Ефект Джоуля—Томсона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статистична фізика
Термодинаміка
Кінетична теорія
Див. також: Портал:Фізика

Ефект Джоуля — Томсона — зміна температури газу під час його адіабатичного розширення (дроселювання). Ефект може бути від'ємним (охолодження) або позитивним (нагрівання).

Фізична природа явища[ред. | ред. код]

Адіабатичний процес відбувається за відсутності теплообміну із середовищем. При адіабатичному розширенні газ виконує роботу, втрачаючи внутрішню енергію, що призводить до зниження температури.

Коефіцієнт Джоуля — Томсона[ред. | ред. код]

Зміна температури при зниженні тиску на 1 атм (0,1 МПа) називається коефіцієнтом Джоуля — Томсона. Цей коефіцієнт змінюється в широких межах і може мати позитивний або негативний знак.

Інтегральний дросель-ефект й області його значення[ред. | ред. код]

Зміна температури газу в процесі ізоентальпійного розширення при значному перепаді тиску на дроселі називається інтегральним дросель-ефектом.

Інтегральний коефіцієнт Джоуля-Томсона для природного газу змінюється від 2 до 4 К/МПа залежно від складу газу, падіння тиску і початкової температури газу. Для наближених розрахунків середнє значення коефіцієнта Джоуля — Томсона можна прийняти рівним 3 К/МПа.

Застосування[ред. | ред. код]

Ефект Джоуля — Томпсона застосовується для отримання наднизьких температур, зрідження газів тощо. Гази водень і гелій в дроселі Джоуля — Томпсона не охолоджуються, а нагріваються. Тому їх охолоджують мікротурбінами — турбінами Петра Леонідовича Капіци, турбодетандерами.

Література[ред. | ред. код]