці, яким необхідно забезпечити оплату клієнтом товарів або послуг в зоні присутності клієнта. Переносні POS-термінали можуть бути підключені до смартфону або планшету на базі Apple iOS або Android, а також до персонального комп'ютера. За інформацією Prostobiz.ua тарифи на встановлення мобільного POS-терміналу аналогічні тарифам на встановлення класичного терміналу[3][неавторитетне джерело].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Еквайринг // Банківська енциклопедія / С. Г. Арбузов, Ю. В. Колобов, В. І. Міщенко, С. В. Науменкова. — Київ : Центр наукових досліджень Національного банку України : Знання, 2011. — 504 с. — (Інституційні засади розвитку банківської системи України). — ISBN 978-966-346-923-2.
  2. а б Про платіжні системи та переказ коштів в Україні (Постанова Правління Національного Банку України 2346-III). 05.04.2001. {{cite web}}: Cite має пустий невідомий параметр: |1= (довідка); Пропущений або порожній |url= (довідка)
  3. Мобильный эквайринг: принцип работы, преимущества и недостатки. Prostobiz.ua. Архів оригіналу за 29 листопада 2018. Процитовано 15 лютого 2016.

Посилання

[ред. | ред. код]