Банкомат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Банкомат у Китаї

Банкома́т — електронний програмно-технічний комплекс з вмонтованою спеціалізованою ЕОМ, призначений для здійснення автоматизованих операцій прийому-видачі наявних грошових коштів, зокрема з використанням платіжних карток, передачі розпоряджень банку про перерахування грошових коштів з банківського рахунку клієнта та виконання інших операцій: оплати товарів, послуг; для автоматизованого складання документів, що підтверджують відповідні операції (видача паперових касових чеків). Ідея створення апарата, що може в будь-який час видавати паперові гроші, прийшла Джону Шеппард–Баррону в середині 60-х років, коли він працював на компанію з виробництва цінних паперів. Перший цілодобовий банкомат з'явився в червні 1967 року, в Лондоні. Для зняття грошей використовувалися іменні ваучери, що їх необхідно було заздалегідь отримати в банку.

Обслуговування банкоматів в Україні[ред.ред. код]

Станом на липень 2008 року в Україні налічувалось 20 239 одиниць банкоматів. Кількість банкоматів у найбільших емітентів карток представлена таблицею:

Кількість банкоматів у посіданні укр. банків (жовтень, 2006)
Банк Кількість банкоматів
«ПриватБанк» 6 935 (вересень 2009 р)
«Аваль» 1 703
«Промінвестбанк» 1 054
«Надра» 690
«Укрсоцбанк» 636
«УкрСиббанк» 1 681 (травень 2012 р.)


Депозитний банкомат — програмно-технічний комплекс, що надає можливість держателю платіжної картки вносити кошти в готівковій формі для зарахування на відповідний рахунок та виконувати інші операції, зокрема одержувати кошти в готівковій формі, одержувати інформацію щодо стану рахунку, сплачувати товари та послуги, роздруковувати документи про підтвердження виконання таких операцій.

Правила використання депозитного банкомату[ред.ред. код]

Після ідентифікації карткодержателя з використанням ПІН-коду та вибору операції поповнення рахунку, лоток для внесення готівки автоматично відкривається та картко держателю пропонується внести готівку. Внесені банкноти автоматично розпізнаються. Нерозпізнані банкноти (інша валюта, старі купюри, невідповідні номінали, підроблені банкноти) повертаються карткодержателю. Сума розпізнаних грошей відображається карткодержателю для підтвердження операції. У разі підтвердження операції, баланс рахунку поповняється на підтверджену суму та банкноти переміщуються в сейф банкомата. У разі скасування операції, банкноти повертаються. Зазвичай, банк спільно з процесинговим центром встановлюють правила на внесення готівки, зокрема — дозволені номінали банкнот та валюту. Таким чином, малі номінали банкнот (1, 2, 5 грн.) не розпізнаються.

Відмінності операцій внесення та отримання готівки[ред.ред. код]

Правила внесення готівки відрізняються від правил отримання готівки. Наприклад, готівку можна отримати з будь-яких банкоматів, що підтримають відповідну платіжну систему (Visa, Mastercard, American Express, НСМЕП тощо). Внесення готівки можна виконати лише в депозитному банкоматі, встановленому банком, якому належить картка карткотримача. Наприклад, тримач картки Банку Аваль не може внести готівку засобами банкомату, встановленому Приватбанком.

Депозитні банкомати в Україні[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  • АТМоСфера — мережа банкоматів понад 20 банків України.
  • Diebold Nixdorf - один з найбільших світових виробників банкоматів
  • Рециркуляція готівки - інноваційний спосіб видачі клієнту готівки, внесеної іншими клієнтами в банкомат, без інкасації пристрою.
  • Відеобанкінг - рішення для дистанційного отримання банківських послуг із можливістю відео-зв'язку з банком.

Посилання[ред.ред. код]