Жиль Беншуа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жиль Беншуа
Binchois
Зображення
Зображення
Гійом Дюфаї (ліворуч) і Жиль Беншуа (праворуч)
Основна інформація
Дата народження 1400(1400)
Місце народження Монс
Дата смерті 20 вересня 1460(1460-09-20)
Місце смерті Суаньє (Бельгія)
Громадянство Бельгія
Професія композитор
Інструменти орган[d]
CMNS: Файли у Вікісховищі

Жиль Беншуа́ (фр. Binchois, Binchoys; близько 1400, можливо в Монсі (Ено) — 20 вересня 1460) — франко-фламандський композитор, представник «першої нідерландської школи».

Життя[ред. | ред. код]

Беншуа народився у Монсі. Про його життя до 1419 року відомостей не збереглося. У 1419 році він став церковним органістом у Монсі. Беншуа перебував на військовій службі при бургундському дворі, 1423 році переїхав у Лілль, щоб служити графу Суффолкському (це зазначено у мотеті Йоганнес Окегема на смерть Беншуа).

У 1430 році Беншуа став капеланом Бургундської придворної капели, пізніше — капели при дворі Філіппа Доброго. Жиль Беншуа був каноніком різних церков у Монсі, Касселі і Суаньє (Бельгія), де він і помер в 1460 року.

Музика[ред. | ред. код]

Беншуа — один із творців світської жанру багатоголосого шансону. Його «бургундський шансон» — спадкоємець багатоголосих світських балад і віреле композиторів французької школи Ars nova. У його шансонах поєднувалися архаїчні середньовічні риси і свіжі пісенні обертів: у тенорі проходив кантус фірмус, дискант насичувався матеріалом народної пісні. Творчий доробок Беншуа включає також меси, магніфікати, мотети, багатоголосні обробки відомих католицьких антифонів, гімнів, респонсоріїв. Багато творів не збереглися.

У техніці композиції широко використовував (як і його великий сучасник Ґійом Дюфаї) фобурдон.

Література[ред. | ред. код]

  • В. Коннов, Нидерландские композиторы XV—XVI веков. — Ленинград: Музыка, 1984.
  • David Fallows, "Gilles Binchois, " The New Grove Dictionary of Music and Musicians, ed. Stanley Sadie. 20 vol. London, Macmillan Publishers Ltd., 1980. ISBN 1-56159-174-2
  • Gustave Reese, Music in the Renaissance. New York, W.W. Norton & Co., 1954. ISBN 0-393-09530-4
  • «Binchois Studies», Edited by Andrew Kirkman and Dennis Slavin. Oxford, Oxford University Press: 2000.

Посилання[ред. | ред. код]