Жозеф Артюр де Гобіно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жозеф Артюр де Гобіно
Joseph Arthur de Gobineau
Arthur de Gobineau.jpg
Дата народження 14 липня 1816(1816-07-14)
Місце народження Віль-д'Авре, Франція
Дата смерті 13 жовтня 1882(1882-10-13) (66 років)
Місце смерті Турин, Італія
Громадянство Франція Франція
Мова творів французька

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Wikisource-logo.svg Роботи у  Вікіджерелах

Жозеф Артюр де Гобіно, (фр. Joseph Arthur comte de Gobineau; нар. 14 липня 1816— †13 жовтня 1882) — французький аристократ, письменник, дипломат, автор расової теорії, історичних і філологічних праць.

Погляди[ред.ред. код]

У своїй головній роботі — «Нарис про нерівність людських рас» (1853-1855) - де Гобіно висунув теорію, згідно з якою соціальна нерівність між народами пов'язана з їхніми біологічними особливостями або якостями. Рід homo sapiens де Гобіно розділив на три великі раси: білу, жовту і чорну — серед котрих найбільш пристосованою у соціальному і культурному плані була визначена біла раса (після неї - жовта).

Центром усіх виниклих цивілізацій де Гобіно вважав аріїв — аристократичну білу підрасу (індоєвропейців). За теорією де Гобіно арії (індоєвропейці), приходячи під час міграцій в інші країни, підкоряли місцеве населення і для управління ним, утворювали перші державні інститути (таким чином виникали цивілізації). Занепад цивілізацій де Гобіно пояснював порушенням арійської аристократією законів євгеніки й змішування аріїв з місцевим населенням.

Жозеф Артюр де Гобіно вважається основоположником расистських теорій, тому що вперше дав обґрунтування ідеї нерівності людей через різницю вроджених біологічно-расових особливостей.

Вплив Гобіно на теорії націонал-соціалізму[ред.ред. код]

Роботи Гобіно залишались у Франції довгий час поза увагою науковців і політиків. Щойно після його смерті у Німеччині з'явилась зацікавленність у расистських теоріях Гобіно. У 1894 році у Німеччині за ініціативи перекладача праць Гобіно німецькою мовою Людвіга Шеманна було засноване "Товариство Гобіно". У 1914 році кількість членів цього товариства вже сягнула 360 осіб. У 1903 році Національна бібліотека Страсбурзького університету придбала праці й папери Жозефа Гобіно і відкрила постійну експозицію присвячену його творчості. Праці Гобіно мали певний вплив на на низку німецьких науковців, які розвивали і вдосконалювали його теорію. Виклавши у своїй книзі Майн Кампф ідею націонал-соціалізму Адольф Гітлер також посилався на теорії Гобіно.

Джерела[ред.ред. код]


Література Це незавершена стаття про літератора.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.